| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5182
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Szponie Mr. Green ,
nie czepiam się. Tekst Gdańskiego jest rewelacyjny a że doszukałem się tylko takich dwóch małych błędów językowych to nie koniec świata, ale nauka, że na przyszłość powinniście podsyłać do mnie tekst przed drukiem do sprawdzenia Mr. Green
A tak na serio to w IOH bardzo rzadko trafia się na jakieś błędy, dlatego też gazeta zdobywa coraz to szersze grono zwolenników.

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Wto 26 Maj, 2009 6:27

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ooooooooooo mam , przeczytałem od dechy do dechy , panowie gazetka cienka bo cienka jeśli chodzi o ilość storn ale bomba , przyznam że w końcu coś jest do czytania czego nie wyczytam w książkach i encyklopedii. Wywiad bomba - ot inne oblicze historii - daje do myślenia. Wilczur boski. ech jestem fanem , tak trzymać.
aaaaaaaaaaa film kurde już na poziomie prawie jak w discovery tylko , jakość nośnika i kompresji ech , czekamy na DVD , mogę dać 1 pln więcej za gazetę - pozdr

Pią 29 Maj, 2009 23:34

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja się cieszę, że znowu wyszedł IOH, akurat pod koniec roku szkolnego, podczas lektury czasopisma łatwiej zapomnieć o stresie Wink

Ostatnia część wspomnieć Jacka Wilczura najlepsza ze wszystkich, bardzo podobał mi się również artykuł pod tytułem "Zatopienie Wilhelma Gustloffa", wg. mnie fajnie się go czytało, a co najważniejsze był ciekawy. Teraz zabieram się do czytaniu artykułów "Z carem na Paryż?" no i "Jak Lach z bratem Moskalem". Na pewno mnie wciągną, bo akurat tematy, w których plączą się Rosjanie, to ja bardzo lubię zgłębiać Uśmiech

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pon 01 Cze, 2009 20:35

Powrót do góry
armagedon1939
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Wieliczka
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dołączony do siedemnastki film potwierdza moje spostrzeżenia odnośnie zmian w podejściu do zagadnienia "Riese". Dokument jest bardzo ciekawy i tożsamy tematycznie (do pewnego stopnia) z książką "W kręgu tajemnic Riese". Chciałbym, aby sprawa Radka, o której wspomina w filmie jeden z badaczy, kiedyś się ostatecznie wyjaśniła. A może te dokumenty są już znane, tylko nikt nie wie, że to właśnie te, które "odkrył" Radek?

Sro 10 Cze, 2009 0:15

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To i ja może się wypowiem o kolejnym numerze, przeczytałem część artykułów (sesja)....
-Do nieba nie można od razu - jak zwykle powala na kolana, od tego zaczynam czytanie magazynu. Dla mnie mistrzostwo.
-Wywiad z Gebertem o Kresach i Żydach: pełne zaskoczenie. Po redaktorze "GW" spodziewałem się ewidentnie jednostronnej opinii, oskarżeń Polaków o antysemityzm, itp., tymczasem wywiad ów jest dosyć stonowany, i można doszukać się w nim prób wyjaśnienia kilku ciekawych zagadnień, np. o partyzantce żydowskiej, i wszelkich kłopotach z nią związanych
-Karne jednostki Waffen - SS: w porządku, ale szczerze to brakuje chyba opisu zbrodni, więcej sylwetek, chociażby Dirlewangera, i informacji, jak jednostki te sprawdziły się w walkach. Raczej solidna baza do samodzielnych poszukiwań
-Zatopienie Gustloffa: spodziewałem się artykułu o samym zatopieniu okrętu, etc., a tu niespodzianka, i to miła. O prawie morskim nie wiedziałem nic kompletnie, teraz moja wiedza nieco się poszerzyła. Nie spotkałem się z podobym artykułem.
-Z carem na Paryż: też dotyka historycznej ciekawostki, a więc formowania jednostek z jeńców, można by to pociągnąć w kolejnym numerze, w artykule o polskich żołnierzach od początku walczących po stronie cara, o ile wiem to było ich wielu.
-Jak Lach z bratem Moskalem: też ciekawostka, tutaj aż by się chciało więcej grafiki, ale podejrzewam, że nie jest łatwo ją znaleźć. Ale w dobie napiętych stosunków z Rosją to miły akcent.
-Wspomnienia Wojciecha Szczepaniaka: czysta historia, tak jakbym słuchał opowiadań kogoś ze swojej rodziny.
Resztę będę czytał na dniach

Czw 18 Cze, 2009 9:36

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

numer 17

Szczeciniaka Wojciecha Szczeciniaka ,nie Szczepaniaka pozdrawwiam Łukasz Kazek to był mój dziadek

Czw 18 Cze, 2009 22:03

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w artykule "Jak Lach z bratem Moskalem" są zamieszczone dwie widokówki, czy wiadomo dlaczego jest na nich umieszczona flaga Indonezji Wink Pozdrawiam.

Pią 19 Cze, 2009 17:07

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05:


Cytat:
Witam, w artykule "Jak Lach z bratem Moskalem" są zamieszczone dwie widokówki, czy wiadomo dlaczego jest na nich umieszczona flaga Indonezji



Taki był stan wiedzy projektanta pocztówki Laughing

Kilka słów o numerze nr.17

Do nieba nie można od razu - Wilczur wymiata , jak zwykle . Barwne z jajem i nader realistyczne wspomnienia .
Żyć i umrzeć na Kresach - Konstanty Gebert pokazał klasę , wykazał się wiedzą której brakuje wielu prawicowcom .
Dirlewanger i inni - trochę za słodko wyglądają chłopaki spod znaku SS . Prawie jak baranki boże . Sądzę , że to gruba przesada.
Zatopienie " Wilhelma Gustloffa" - artykuł bez zarzutu . 100% lepszy od filmu.
Bohater zapomniany na własne życzenie - dobrze napisany i świetnie zilustrowany kawałek naszej historii . Wszak to wysiłek jednostek złożył się na sukces państwa polskiego.
Historia pewnego raportu- większych rewelacji się nie dopatrzyłem . Faktem jest , że sytuacja była bardzo skomplikowana.
Archeologia - OK. Ten dział jest konieczny . Bowiem jest to koronny dowód , że cała masa ludzi odwala ciężką i benedyktyńską robotę , która jest mało doceniana i rzadko oświetlają ją błyski fleszy.
Z carem na Paryż - krótko i na temat . Za krótko ale na temat. Wink
Wydarzenia - ciekawe .
Tajemnica tkana jedwabiem- profesjonalnie . Temat z grupy niszowych .
Jak Lach z bratem Moskalem - za krótko , za krótko .

Pią 19 Cze, 2009 19:41

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Pozwolicie ze sie " przyczepie" do wywiadu z K.Gebertem. Troche niefortunne porownanie przez KG zydow prowadzonych na Umschlagplatz do Oficerow rozstrzeliwanych w Katyniu.
Poza tym nr 17 OK.
Grendel dzieki za cynk. Gosc pracujacy w Quo Vadis juz robi za gwiazde.
Pozdrawiam. Bardzo szczęśliwy

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Wto 23 Cze, 2009 13:46

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pozwolicie ze sie " przyczepie" do wywiadu z K.Gebertem.

no,ale dzięki wywiadowi z Warszawskim
IOH są tu
http://wiadomosci.onet.pl/0,1292,kiosk_kat.html
chyba pierwszy raz?????

_________________
Священная война

Wto 23 Cze, 2009 14:30

Powrót do góry
Quader
Sierżant

Sierżant





Posty: 97
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nr 17 - rewelacja, kupiłem dzisiaj i juz praktycznie znam na pamięć. Wspomnienia pana Wilczura są niesamowite. Szkoda, że3 nie czytałem jego wspomnień z poprzednich numerów. Ogólnie - udany zakup. Trzymać tak dalej! Wyluzowany

Czw 25 Cze, 2009 12:20

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

twer49 napisał:
Witam,
Pozwolicie ze sie " przyczepie" do wywiadu z K.Gebertem. Troche niefortunne porownanie przez KG zydow prowadzonych na Umschlagplatz do Oficerow rozstrzeliwanych w Katyniu.
Poza tym nr 17 OK.
Grendel dzieki za cynk. Gosc pracujacy w Quo Vadis juz robi za gwiazde.
Pozdrawiam. Bardzo szczęśliwy


ja nie widzę niefortunności , tu i tu działa tzw psychologia zastraszenia, to samo pytanie niefortunnie stawiane dlaczego tyle tysięcy ludzi poddało się woli oprawcy ?
ale może się mylę ? jeśli możesz rozwiń proszę myśl,

Pią 26 Cze, 2009 8:59

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Wybacz Szponiasty lecz bede pisal z pamieci. Brak czasu ( wyjazd).
Korzystam tylko z IOH nr 17.
Pan KG powiedzial:
Czesto ludzie sie zdumiewaja, ze ci Zydzi szli, czasami sie mowi z pewna pogarda, " jak barany na rzez" bo Zydow bylo na przyklad stu a essesmanow tylko dwoch.Prosze sobie wyobrazic cos takiego: setki mlodych ludzi z przeszkoleniem wojskowym, kolejno partiami wyprowadzanych na miejsce egzekucji i zabijanych. Moze pierwsi nie wiedzieli, pozostali po paru godzinach musieli sie domyslec., co sie dzieje.
......Wiec jesli bylo mozliwe zlamanie woli oporu najbardziej bojowej grupy w spoleczenstwie- wyszkolonych oficerow. To co myslec o zwyklych ludziach, stloczonych i sterroryzowanych w getcie?.

Moim zdaniem porownania raczej dziwne.
..Prosze sobie wyobrazic cos takiego: setki mlodych ludzi z przeszkoleniem wojskowym, kolejno partiami wyprowadzanych na miejsce egzekucji i zabijanych.
Wystarczy siegnac do jakiejkolwiek sensownej pubikacji o Katyniu, aby sie dowiedziec ze na stacji kolejowej Gniezdowo, otoczonej bardzo scisle przez NKWD ( nie bylo stosunku dwoch NKWD-zistow na 100 oficerow) nikt nikogo nie wyprowadzal. Oficerowie byli wywolywani wedlug listy i po kilkunastu pakowani do autobusu wieziennego ( czarna wrona).
Nastepnie autobusy wywozily ich na miejsce kazni. Ci , ktorzy byli w pociagu nie slyszeli strzalow.



...Moze pierwsi nie wiedzieli, pozostali po paru godzinach musieli sie domyslec., co sie dzieje.

Niby jak MUSIELI. Powiedziano im ze zostana przeniesieni na inne miejsce. Sami sie ludzili czy NKWD odda ich w rece Niemcow czy bedzie to inny oboz. Pytam, jak mieli sie domyslec????.
Sami Sowieci dawali im nadzieje ze jada w inne miejsce.
A abstrachujac, nawet gdyby sie domyslili. Prosze spojrzec jakie sily NKWD zostalo sciagniete na ta operacje. Gwarantuje ze nie 2 na 100.

....Wiec jesli bylo mozliwe zlamanie woli oporu najbardziej bojowej grupy w spoleczenstwie- wyszkolonych oficerow

Powtarzam jakie zlamanie oporu????????.
Wlasnie tego NKWD balo sie najbardziej. Ze moze byc jakis opor.
Stad te autobusy, male grupy, a na miejscu kazni drut kolczasty i strzal.
Nie mam niestety czasu na szukanie szczegolow dotyczacych zbrodni w Katyniu. Ale mozna sobie samemu sprawdzic i porownac.
Zreszta, tu nie ma co porownywac. Moze jedynie to ze i jedna i druga operacja zakonczyla sie tak samo tragicznie.

A tutaj moj post sprzed czasu jakiegos na temat jednego wydarzenia, ktore jak twierdzi Cezary Chlebowski zdarzylo sie w Katyniu.

Cytat:
Katyn-fakt nieznany...?

Witam,
Pozwole sobie zamiescic cytat z ksiazki Cezarego Chlebowskiego, " Bez Pokory". Tom 2.
...Pol godziny ostrej jazdy i przed nami widac biegnaca w poprzek czarna linie autostrady Minsk-Moskwa. Po chwili lagodnym skretem w lewo po slimaku wpadamy w nia. Tu musi byc "grob generala". Za chwile przetoczymy sie po nim. Mrowie po krzyzu.
Jest bowiem w Radzie ( Rada Ochrony Pomnikow..) , pewien dokument. Pokazywalem go w przeddzien wyjazdu do Katynia w Tel. Kur. W-skim. Napisal go pan Wisniewski..., ktory w 1977 roku jechal szosa od Minska do Moskwy. I po minieciu zjazdu do Katynskiego Lasu kupowal benzyne na stacji. Polskie numery wozu i jakis drobny upominek spowodowaly iz staruszek obslugujacy pompe powiedzial mu szeptem, ze tam dalej, kilkaset metrow w kierunku Moskwy jest odnoga do Smolenska. I za ta odnoga po prawej stronie widac maly kurhan. A na nim piec wysokich, troche juz poprzekrzywianych krzyzy. Tam wiosna 1940 roku NKWD-ysci z psami dopadli polskiego generala i czterech oficerow zbieglych z katynskiej kazni. Zastrzelono ich na miejscu i zakopano. Gdy weszli Niemcy, miejscowa ludnosc postawila piec krzyzy.....dwa lata pozniej(1979, moj dopisek ) na miejscu tego grobu zbudowano dwupoziomowy rozjazd.
Czy ktos slyszal o tym fakcie?. Czy jeszcze wiele podobnych faktow wyjdzie po latach?.
Pozdrawiam.


I jeszcze jedno. Ubawil mnie ten moment. Kiedy Pan Jan Lukasik popisujac sie ...wlasnie czym...wiedza, niewiedza, asekuracja...pyta Pana K. Geberta :
Na ile prawdziwa jest WIZJA ( sic!! ) przyjecia na kresach AC przez zydow w 1939 roku i pracy mlodych Zydow w organach sowieckiego bezpieczenstwa w latach 1939-1941?. Jaki jest stosunek do tego MITU ( sic!!!).


Jak mawial Jan Pietrzak , gdybym nie wiedzial ze glupota, to pomyslalbym ze prowokacja. I dziekuje Panu Konstantemu Gebertowi za odpowiedz.......TO NIE JEST MIT.
Pozdrawiam Wakacyjnie. Piwo

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sob 27 Cze, 2009 2:32

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No toś Twer49 dowalił Wink

Swoją drogą, czasem forumowa, względna anonimowość pozwala usłyszeć nieskrępowaną opinię Wyluzowany .

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sob 27 Cze, 2009 8:33

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla mnie ten wywiad - rzeka z Konstantym Gebertem niezbyt dużo wnosi do ogólnej wiedzy na temat skomplikowanych stosunków polsko-żydowskich na Kresach Wschodnich. Gebert urodził się po wojnie, z wykształcenia jest psychologiem, z zawodu dziennikarzem, piszącym w Gazecie Wyborczej na temat współczesnych problemow żydowskich. Nie jest miarodajnym źródłem historycznym. Trzeba było przeprowadzić wywiad z Markiem Edelmanem, bohaterskim bojownikiem powstania w getcie warszawskim, który jest kopalnią wiedzy o dziedzictwie Holokaustu.
W wywiadzie tym brakuje mi roli SS w rozstrzeliwaniu Żydów w wykopanych dołach i jarach na oczach ludności miejscowej i żołnierzy Wehrmachtu: w Jarze Ratomskaja pod Mińkiem, Jarze Drobickim koło Charkowa, w Babim Jarze, gdzie w w ciągu 3 dni zginęło 33 000 Żydów, w Ponarach pod Wilnem, w Dziewiątym Forcie pod Kownem. Podczas największej bitwy pancernej na łuku Kurskim, kiedy Niemcy stracili podczas pierwszych dni bitwy 20 tysięcy żołnierzy, 400 panter i tygrysów, brakowało dostaw amunicji, paliwa, broni i nowych żołnierzy, ale dla rządu niemieckiego najważniejszym priorytetem były transporty kolejowe zajęte deportacją Żydów ze Związku Radzieckiego do obozów śmierci w Treblince, Sobiborze, Bełżcu, Chełmnie, czy KL Auschwitz II Birkenau. Ważniejsze było sprawne ludobójstwo rosyjskich Żydów niż pomoc własnej armii przegrywającej na froncie wschodnim.
Polacy po pakcie Mołotów-Ribbentrop z 23 sierpnia 1939 roku na terenach wschodnich byli w bardzo trudnej sytuacji; przeciwko sobie mieli NKWD i deportacje na Kołymę i Workutę do łagrów, nienawiść Ukraińców z band UPA a podczas operacji "Barbarossa" niemiecką okupację i oddziały Einsatzgruppen, które mordowały całe rodziny żydowskie jak i Polaków pomagających Żydom. No i nie wspomiał o mistyczno - religijnym ruchu chasydów/ prawie wszyscy zostali wymordowani/, o bardzo ciekawej etyce, kulturze, którzy mieli ogromny wpływ na Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie.

Nie 28 Cze, 2009 10:33

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

TO NIE JEST MIT. - i o to chodziło , słyszałeś kiedyś wcześniej taką odpowiedź z takich ust ? czy wnosi to coś więcej ? - a nawet gdyby nie wnosiło jak widać po tym wątku budzi dyskusję , pobudza do myślenia , pobudza do dyskusji - z co najważniejsze to empatia która jak widzę delikatnie się pojawia. Twer trudno mi sie nie zgodzić , aczkolwiek mam bardzo kontrowersyjne podejście do sprawy rozstrzelania rezerwistów w Katyniu i faktem jest że w chwili aresztowania nikt nie chciał ich mordować to honor i opór w obozie doprowadził do takiej a nie innej decyzji. To fiasko indoktrynacji. I trudno by szukać takich postaw w czasach obecnych, oj trudno.

Nie 28 Cze, 2009 21:24

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Szponiasty milo Cie poznac, szkoda ze w takich okolicznosciach. Jesli urazilem..wybacz.
Wiem ze KG to postac dosc kontrowersyjna, przynajmniej dla mnie. Ale nie bede podejmowal tego watku.
Jeden szczegol Szponiasty to nie byli wylacznie rezerwisci. Byli tam tez oficerowie sluzby czynnej. I nie tylko wojskowi. Polska Inteligencja przez duze P.
Napewno masz racje ze fiasko indoktrynacji, patriotycznej postawy tych ludzi zakonczyl sie ich zamordowaniem w Katyniu.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Nie 28 Cze, 2009 21:58

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

twer49 napisał:

Napewno masz racje ze fiasko indoktrynacji, patriotycznej postawy tych ludzi zakonczyl sie ich zamordowaniem w Katyniu.
Pozdrawiam.


i to jest jeden z najważniejszych błędów naszego narodowego filmu, a co do okoliczności naszego poznania to tylko dyskusja , więc relax , i nie mam nic przeciw. A K.G. zmroził mnie inteligencją i warto się zastanowić się co mówi. W Katyniu zginęło ok. 20 000 to nie cała nasza inteligencja i nie zgodzę się że nie byli to rezerwiści ( mówię tu o statystycznej więkości ) nie biorący udziału w walce. Abstrachując od tematu mój dziadek podjął walkę 17 września ( W jednym z ponad 1400 epizodów walki z ruskimi ) , był ciężko ranny i o dziwo niemcy przewieźli go do szpitala polowego wyleczyli i zwolnili do cywila..

Nie 28 Cze, 2009 22:14

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Nie czepiam sie do calej rozmowy z p.KG. Chodzilo jedynie o bledne porownanie. Tak gwoi scislosci. Uśmiech
Szponiasty nie twierdzilem ze byla to " cala" nasza inteligencja. I czy to wazne czy byli tam rezerwisci czy oficerowie sluzby czynnej.
Byla tam Poska Inteligencja. Oficerowie wojska, policji, lekarze, ksieza, itd. Przeciez takich Katyniow mielismy na wschodzie setki a moze i tysiace. Niemcy tez robili co bylo w ich mocy aby ta inteligencje wymordowac. Zaczeli chyba od Sonderaktion Krakau a skonczyli na Powstaniu Warszawskim. Zginal kwiat narodu. I jedni i drudzy wiedzieli ze narod bez inteligencji jest " stadem baranow".
Pozniej z AC przyszla taka nie inna....inteligencja. I dlatego mamy takie autorytety moralne jakie mamy. I oczywiscie to subiektywna moja opinia.
Podajesz przyklad swego dziadka. Poprostu Niemcy mieli ciut bardziej cywilizowane standarty. I dzieki temu uchowalo sie w obozach jenieckich dosc duzo naszego wojska z 39 roku. Dla Sowietow przyzwyczajonych od rewolucji do czystek zamodrowanie kikunastu tys. ludzi co miesiac to byl " pikus". Uchowali sie w przewazajacej ilosci jedynie tzw " zeslancy".
Brat mego dziadka nie mial takiego farta.Drohobycz. Pierwsza wywozka, zimowa noc zaprotestowal kiedy NKWD dalo mu 20 min na spakowanie sie i wypad z zona i 3 dzieci. Dlatego dostal kule w leb na progu wlasnego domu. A kogo sowieci wywozili w pierwszej kolejnosci nie musze przypominac. Co nie uchronilo reszty rodziny od wywozki do Kazachstanu.
Takie nasze Poskie Drogi.
Pozdrawiam

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Pon 29 Cze, 2009 2:52

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak to była zaplanowana akcja likwidacji naszej inteligencji , ludzi wykształconych o ukształtowanym światopoglądzie - mięli zostać tylko prości ludzie którzy poddadzą się indoktrynacji nowej władzy.

Pon 29 Cze, 2009 8:58

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.