| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zamek w Trokach

Witam
w wakacje wybrałem się rowerem do Rygi na Łotwie ale nie omieszkałem nie zobaczyć Wilna na Litwie a wcześniej zamku w Trokach i muszę przyznać, że zupełnie nie zrobił na mnie wrażenia. No może poza ładnym miejscem położenia- na wyspie. Za to sama budowla nic ciekawego i w dodatku jeszcze w 90% albo i więcej odbudowana pod turystów.
Czy ktoś z Was kto tam był także odniósł takie wrażenie?
pozdrawiam

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 12 Gru, 2008 15:33

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłam tam niedawno...no cóż, zamek ma bardzo malownicze położenie, na półwyspie pomiędzy czterema jeziorami. Z daleka robi wrażenie, szczególnie jak pada śnieg, wieją wiatry sztormowe i kiedy jest oświetlony wieczorami. Z bliska trochę gorzej, razi zbyt czerwona, współczesna cegła źle skomponowana ze starą, gotycką, zniszczoną patyną wieków.Za to są bardzo piękne oryginalne sklepienia krzyżowe, donżon i piwnice. No i podmurówka z ogromnych, polodowcowych głazów. Widziałam tam dwa wmurowane meteoryty, chyba nie wiedzą, że one tam są. W Trokach mieszkają Karaimowie, to była kiedyś gwardia przyboczna księcia Witolda, sprowadził ich z Krymu, ponieważ byli nieprzekupni i bardzo waleczni.To lud z Wielkiego Stepu, spokrewniony z Turkami, potomkowie Złotej Ordy.Jest tam ulica karaimska, z domkami, które mają po trzy okna; jedno dla Pana, drugie dla księcia, trzecie dla gościa, kienesa-świątynia i Muzeum Karaimskie. No i zespół "Sanduhacz".
W Polsce też mieszkają Karaimowie, to najmniejsza mniejszość narodowa.

Pią 19 Gru, 2008 22:05

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Za to sama budowla nic ciekawego i w dodatku jeszcze w 90% albo i więcej odbudowana pod turystów.

No tutaj to troszeczkę przesadziłeś - rekonstrukcja zamku w Trokach jest krytykowana, np. ze względu na zbyt niskie baszty przedzamcza, ale wystarczy spojrzeć choćby na zdjęcia z okresu międzywojennego, aby zobaczyć w jakiej części zamek wówczas istniał. Znacznie więcej go było niż 10%. Uśmiech Ja w każdym razie byłem w Trokach niemal 20 lat temu, ale negatywnego wrażenia w najmniejszym stopniu stamtąd nie wyniosłem. Wręcz przeciwnie - z radością odnajdywałem detale opisywane w przedwojennej literaturze.
A jakbyś zobaczył taki zamek w Chocimiu, to dopiero miałbyś pojęcie o nieciekawej odbudowie - stropy Kleina na przykład. Rolling Eyes
W ogóle te kresowe zamki jakoś nie za bardzo mają szczęście do odbudów - weźmy Mir na przykład... Evil or Very Mad

Pzdr

Grzesiu

Sob 20 Gru, 2008 1:21

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Inna rzecz, czy warto odbudowywać. Czy nie lepiej zostawić jako ZABEZPIECZON? trwałą ruinę.
Bo czasem wychodzą parodie - jak zamek dolny w Wilnie, gdzie z płyt betonowych robią sobie Litwini renesans Question

Sob 20 Gru, 2008 11:51

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kellerman napisał:
Bo czasem wychodzą parodie - jak zamek dolny w Wilnie, gdzie z płyt betonowych robią sobie Litwini renesans Question


zgadzam się widziałem tę budowę i przyznaję że to nic nie będzie miało wspólnego z zamkiem z epoki
pozdrawiam

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sob 20 Gru, 2008 12:45

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Także byłem. Zamek - szału nie ma, ale całkiem całkiem i miło się po nim chodzi. Fajnie poznać symbol innego narodu, tym bardziej że historia Litwinów nie oszczędzała także.

Byłem jednak zniesmaczony tym, że w Trokach na mapie bitwy pod Grunwaldem nie ma zaznaczonych wojsk polskich...

Jednak sam zamek i decyzję jego odbudowania chociaż w takim kształcie uważam za strzał w dziesionę.

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 20 Gru, 2008 15:42

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też byłem w Trokach - nad jeziorem prezentuje się niesamowicie. Wyraźnie widać elementy betonowe. Wygląda ładnie, ale takie tworzenie zabytków mnie trochę denerwuje - jak byłem w Wilnie latem 2006 r., to budowali od nowa - "odbudowywali" pałac wielkich książąt przy katedrze.

Stare Wilno ma polską duszę i Litwini chcą to za wszelką cenę zmienić.

Sob 20 Gru, 2008 16:24

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Widziałam tam dwa wmurowane meteoryty, chyba nie wiedzą, że one tam są.

gdzie? bo ja też nie wiedziałem a chyba będę znów jechał w wakacje.

Co do samych Trok, to od zamku bardziej mi się podobał stary cmentarz Karaimski.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 20 Gru, 2008 17:56

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Stare Wilno ma polską duszę i Litwini chcą to za wszelką cenę zmienić

Identyczna sytuacja ma miejsce we Lwowie. Władze na siłę niszczą brutalnie wszystko, co miało związek z polskością. Oczywiście pod pozorem "remontów i modernizacji". Dom mojego dziadka już też nie istnieje Evil or Very Mad

Sob 20 Gru, 2008 19:34

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
nna rzecz, czy warto odbudowywać. Czy nie lepiej zostawić jako ZABEZPIECZON? trwałą ruinę.
Bo czasem wychodzą parodie - jak zamek dolny w Wilnie, gdzie z płyt betonowych robią sobie Litwini renesans

Wszak oficjalną doktryną konserwatorską jest zdaje się noninterwencjonizm, chyba że się coś ostatnimi czasy zmieniło? Wink Abstrahując już od niego, odbudowywanie - czy w tym przypadku raczej rekonstruowanie - zabytków to na mój gust problem bardzo złożony, zwłaszcza jeśli dokonywany z wykorzystaniem widocznej oryginalnej substancji; no i w znakomitej większości przypadków takie rekonstruowanie to mniemanologia stosowana...

Pzdr

Grzesiu

Nie 21 Gru, 2008 1:39

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a najlepszym przykładem takiej mniemanologii jest "zamek" w Tykocinie Rolling Eyes

Nie 21 Gru, 2008 12:36

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak się idzie w Trokach wzdłuż podmurówki zamku, wśród polodowcowych głazów widać dwa wmurowane meteoryty. Podobne sprzedają w Tybecie i Himalajach Nepalskich górale i szerpowie, zbierają je na białych śnieżnych polach i lodowcach. Pod Muktinatem nad rzeką Kali Ghandaki stara góralka ma ich całą, wielką szafę. Nie są drogie.
Co do Karaimów z Trok spotkałam tam jednego, który od zamierzchłych pokoleń hoduje śnieżne sokoły. Są prawie białe, służą do polowań w zimie i mają obrośnięte piórkami nogi, coś jak pardwy z dalekiej północy. Pierwszego sokoła dali księciu Witoldowi Krzyżacy, w zamian za zdradę Jagiełły pod Grunwaldem, niestety nie udało im się rozdzielić braci.
Co do zamku to idealnie się wpasowuje w piękno północnego krajobrazu, cztery, niemal zawsze wzburzone jeziora, czerwone, gotyckie wieże, krużanki, potężne mury,wąski półwysep smagany wichrami, coś jak maleńka, zagubiona wyspa w bezmiarze wody,drewniany, chybotliwy, do tego dziurawy mostek, rzeźby Wielkich Książąt Litewskich podobne do indiańskich totemów... wspaniała twierdza nie do zdobycia w czternastym wieku. Dobrze, że ją odbudowali.

Wto 23 Gru, 2008 21:03

Powrót do góry
Niklas
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Litwini to dumny naród. Ale jak każdy maluch pełen kompleksów i ambicji. Troki bez względu na szczegóły są śliczne. Polecam przejażdżkę łódką z zamku. Natomiast racja - pod Zalgirisem wygral Wytautas Wielki, któremu renegat Jagiełło podesłał trochę wojska.

Wto 03 Mar, 2009 20:18

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Także tam byłem i widziałem. Mam do nich mały żal że tak fałszują, ale z drugiej strony....

My Polacy także jesteśmy pełni kompleksów. Litwini także lekko w historii nie mieli, szczególnie u schyłku I RP Smutny

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Wto 03 Mar, 2009 20:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.