| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcinus
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pogrzeb Mieczysława Karłowicza

Witam znalazłem kiedyś pendriva a na nim wręcz "Kamień Filozoficzny" Zdjęcia z początku wieku: Lwowa, Zakopanego i innych miast i wiosek kresów oraz reportażowe fotografie z różnych ważnych owcześnie wydarzeń więcej zdjęć na mojej wypowiedzi w dziale XX lecie miedzy wojenne


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 27 Sie, 2008 20:00

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na obu zdjęciach widać (na pierwszym pośrodku, na drugim z samego przodu - w białej czapce) Mariusza Zaruskiego, przyjaciela Karłowicza i twórcę Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).

Czw 13 Lis, 2008 12:17

Powrót do góry
mari von Wickerode
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Pochwał: 1
Skąd: warszawa, mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mieczysław Karłowicz zginął pod Małym Kościelcem, spadła na niego śnieżna lawina w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach. Tam nigdy nie chodzą lawiny ale wtedy zeszła, musiało być dużo śniegu, szedł na nartach z plecakiem i nie udało mu się uciec.
Mariusz Zaruski to wspaniały facet; zesłaniec syberyjski, który pływał na rosyjskich statkach dalekomorskich po morzach północnych i dosłużył się stopnia kapitana. Wcześniej studiował matematykę na Uniwersytecie Odesskim i działał w konspiracji, za co go zesłali na Syberię. Potem po powrocie do kraju studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kiedy przeniósł się do Zakopanego założył GOPR i ratował ludzi w górach, a ponadto przeprowadził wiele nowych dróg wspinaczkowych na tatrzańskie ściany i szczyty. Kiedy wybuchła I wojna światowa wyruszył pieszo na front z góralami i zaliczył cały szlak wojenny z Pierwszą Brygadą. Od stopnia szeregowca dosłużył się generała. Na końcu został adiutantem Prezydenta Rzeczypospolitej i zamieszkał w Warszawie na Żoliborzu. Kiedy przeszedł na emeryturę pływał wraz z młodzieżą na żaglowcach, szczególnie Zawiszy Czarnym. Malował piękne obrazy i napisał 30 ciekawych książek. Zginął w Chrestoniu na Ukrainie w tajemniczych okolicznościach więziony przez NKWD, symboliczny grób znajduje się w Zakopanem na Pęksowym Brzysku. W tym roku zorganizowałam konkurs malarski ogólnopolski aby przypomnieć rodakom o tym fascynującym człowieku i aby pamięć o nim nie zginęła. Prace napływają. Pozwoliłam sobie napisać trochę wspomnień o tych ludziach, którzy już dawno nie żyją, choć na starych fotografiach jeszcze ich widać...

Sob 17 Sty, 2009 12:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.