| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Partyzant_OGL
Private

Private





Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poszukuję herbu Trąby - drugiej jego wersji

Znalazłem informacje o herbie Trąby (tres tubae) z tego co tam pisali istnieje jeszcze jeden, który wygląda tak: dwie złote trąby myśliwskie jedna skierowana w lewą stronę druga w prawą na zielonym polu.
Będę wdzięczny za każdą informację o herbie.

Wto 01 Lip, 2008 9:59

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o Trąby - to znam jedynie odmianę radziwiłłowską:


W necie natomiast znalazłem odmianę herbu Suchekomnaty (Kownaty):
Suchekomnaty:
Suchekomnaty II:

W herbie Rustejko dodany jest miecz:

pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sro 02 Lip, 2008 8:29

Powrót do góry
Partyzant_OGL
Private

Private





Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Dziękuję Panu Kapitanowi to herb mojego dziadka a gdzie można znaleźć opis do herbu suchekomnaty II bardzo bym prosił jeszcze o pomoc z tym

Sro 02 Lip, 2008 12:36

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re

Partyzant_OGL napisał:
Dziękuję Panu Kapitanowi (...)

Daj spokój z tym 'szarżowaniem'... Wink
...jestem z poboru... /M*A*S*H rulez.../

---------------------------------------------------
A wracając do tematu...
..nie dysponuję, niestety żadnym opisem ww. herbu.

Znalazłem jedynie obrazki w necie:
--- tutaj obrazki herbów 'Suchekomnaty II' i 'Rustejko':
http://www.prv.nowasarzyna.pl/herby/start.htm
--- tutaj są tablice odmian herbowych (m.in. Trąb i Suchych Komnat) według Chrząńskiego:
http://akromer.republika.pl/chrzonski20.html
--- niewiele więcej jest tutaj:
http://www.jurzak.pl/

Nie dysponuję również 'literaturą drukowaną' na ten temat, a myślę, że to w niej będzie więcej - pozostaje poszperać w herbarzach dostępnych w bibliotekach... Neutral

pzdrwm Piwo

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 03 Lip, 2008 14:28

Powrót do góry
Partyzant_OGL
Private

Private





Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

HEHE, a ja jestem z lasu, dziękuję i pozdrawiam ponownie.
M*A*S*H rulez jestem fanem

Pon 25 Sie, 2008 13:33

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Intryguje mnie inna sprawa związana z herbem Trąby, ale nie będę zakładał nowego wątku dlatego pozwolę sobie ta kwestię tu przedstawić. Najpierw jednak powrócę do pytania postawionego na wstępie. Samych odmian herbu Trąby jest kilka, ale jak się domyślam chodzi o dwie różne proklamacje tego herbu. Pierwsza pochodzi z roku 1398 w której herb ten zwany jest Brzeziną i przedstawia w polu srebrnym (białym) trzy trąby czarne złączone ustnikami z czterema złotymi strefami i zawiniętymi sznurami. W Klejnocie nad hełmem pięć piór strusich. ( A. Helcel. - Starodawne Prawa Polskiego Pamiątki Tom II poz.92.)



Druga z proklamacji pod datą 1460 zamieszczona w Roli Marszałkowskiej wymienia ten herb pod nazwą de Rozprza i przedstawia trąby trzy czarne w polu czerwonym, a w klejnocie dwie trąby myśliwskie zakrzywione do góry z korony stojące z których lewa jest czarna a prawa złota.

Pon 03 Gru, 2018 17:42

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz powrócę do kwestii która mnie nurtuje i w której chciałbym poznać panów opinię. Otóż dawne wizerunki herbu Trąby są przedstawiane w ten sposób, że trąby są skrętne w prawo. Tak wygląda ten herb na odcisku pieczęci Wojciecha z Sąsienna z 1357 roku czy Mikołaja z Winiar z roku 1457. W ten sam sposób jest przedstawiany ten herb na wielu malowidłach i kartuszach z XV czy XVI wieku.





Tymczasem obecnie niemal we wszystkich herbarzach jest on przedstawiany tak :



W moim przekonaniu jest to nieprawidłowość, powielana przez kolejnych wydawców, a powstała prawdopodobnie na skutek sporządzenia wizerunku herbu w oparciu o tłok pieczęci, gdzie ze zrozumiałych względów trąby musiały być skrętne odwrotnie. Co panowie sądzą ?

Pon 03 Gru, 2018 18:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.