| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Miti
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szukam informacji n.t. mitów narodowych (praca magisterska)

Witam

Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej o manipulacji świadomością zbiorową społeczeństw. Głownie interesują mnie media i kreowanie przez nie fałszywej rzeczywistości, ale jeden rozdział chce poświęcić postawom nabytym poprzez proces socjalizacji tj Myślenia magicznego, nie mające specjalnego oparcia w historii.
Chciałam napisać o kilku mitach narodowych-ku pokrzepieniu serc:
Obrony Częstochowy, której nie było
Obrony Westerplatte i mjra Sucharskiego
Cudu nad Wisłą
Mam te tematy z grubsza opracowane, ale mam problem z kilkoma kolejnymi których nie mogę sfalsyfikować lub potwierdzić

Mit Katynia- (nie bijcie, proszę)- Na początku kampanii wrześniowej większość oficerów WP uciekła w kierunku wschodnim, próbując przedostać się przez granicę z Rumunią na Zachód. Byli łapani przez Rosjan i rozstrzeliwani?.
Mit Polski walczącej- rząd uciekał samolotami na zachód (ministrowie pod jedną ręką z żoną a pod drugą z kochanką), nie było komu wydawać rozkazów, w podziemiu walczyło lub sympatyzowało ok 400tyś ludzi, reszta była obojętna lub donosiła?.
Mit Piłsudskiego- Wielkiego Naczelnika. Dyktator, niszczący przeciwników politycznych nie przebierając w środkach?.
Mit Sobieskiego- czy prawdą jest, że Sobieski po odsieczy Wiednia oddał cały skarb państwa na walkę z niewiernymi?.
Mit Mieszka I i chrztu Polski- poza przyjęciem chrztu nic się nie zmieniło, Mieszko miał nałożnice, zaprowadzał pokój mieczem i toporem, podbijając kolejne tereny, pogaństwo trwało i miało się dobrze aż do Polski Jagiellonów?.

Ponieważ nie jestem historykiem, a historię znam o tyle o ile ze szkoły średniej, można mi wmówić rożne rzeczy np. że Kościuszko był w sztok pijany pod Maciejowicami. Problem polega na tym że źródła sobie przeczą. Nie wiem na których się oprzeć. Gdybyście mogliby powiedzieć, które z powyższych można uznać za prawdziwe a które są bzdurami byłabym bardzo wdzięczna.
Dlatego o pomoc chciałabym prosić Was-specjalistów.

Pozdrawiam
Miti

Czw 05 Cze, 2008 0:40

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prenosze do dzialu ogolnego-gdyz nie wszyscy czytuja ogloszenia.

i zapraszam do dyskusji.

Nie 08 Cze, 2008 23:19

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.