| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALF napisał:
oraz Tyrolu...


Konkretnie to chyba z Zillertal'u. Zaskoczeniem dla mnie bylo, ze w rozmowie z tamtejszymi goralami nie bylo dla nich czyms nieznanym to, ze grupa protestantow wyjechala w Sudety.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Nie 25 Mar, 2007 9:13

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zamek w Głogowie

Widzę, że ciekawią Cię zamki Dolnego Śląska. Mam pytanie czy słyszałeś może kiedyś o zamku w Głogowie? Jeśli nie to przybliżę Ci bieco ten zabytek.
Zamek głogowski wzniesiono w poł. XIII w Początkowo był budowlą drewnianą z wolnostojącą, murowaną wieżą, otoczony wałem drewniano - ziemnym i fosą. W 1291 r., w czasie wielkiego pożaru Głogowa, spłonął, przez co książę Henryk musiał na pewien czas zamieszkać w jednym z domów w mieście. Na przełomie XIII/XIV w zbudowano na planie prostokąta nową murowaną siedzibę z trzema jednopiętrowymi budynkami, z których jeden znajdował się przy ścianie zachodniej, a drugi i trzeci w narożnikach północno - wschodnim i południowo - wschodnim. Rzut poziomy murów obwodowych tego zamku pokrywa się z obecnie istniejącymi. Ocalała wieża znalazła się w narożniku południowo - zachodnim i była nadal wolnostojąca. Po podziale Głogowa na dwie części zamek znalazł się w rękach królów czeskich, a od 1384 r., aż do 1480 ich lenników książąt cieszyńskich. W tej sytuacji książęta głogowscy wznieśli w 1406 r drugi zamek w pobliżu furty Bożego Ciała (prawdopodobnie w miejscu, gdzie później znalazło się kolegium jezuickie). Do jego budowy wykorzystano fragment miejskich murów obronnych z wieżą. Po zjednoczeniu miasta w 1480 r. sprzedano go mieszczanom, a później rozebrano. W 1462 r. odbył się w Głogowie zjazd królów Kazimierza Jagiellończyka i Jerzego z Podiebradu. Król Polski wraz ze świtą zamieszkał na czas zjazdu w starym głogowskim zamku. W 1499 r. księciem głogowskim został Zygmunt, późniejszy król Polski. Nowy władca planował gruntowną przebudowę bardzo zniszczonego już zamku. Jednak niewielkie środki umożliwiły mu wykonanie jedynie podstawowych prac zabezpieczających i remontowych (m. in. naprawa dachu). W 1526 r. Śląsk wraz z księstwem głogowskim znalazł się w rękach Habsburgów. w imieniu królów czeskich władzę w księstwie sprawowali starostowie. Ich siedzibą był zamek głogowski. Tutaj też przed objęciem urzędu składali królowi, w obecności stanów, przysięgę. W 1574 r. runęła część zamku. Dopiero na początku XVII w. starosta Rudolf von Zedlitz przeprowadził na koszt stanów księstwa remont budynku. Dalszych zniszczeń dokonał wielki pożar w 1615 r. i wydarzenia wojny trzydziestoletniej.

W latach 1652-1657 rozpoczęto prace zmierzające do przebudowy zamku. Kontynuowano je pod kierownictwem starosty Jana Bernarda von Herberstein w 1669 r. Powstała wtedy w zamku tzw. wielka sala ozdobiona na suficie plafonem przedstawiającym cesarza Leopolda siedzącego na koniu. Na bocznych ścianach zawisły portrety głogowskich książąt i starostów. Przebudowa zamku nadała mu charakter rezydencji pałacowej i wygląd zbliżony do dzisiejszego.Wieża została obudowana i włączona w południowo-zachodni narożnik murów dziedzińca. Budynek podwyższono o jedno piętro i ujednolicono otwory okienne. Stworzono regularny dziedziniec włączając w jego ciąg ściany dawnych budynków. Ściana wschodnia dziedzińca na wszystkich piętrach została ozdobiona arkadami. W II poł. XVIII w. zmieniono wystrój elewacji frontowej i południowej. z tego czasu pochodzi też wjazd wschodni oraz znajdująca się we wschodnim skrzydle klatka schodowa z charakterystycznym ornamentem. Król Fryderyk II bywając w Głogowie zatrzymywał się często w tutejszym zamku. Później w czasie wojen napoleońskich gościł tutaj sam Napoleon. W XIX w. otynkowano elewacje dziedzińca wraz z wieżą. Zmieniono wtedy system amfiladowy pomieszczeń na korytarzowy na początku XXw. zmieniono układ wszystkich pomieszczeń zamku, a na parterze wieży przebito otwór, wewnątrz założono klatkę schodową i wykonano jej zwieńczenie. Pod koniec XIX i na początku XXw. w zamku mieścił się sąd królewski. Pozostałe pomieszczenia zajmowały mieszkania prywatne. Zamek został mocno zniszczony w 1945 r. Odbudowano go w latach 1971 - 1983. Obecnie jest tu siedziba Muzeum Archeologiczno - Historycznego.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszam na http://www.glogow.pl/mah/

Pon 21 Maj, 2007 18:17

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!!! mam pytanie czy slyszal moze ktos o zamku niedaleko miasteczka Wąsosz w dolinie baryczy... nigdzie nie moge znalezc wzmianki o nim a zostaly juz tylko ruiny... w poblizu jest wioska Ostrawa, Płoski.... moze ktos wie chociaz odrobinke. a to pare zdjec z ruin, a interesuje mnie najbardziej ten kwadratowy kawalek betonu w jednej z komnat, co to moglo byc??


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 16 Sie, 2007 20:51

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!!! mam pytanie czy slyszal moze ktos o zamku niedaleko miasteczka Wąsosz w dolinie baryczy... nigdzie nie moge znalezc wzmianki o nim a zostaly juz tylko ruiny... w poblizu jest wioska Ostrawa, Płoski.... moze ktos wie chociaz odrobinke. a to pare zdjec z ruin, a interesuje mnie najbardziej ten kwadratowy kawalek betonu w jednej z komnat, co to moglo byc??


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 16 Sie, 2007 20:52

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!!! mam pytanie czy slyszal moze ktos o zamku niedaleko miasteczka Wąsosz w dolinie baryczy... nigdzie nie moge znalezc wzmianki o nim a zostaly juz tylko ruiny... w poblizu jest wioska Ostrawa, Płoski.... moze ktos wie chociaz odrobinke. a to pare zdjec z ruin, a interesuje mnie najbardziej ten kwadratowy kawalek betonu w jednej z komnat, co to moglo byc??


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 16 Sie, 2007 20:53

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam troszke mi sie powysylalo... Embarassed

Czw 16 Sie, 2007 20:56

Powrót do góry
Satu
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szukam informacji na temat pałacu w Pomianowie Dolnym. Najbardziej to zależy mi na informacji do jakiego rodu ów pałac należał

Sro 05 Wrz, 2007 20:31

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krzychu719 napisał:
czy slyszal moze ktos o zamku niedaleko miasteczka Wąsosz w dolinie baryczy... nigdzie nie moge znalezc wzmianki o nim a zostaly juz tylko ruiny


Musisz to doprecyzowac. W samym Wasoszu jest zamek-palac wiec szukanie podobnego obiektu ( zwlaszcza na Dolnym Slasku) bez podania konkretnej nazwy miejscowosci czy miejsca niewiele pomaga.
Co do tego betonowego kloca to, jesli jest w jednym z pomieszczen gospodarczych, a tak mi sie wydaje, to pewnie stal kiedys piec albo inne urzadzenie techniczne potrzebne do funkcjonowania obiektu. Fotki sa zbyt "waskie", nie pokazujace dokladnie umiejscowienia pomieszczenia co utrudnia spekulacje.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 05 Wrz, 2007 21:39

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzieki!! kurcze dokladnie sprecyzowac... 5km. od Wasosza znajduje sie wioska o nazwie Płoski... od niej jadac w strone wioski Lubiel (okolo polowy drogi do lubiela) jest zjazd do wioski Ostrawa i to jest miejscowosc docelowa gdyz tam w lesie znajduja sie ruiny... a co do Wąsosza to tak tam znajduje sie palac ale mnie interesuja ruiny tegoz zamku lub palacu...

Nie 09 Wrz, 2007 16:50

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a z tym bloczkiem oczywiscie pomieszczenie gospodarcze... obok znajduja sie resztki pieca... mialem teraz okazje troszeczke tam pospacerowac...

Nie 09 Wrz, 2007 16:52

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O! I to jest wlasnie precyzyjna lokalizacja. Jesli to jest palac w Ostrawie to w polowie XIX w. wygladal on tak jak obok.


Opis załącznika:
Palac w Ostrawie wg. litografii Dunckera.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 10 Wrz, 2007 8:35

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kreciu, mam pytanie - czy zdążyłeś z pałacem w Rzeszówku nieopodal Świerzawy? i zdjęcia ze strony agencji rolnej i u Staffy są nieaktualne, pałacu już w zasadzie nie ma Twisted Evil

Pon 10 Wrz, 2007 9:39

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdazylem Mr. Green Bylem tez w srodku i widzialem resztki dekoracji.
Mowisz, ze juz nie istnieje... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad A byl taki ciekawy...

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska


Ostatnio zmieniony przez krecio dnia Pon 10 Wrz, 2007 10:16, w całości zmieniany 1 raz

Pon 10 Wrz, 2007 10:08

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kellerman napisał:
czy zdążyłeś z pałacem w Rzeszówku nieopodal Świerzawy?


O, taki byl w kwietniu 2003.



Opis załącznika:
Dwór w Rzeszówku

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 10 Wrz, 2007 10:15

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

teraz go nie ma.
byłem tam w maju. nie pasowały zdjęcia, to się zapytałem jakiegoś gościa co stał obok. Panie - mówi faci - pan szuka pałacu z internetu? (bo pałac jest nadal w ofercie agencji) - to takich jak pan tu już było paru. A pałac jak umarł ostatni mieszkaniec a reszta się wyprowadziła w ciągu 2 lat się rozpadł. Część ludzie rozkradli, część wichury zawaliły.

Taka to relacja. Teraz tam są tylko okna parteru i to nie wszędzie.

Pon 10 Wrz, 2007 10:20

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krzychu719 napisał:
czy slyszal moze ktos o zamku niedaleko miasteczka Wąsosz - w poblizu jest wioska Ostrawa


Leniwiec z Ciebie.... Google to wiesz, ze sa Laughing Laughing Laughing
Zbudowany w 1795 przez Graf'a von Roeder.
1806 - wlalscicielem jest baron von Troschke.
1854 - Robert Freherr von Lindenau dokonuje przebudowy.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 10 Wrz, 2007 16:08

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

HEHEHE... Dzieki krecio. Ale troszeczke mi sie nie zgadza ten palac.. ( jezeli moglbys mi przeslac ta stronke na ktorej go znalazles bylbym wdzieczny).. a nie zgadza mi sie za bardzo dlatego ,ze pamietam okna ktore jeszcze kiedys w nim byly... i byly one dosyc wysokie i zakonczone polokraglym ksztaltem. a i do tego byl jeszcze jakis kryszganek czy jakos tak troszeczke dalej przy bramie wjazdowej... a niedaleko przy drodze byla mala rzeczka a tam mostek i tez maly budyneczek... trzy stawy przy palacu... a i w google szukalem ale albo pokazywala mi sie ostrawa w czachach, albo palac w Wąsoszu... dlatego gdybys mogl mi przeslac ta stronke z tym palacem moze natrafilbym na jakas wskazowke ktora by mnie do tego upewnila... Wink jeszcze raz dzieki!!

Wto 11 Wrz, 2007 17:27

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ach i jeszcze fundamety byly z kamienia... i jak znajde wiecej zdjec to wystawie..

Wto 11 Wrz, 2007 17:30

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jest jedyny obrazek jaki znalazlem. Ale musisz wiedziec, ze Duncker w swoich widoczkach bardzo czesto dodawal "od siebie" rozne detale albo nawet zmienial wyglad calego budynku. Po prostu uwazal, ze "tak bedzie lepiej". Nie dziwi mnie wiec, ze nie rozpoznajesz czegos. Ponadto palac mogl byc pozniej przebudowywany przez kolejnych wlascicieli. A tu sobie znajdziesz jego tworczosc
http://www.zlb.de/digitalesammlungen/index.php?collection=1

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Wto 11 Wrz, 2007 18:38

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

DZieki!!! Fajnie wiedziec ze ktos tak dobrze zna sie na zapomnianych zabytkach.... Bardzo szczęśliwy

Wto 11 Wrz, 2007 21:07

Powrót do góry
krzychu719
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kucze to raczej musi byc to.... ale faktycznie obraz wyglada calkiem inaczej jakoby sie zapowiadal tamten palacyk..... zwlaszcza ze fundament byl z kamienia... jeszcze raz dzieki!!!

Wto 11 Wrz, 2007 21:19

Powrót do góry
Grobell
Kapitan

Kapitan





Posty: 1288
Pochwał: 1
Skąd: Dolina Odry, Ślęzy, Bystrzycy, Oławy i Widawy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pałac w Brochocinie k. Trzebnicy

Witam!
Szukam informacji na temat pałacu w Brochocinie koło Trzebnicy. Zależy mi głównie na ustaleniu dawnych właścicieli. Jak do tej pory udało mi sie dowiedzieć jedynie, że pałac powstał na początku XVIII w.

pozdrawiam

Wto 13 Lis, 2007 20:37

Powrót do góry
Pawlatko
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chciąłbym dowiedzieć sie troche na temat pałacu w lubielu. W sczególności interesuje mnie stare zdjęcie obrazujące jak wyglądał. Do niedawna jeszce był tam fragment starej gorzelni ale został rozebrany. Ten lubiel usytułowany jest w gminie wąsosz powiecie górowskim.

Czw 01 Maj, 2008 23:55

Powrót do góry
Pawlatko
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak pokazałem zdjęcie ojcu to twierdzi własnie ze tak wywgladał ten pałac na ostrawie tylko mówił ze jak tam wchodził to jakiś bocznym wejściem dla służby. Pałc pamieta on jak juz dachu nie miał. I z tego widoku to mu troche tylko drzewa nie pasują. A te budynki gospodarcze były o wiele niżej od pałacu i tak jak widać na tym zdjęciu nie było ich widać od tej strony.

Pią 02 Maj, 2008 0:05

Powrót do góry
tobiasz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 141
Skąd: Polska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam , czy ktoś zna bliższą historie pałacu w Cierniach koło Świebodzić, niedaleko Wałbrzycha. Ostatnio słyszałem od pewnego starszego faceta będocego pod wpływem środków rozweselających, że niemcy szykowali go jako miejsce dla Ewy Braun i że miał połączenie z Książem. Ktoś słyszał podobne rewelacje?

Czw 24 Lut, 2011 1:17

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.