| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gaz musztardowy oślepia lub dusi na filmie pt.: "Na zachodzie bez zmian" szwab wpadł do okopu pełnego gazu marnie się to skończyło

Sob 06 Gru, 2008 18:51

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radix napisał:
Gaz musztardowy oślepia lub dusi na filmie pt.: "Na zachodzie bez zmian" szwab wpadł do okopu pełnego gazu marnie się to skończyło

Po pierwsze nie "szwab" tylko "Szwab" jak już, a po drugie skąd wiesz, że ten Niemiec akurat ze Szwabii pochodził? Może z Brandenburgii?

Gaz musztardowy parzy przede wszystkim. I na filmie Niemiec się nie dusił, tylko właśnie wypluwał kawałki swoich płuc.

Sob 06 Gru, 2008 23:49

Powrót do góry
Krzysztof M.
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gaz musztardowy to ciecz, która po eksplozji pocisku paruje. Taki gaz jest o wiele mniej zależny od wiatru - po prostu "przylepia" się do podłoża. Dobrze wyszkolona piechota niemiecka omijała strefy skażone. Wiatr natomiast miał olbrzymie znaczenie w przypadku chloru - tu wypuszczano chmurę gazu z cylindrów, która gnana wiatrem wędrowała nad okopy wroga - zdarzało się, że wiatr zawracał taką chmurę z powrotem nad własne stanowiska. Nie należ jednak mylić dwóch różnych BST - nie każdy gaz I w św. to gaz musztardowy.

Nie 07 Gru, 2008 14:18

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o "Najnowocześniejsze bronie i inne dziwne wynalazki w IWW" nie można zapomnieć o miotaczu ognia
_________________
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny." George Patton

Nie 07 Gru, 2008 14:30

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Samoloty, mimo iż wynalezione przed IWŚ żadna armia nie chciała ich mieć dopiero na IWŚ na samolotach zaczęto walczyć :samolot2:
_________________
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny." George Patton

Nie 07 Gru, 2008 14:33

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@Radix skończ już z tym nabijaniem licznika!!!
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Nie 07 Gru, 2008 14:36

Powrót do góry
widiowy7
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oglądałem kiedyś pierwszowojenną kronikę filmową. Nie pamiętam też której to strony konfliktu dotyczyło Smutny
Ale do rzeczy.
Mała, indywidualna osłona pancerna na kółkach. Żołnierz na kolanach był w niej ukryty tak mniej więcej do połowy. Z przodu otwór na lufę karabinu. Przesuwał się wraz z tym "wynalazkiem" właśnie na kolanach.

_________________
Cały czas są ludzie, którzy myślą, że to Ziemia obraca się wokół Słońca.

Nie 07 Gru, 2008 15:40

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten wynalazek to prawdopodobnie taczka pancerna.

Porównaj z http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?p=119256

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Nie 07 Gru, 2008 15:46

Powrót do góry
malyxxl
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2725
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz - Niemcy wymyślili magazynek na 25 naboi do Gewehr 98.

Ciekawe. Masz może zdjęcie ?

Pon 08 Gru, 2008 19:04

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Samoloty... mimo iż wynalezione przed IWŚ żadna armia nie chciała ich mieć


Zszokowany

Pewnie dlatego w wojnie bałkańskiej Rosja wysłała lotniczy oddział "ochotniczy", i samoloty te bombardowały fortyfikacje Adrianopola.

_________________
soon be time to go over the wall, rapid fire and the end of us all - Iron Maiden, Paschendale

Rów, w którym płynie mętna rzeka, nazywam Wisłą. Cieżko wyznać, na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas ojczyzną - Z. Herbert

Pon 08 Gru, 2008 20:03

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ciekawe. Masz może zdjęcie ?

Jest w dziale "artyleria...." w wątku "Ciekawostki z ebaya". Ostatnio wrzucałem tam.
Redbaron myślałem, że to 20-nabojowy był?

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 08 Gru, 2008 20:26

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:

Redbaron myślałem, że to 20-nabojowy był?


Ja znalazłem o 25 nabojach w archiwum we Freiburg - Studie über das Gewehr 98 zu Nr. 468/31 geh. T 4 autorstwa generała von Taysena [RH 12-2/95]. Nigdzie indziej tego nie widziałem. To dość wiarygodne źródło jest, ale głowy bym za żadne źródło nie dał Wink

[edycja] Mam to jednak tylko w wypisach, ale raczej nie zrobiem błędu przy tym. Liczba 25 zbyt dobrze wbiła mi się w pamięć.

Pon 08 Gru, 2008 23:37

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4539
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, czy chodzi o ten magazynek? Pozdrawiam.


Opis załącznika:

Wto 09 Gru, 2008 19:50

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

NA to wygląda, no to sprawa się wyjaśniła Wink Dopinało się go pod pudełko donośnika z miejsce wieczka. Stąd pojemność: 20 w magazynku + 5 w pudełku donośnika = 25 naboi.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 09 Gru, 2008 20:39

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4539
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, jeszcze jedna nowoczesna broń PWS, tłumik dźwięku Maxima na amerykańskim karabinie Springfield M1903. Francja maj 1918r. Pozdrawiam.


Opis załącznika:

Wto 09 Gru, 2008 22:19

Powrót do góry
ppp.p
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To na pewno jest tłumik, a nie jakiś miotacz granatów?

maxikasek napisał:
NA to wygląda, no to sprawa się wyjaśniła Wink Dopinało się go pod pudełko donośnika z miejsce wieczka. Stąd pojemność: 20 w magazynku + 5 w pudełku donośnika = 25 naboi.


http://lagrandeguerre.cultureforum.net/musees-f51/musee-ardennais-suite-t8905.htm
Mniej więcej na środku strony jest karabin z takim pudełkiem.
Piotrek

Sro 17 Gru, 2008 15:41

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej
ppp.p napisał:
To na pewno jest tłumik, a nie jakiś miotacz granatów?


No właśnie. Jakkolwiek piszę z pracy i nie mam się jak upewnić na 100%, to powiedziałbym że masz rację. Wygląda to raczej na francuski granatnik VB, charakterystyczny lekko butelkowaty kształt. Tłumik do kb Springfield faktycznie istniał i chyba faktycznie był nawet używany w Iws ale miał on nieco inną formę, był bardziej cylindryczny, dłuższy i o mniejszej średnicy.

A jeśli poruszyliśmy już temat broni strzeleckiej z I ws to warto przypomnieć moim zdaniem o dwóch niezwykłych wynalazkach, mało dosyć znanych.
Pierwszy to tzw. Pedersen Device - przedziwna machina montowana w komorze zamkowej powtarzalnego kb Springfield, przekształcająca go w samopowtarzalną broń strzelającą specjalnym nabojem .30 Pedersen takim mniej więcej o pistoletowej mocy, zasilaną z 40-nabojowego magazynka. Mimo wprowadzenia na uzbrojenie w 1918 Amerykanie chyba nigdy nie wykorzystali go bojowo.
A drugi to granatnik Brytyjczyka Leonarda Trenta testowany przez brytyjską armię na początku 1917. Niestety nie za wiele wiem o jego konstrukcji i parametrach. Był on w każdym razie, mimo odmiennej budowy, koncepcyjnym odpowiednikiem amerykańskiego M79 zbudowanego dobre 40 lat później: lekką jednostrzałową bronią do strzelania granatami zarówno ogniem płaskotorowym jak i stromotorowym, z wielkokalibrową lufą osadzoną w łożu typu karabinowego z kolbą itd. Brytyjczycy ostatecznie odrzucili projekt jako zbyt skomplikowany i wymagający specjalnej amunicji, stawiając raczej na takie granatniki zakładane na lufę karabinu.

_________________
Pozdr.
Speedy

Wto 23 Gru, 2008 15:27

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4539
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Speedy"]
Cytat:

No właśnie. Jakkolwiek piszę z pracy i nie mam się jak upewnić na 100%, to powiedziałbym że masz rację. Wygląda to raczej na francuski granatnik VB, charakterystyczny lekko butelkowaty kształt. Tłumik do kb Springfield faktycznie istniał i chyba faktycznie był nawet używany w Iws ale miał on nieco inną formę, był bardziej cylindryczny, dłuższy i o mniejszej średnicy.
Witam, oczywiście przyjmują złożenie, że tłumik Maxima nie uległ zmianie od 1911r. Wink A tak na marginesie to nie wiesz przypadkiem, czy granatnik VB (lub raczej jego wersję) stosowano w kb Springfielda?
Do nowoczesnych broni PWS zaliczył bym również, bomby kasetowe. Znalazłem opis takie brytyjskiej bomby(niestety bez podania jej nazwy własnej), zawierała ona 144 lub 272 bomb (pod pocisków) zapalających typu Baby o masie 200 g.
Pozdrawiam.

Czw 08 Sty, 2009 17:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.