| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Opowieść Łemka z okolic Przemkowa: Rodzina mieszana Ojciec Ukrainiec Matka Polka Syn chczony w cerkwi zgodnie z obyczajem. Syn przyszedł do ojca tato wstępuję do UPA ale musze dzisiaj zabić matkę: Dobrze synu pojedźmy do lasu wykopiemy mogiłę najpierw. W czasie kopania ojciec zabił syna i go zakopał. Co to oznacza że nie wszyscy Ukraińcy byli opętani szaleńczą ideologia faszystowską Doncowa. Później tą rodzinę spotkały represje ze strony LWP. Mężczyzn zapakowano brutalnie na samochody kobiety się ociągały żołnierze mieli długie szpile i tym co się opierały kłuli je aby zmusić do wyjazdu. Wieś po wyrzuceniu mieszkańców spalono.
Tamtejsza sotnia tu podam nazwisko jednego z bardziej okrutnych działaczy OUN UPA Prońko jego specjalnością było mordowanie cywili polskich i żydowskich z najwyższym okrucieństwem nie był to głupi chłop był w grupie wysiedlonych po przyjeździe na ziemie odzyskane mieszkał krótki czas w wsi mieszanej polsko łemkowskiej popełnił samobójstwo ( ogrom zbrodni i ich bezsensowność dostrzegł że czystki etniczne i terror to nie droga ani sposób do budowania samostijnej Ukrainy).
Koza Wielka grób żołnierza LWP przeciętego piła na pół.
Obóz przejściowy dla podejrzanej przez władze komunistyczne o kolaboracje i udział w bojówkach OUN UPA karny obóz pracy w Jaworznie ludności Łemkowskiej, Ukraińskiej i Bojków.

Sytuacja kiedy upamiętnia się zbrodnie jest wskazana i konieczna. Lecz jeśli wykorzystuje się te zbrodnie do ukrycia i wybielenia znacznie większych i okrutniejszych jest nie do przyjęcia. Mam nadzieje że prawda nie podzieli a połączy Ukrainę zachodnią jej część zaślepiona neo faszystowskimi sloganami jak również część ukraińskiej mniejszości dyszącej chęcią zemsty na wzór swego Idola Bandery to jest Wojna o szacunek prawdę i pamięć oby kaci odpowiedzieli przed historia i bogiem a ofiary zostały godnie i w prawdzie upamiętnione.

Nie 23 Sty, 2011 22:22

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

falcomortale napisał:
Opowieść Łemka z okolic Przemkowa: Rodzina mieszana Ojciec Ukrainiec Matka Polka Syn chczony w cerkwi zgodnie z obyczajem. Syn przyszedł do ojca tato wstępuję do UPA ale musze dzisiaj zabić matkę: Dobrze synu pojedźmy do lasu wykopiemy mogiłę najpierw. W czasie kopania ojciec zabił syna i go zakopał. .


Słyszałeś tę opowieść osobiście?

Pozdrawiam.

Nie 23 Sty, 2011 23:09

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słyszałem osobiście tylko od naocznych świadków zbieram takie opowieści zarówno ze strony Ukraińskiej jak i Polskiej mam wielu kolegów łemków a tematyka interesuje się od dzieciństwa. (obecnie pokolenie pamietające te czasy jest jak wiadomo w bardzo podeszłym wieku jeszcze 10 lat temu swietnie sie romawiało ale nie miałem wtedy dyktafonu tylko notatnik)
Do bardziej aktywnego działania w walce o prawdę zmotywowały mnie akcje rządu ukraińskiego kreującego zbrodniarzy na ikonę Ukrainy jak również często obelżywe wypowiedzi na forach polskich faszystów.
Akcja wisła została potępiona w Bieszczadach bez problemów stawiane s pamiątkowe krzyże (pomijając pomnik Upa który słusznie rozwalono) natomiast ludobójstwo na polakach żydach i ukraińcach 1939-1947 jest nadal tematem tabu i celem manipulacji historycznych.
Moje dwie prababcie były Ukrainkami babcia była chszczona w cerkwi z tond staram sie pojąć ogrom zbrodni i co motywowało ludzi do takich działań Ukraińskich nacjonalistów ideologia Faszystowska Dymytra Doncowa słusznie napisano że faszyzm sięga serc ludzkich Polacy dlaczego chęć odwetu samoobrona dla mnie morderca to morderca prawda jest obiektywna nie subiektywna.
Ostatnio miałem okazję rozmawiać z nauczycielką ukraińskiego liceum ogólnokształcącego nr 4 z Legnicy Ukrainką pochodzenia łemkowskiego jej wypowiedzi bardzo mnie zasmuciły były przesiąknięte faszystowskimi sloganami nietolerancja nawet w obrębie grupy łemkowskiej jak wiadomo są dwie grupy łemków Łemkowie jako oddzielna grupa narodowościowa i etniczna oraz druga Łemkowie uważający sie za Ukraińców. Ta pani przedstawiała łemków nie ukrainizowanych jako zdrajców a UPA jako romantycznych bojowników o wolność i obrońców ludności cywilnej wszystkich narodowości.

Pon 24 Sty, 2011 11:40

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawdą jest, że każdy (Polska i Ukraina) musi zrobić i to rzetelnie swój własny rachunek sumienia, a nie licytować się poszczególnymi akcjami i odwetami. Niestety polityka obu państw do tego nie dopuści i to jest smutne.
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 24 Sty, 2011 12:40

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

falcomortale napisał:
Słyszałem osobiście tylko od naocznych świadków zbieram takie opowieści zarówno ze strony Ukraińskiej jak i Polskiej mam wielu kolegów łemków a tematyka interesuje się od dzieciństwa.


Czyli jest to relacja naocznego świadka. A skoro to Łemko, to wydarzenie musiało mieć miejsce na terenie Łemkowszczyzny. Mógłbyś określić miejscowość, w której się to zdarzyło?

Pozdrawiam.

Pon 24 Sty, 2011 18:01

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pojednanie jest możliwe tylko w prawdzie.

Co to oznacza :

Uczcijmy ofiary zbrodni zapomnijmy o katach pamiętając jednak kim byli ci kaci.

Tak było w przypadku niemieckich zbrodni i ta metoda się sprawdziła.

Pon 07 Lut, 2011 15:13

Powrót do góry
Janek11
Chorąży

Chorąży




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

falcomortale napisał:
Pojednanie jest możliwe tylko w prawdzie.

Co to oznacza :

Uczcijmy ofiary zbrodni zapomnijmy o katach pamiętając jednak kim byli ci kaci.

Tak było w przypadku niemieckich zbrodni i ta metoda się sprawdziła.


Ten temat jest o zbrodniach LWP, AK, NOW, NSZ, o pojednaniach załóż sobie odrębny temat.
Ci co się chcieli pojednać już się pojednali.
Ci co nie chcieli już się nie pojednają.
Na szczęście ich jednanie się, nikomu do niczego nie jest potrzebne.

Pon 07 Lut, 2011 21:39

Powrót do góry
falcomortale
Kapral

Kapral




Posty: 47
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pojednanie jest możliwe tylko w prawdzie.

Co to oznacza :

Uczcijmy ofiary zbrodni i zapomnijmy o katach pamiętając jednak kim byli ci kaci.

Tak było w przypadku niemieckich zbrodni i ta metoda się sprawdziła.

Przepraszam szanownego że zastawiłem pewnego rodzaju pułapkę dla osób mających specyficzne podejście do tematu pojednania i zbrodni. Wydaje mi się że takie warunki pojednania są logiczne i uczciwe niestety są one niewygodne dla piewców zbrodniarzy. Jak by spełnili warunki powyższego sposobu rozwiązania problemu to faszystowscy bohaterowie zniknęli by z kart historii tych rozjaśnianych a powrócili by na te wstydliwe i ciemne gdzie niewątpliwie jest ich miejsce.

W Bieszczadach pomnik świerczewskiego stoi i nawet pies z kulawa nogą mu lampki nie zapali nikt go na bohatera nie wyświęca. Prawda zwyciężyła może i zwycięży dla zamordowanych przez OUN UPA.

I ofiary OUN UPA doczekają się tak jak ofiary ,,akcji wisła’’ Pawłokomy i innych miejsc gdzie dokonano strasznej zbrodni na bliźnim godnej pamięci w prawdzie bez cienia fałszu.
Takie gesty jednoczą może nie od razu proszę się nad tym zastanowić.
Co zwycięży humanizm czy faszyzm?

jeszcze raz dziękuję za ujawnienie swoich poglądów życzę oświecenia.

1945 do wioski Howiłów Wielki wpada kompania NKWD wraz z Istribtylnimi batalionem dostają informację o ukrywających się UPA w wiosce. Trzech ukryło się młodych chłopaków u mojej babci na strychu stodoły jednym z nich był Michał Smal opisywany prze zemnie wcześniej w innym temacie. Nikt ich nie wydaje raz ze strachu jak i z litości jednak rewizje są dokładne. Wiedzą że nic im nie pomoże wyskoczyli przez odsuniętą strzechę. Zaczęli uciekać dwóch z NKWD posłało serie z karabinu maszynowego za uciekającymi dwóch zginęło Smal uciekł. Jednak NKWD wiedziało kogo ścigają i cała rodzinę Smalla starzy kobiety i dzieci wywieźli jeszcze tego dnia na sybir. Babcia żegnała swoich sąsiadów. Z Syberii powróciły tylko dwie osoby syn i żona Smala nie utrzymywały z nim później kontaktu. W akcji likwidowania tej komórki UPA brali udział Rosjanie Jak i Istribtilnebataliony w skład której wchodzili również Polacy.

Pon 07 Lut, 2011 22:50

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@falcomortale kolejny raz wypisujesz swoje tezy zupełnie niezwiązane z tematem i w dodatku przypisujesz innemu Użytkownikowi odpowiadające Ci poglądy.
Czy naprawdę tak trudno założyć nowy temat do dyskusji (nie do wygłaszania swoich, oczywistych dla wszystkich, prawd)?

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 08 Lut, 2011 9:54

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

falcomortale napisał:
Pojednanie jest możliwe tylko w prawdzie.

Co to oznacza :

Uczcijmy ofiary zbrodni zapomnijmy o katach pamiętając jednak kim byli ci kaci.

Tak było w przypadku niemieckich zbrodni i ta metoda się sprawdziła.


Tak! Pamiętajmy o katach.
Pamiętajmy , że kat to zawód. Zawód wyuczony i zawód wykonywany.
Ktoś wynajmuje kata i ktoś go opłaca!
Dziwi mnie , że zapominamy o zleceniodawcach, a pamiętamy o cynglach!

Pamiętajmy , że reżyserzy tych zbrodni do dziś pozostają w cieniu i co najbardziej dziwne nikt nie kwapi się ich odszukać!

"Nikt nie jest bezinteresownie zły!
Nikt nie jest bezinteresownie dobry!"

"Jeśli nie wiadomo o co chodzi , to na pewno chodzi o pieniądze!"

Każdy ośrodek władzy, chce kontrolować każdą organizację.

Każdą!

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Pon 14 Lut, 2011 22:22

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Jak napisano w opracowaniu "Morderstwa Żydów w latach 1944-1946 na terenie Polski na podstawie kwerendy w zbiorze 301 (Relacje z Zagłady) w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego"; Aleksandra Bańkowska, Agnieszka Jarzębowska, Magdalena Siek.
Cytat:
Autorki znalazły wzmianki o 54 napadach na Żydów, w wyniku których poszkodowanych zostało ponad 125 osób, w tym 80 zabito. Kieleckie - obok Rzeszowskiego i Lubelskiego - należało do terenów najniebezpieczniejszych dla Żydów. Napastnicy to głównie - wedle autorów świadectw - partyzanci AK i NSZ.


za http://wyborcza.pl/1,111789,9021318,W_szczelinie.html?as=3&startsz=x

A powinno być
- Polacy- cacy, Żydzi -be.
Niestety rzeczywistość była zgoła odmienna. Wojna demoralizuje i wyzwala najgorsze instynkty. Zachowania naszych rodaków zarówno podczas wojny, jak i po jej zakończeniu są tego przykładem. Oprócz niesamowitego bohaterstwa, patriotyzmu, zdolności do poświęceń itp. pozytywnych zachowań niestety było również szmalcownictwo, donosicielstwo i najzwyklejszy bandytyzm kryminalny. Pełna skala szarości.

Chociaż znana gazeta oskarża zołnierzy ACzerwonej o rabowanie grobów w Treblince
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110316&typ=my&id=my03.txt

Na zakończenie świetny artykuł p.Ziemkiewicza
http://fakty.interia.pl/felietony/ziemkiewicz/news/w-duchu-st-louis,1611755

Demoralizacja sięgnęła szczytów. Bohaterowie, to jedynie margines, podobnie jak i hieny cmentarne. Etos bohaterskiej walki narodu nie do końca jest prawdziwy. Kanalie byłych wśród naszych rodaków, są i zapewne będą w przyszłości.
Proponuję lekturę artykułu -Cegła ze złota.
http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/1,563448.html

Mam nadzieję, że co niektórych dyskutantów skłoni on do głębokiej refleksji.

Nie 27 Mar, 2011 11:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 Strona 10 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.