| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rosjanie poinformowali o śmierci Szamila Basajewa

"Najbardziej poszukiwany przestępca, przywódca czeczeńskich separatystów Szamil Basajew został zabity" - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Nikołaj Patruszew. Okoliczności śmierci Basajewa są nieznane.
Patruszew poinformował prezydenta Władimira Putina, że 41-letni Basajew został zabity w nocy z niedzieli na poniedziałek w sąsiadującej z Czeczenią Inguszetii.

Szef FSB powiedział Putinowi, że Basajew planował wraz ze swymi ludźmi zamach w południowej Rosji w czasie zaplanowanego na 15-17 lipca w Petersburgu szczytu G-8 (najbardziej uprzemysłowionych państw i Rosji) - podały zachodnie agencje.REKLAMA Czytaj dalej


Wcześniej agencje rosyjskie pisały, że czeczeńscy separatyści planowali podczas szczytu "wywrzeć polityczny nacisk na rosyjskie władze".

Putin nazwał zabicie Basajewa i jego ludzi "zasłużoną karą" za ataki terrorystyczne, w tym w Biesłanie, gdzie we wrześniu 2004 roku w zajętej przez terrorystów szkole zginęło ponad 330 osób.

Jako "wspaniałą" określił operację zlikwidowania Basajewa promoskiewski prezydent Czeczenii Ału Ałchanow.

Powiedział, że Basajew - "symbol terroryzmu - przyniósł czeczeńskiemu narodowi wielkie nieszczęścia".

"Z powodu takich, jak on nasz naród piętnuje się jako terrorystów" - powiedział Ałchanow i dodał, że Basajew ma na swym sumieniu tysiące niewinnych ofiar nie tylko w Czeczenii, lecz i poza nią, setki zniszczonych domów i upadek gospodarki".

Powiązana z czeczeńskimi bojownikami strona poinformowała o rosyjskim komunikacie, jednak ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła informacji. Strona "Kavkaz Center" informuje jedynie, że w wiosce Ekażewo doszło do eksplozji kamaza, w której zginęło 4 bojowników. Strona czeczeńskich bojowników, powołując się na przedstawicieli milicji, jako przyczynę eksplozji podała "niewłaściwe obchodzeni się z materiałami wybuchowymi".

Budzący strach czeczeński przywódca był poszukiwany przez Rosjan od lat. Rosyjskie władze wiążą go z większością krwawych zamachów, zorganizowanych przez czeczeńskich terrorystów.

Miał on stać m.in. za atakiem na szkołę w Biesłanie, gdzie zginęło 320 osób, oraz zajęciu teatru w Moskwie, co zakończyło się śmiercią 129 zakładników i terrorystów.

Czeczeńcy zostali wciągnięci w walkę o wolność i niepodległość – mówił Basajew w 2004 roku. Według niego w ramach tej walki rosyjscy cywile są jak najbardziej uprawnionym celem ataków bojowników czeczeńskich. Stąd jego poparcie dla akcji zamachowców – samobójców.

Rosjanie zarzucali mu współpracę z al-Kaidą Osamy bin Ladena, choć on sam zapewniał, że nigdy nie spotkał się z przywódcą Bazy.



http://wiadomosci.onet.pl/1353628,12,item.html

Pon 10 Lip, 2006 16:19

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolejny islamski bandyta poszedł do piachu Mr. Green Wojny i terroryzmu to pewnie nie powstrzyma, ale na jakis czas pewnie zdezorganizuje czeczeńskich bandziorów. Podobnie było z bandytami w Iraku po śmierci Zarkawiego. Ilość zamachów spadła. Jednak problem tkwi gdzie indziej. Nie wystarczy zabic przywódcy. Partyzanci maja zaplecze wsród ludności, wystarczy więc przeciągnąć na swoją stronę ludność miejscową i po sprawie.
Pozdrawiam!

Pon 10 Lip, 2006 17:00

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po co przeciągać ludność? Wystarczy ją rozstrzelać...
Ps. Fajny masz podpis...

Pon 10 Lip, 2006 17:50

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rosjanie zabili juz kolejnego przywódcę czeczeńskiego, a Bin Laden nadal umyka amerykańcom. Wygląda na to, że wywiad amerykański jest daleko za rosyjskim.

Pon 10 Lip, 2006 18:57

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek poprostu nie chciał powiedziec tego wprost: skoro partyzanci mają poparcie wśród ludności Iczkerii, to ludność trzeba poddać eksterminacji. Rosjanie i czeczeńskie władze promoskiewskie mają w tym doświadczenie. Zaczęło się od Samaszek. Cześć pamięci Wiceprezydenta Czeczeńskiej Republiki Iczkerii gen. Szamila Basajewa.
A tak swoją drogą, to kto nie-kolego Piotrek dał ci prawo do osądzania Czeczenów? Kto dał ci prawo do odmawiania temu narodowi kawałka ziemii który mogliby nazwac domem? Zapewne sądzisz też że Polakom w 1918 roku nie należała się niepodległość. Bo niby czemu?

Pon 10 Lip, 2006 23:55

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna w Czeczeni rozpoczęła się w 1995r,. Coś mi sie kojarzy, że przed ta datą w mediach była mowa o mafii czeczeńskiej mającej swe korzenie w Czeczeni, a działającej także w Polsce. I to mi sie nie podobało. Była też mowa o ropie naftowej, o wydobyciu której Czeczeni chcieli decydować. Do tego mieli prawo.

Wto 11 Lip, 2006 6:41

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Piotrek poprostu nie chciał powiedziec tego wprost


Posłuchaj mnie uważnie koleżko. Zaczyna już wkurzać mnie przypisywanie mi słów, których nie powiedziałem. Jeżeli nie masz gdzie wylewać swoich frustracji to zadzwoń na telefo zaufania. Gdzie napisałem, ze ludność należy rozstrzelać? Czy dla ciebie przeciąganie ludnosci na swoja strone oznacza rozstrelanie? jak tak, to znaczy ze masz kłopoty z psychiką. Ludnośc przeciąga się na swoja stronę zapewniajac jej bezpieczeństwo, budujac szkoły i szpitale, dając żywność itp. I o to mi chodziło. Wiec opanuj sie i nie przypisuj mi słów, których nie powiedziałem. Chyba, ze to taka wasza czeczeńska strategia. typowe tchórzostwo. Nie masz argumentów, to zawsze można coś przeinaczyć.
Cytat:
A tak swoją drogą, to kto nie-kolego Piotrek dał ci prawo do osądzania Czeczenów?

Ten sam, który daje tobie prawo do osądzania Rosjan.
Cytat:
Zapewne sądzisz też że Polakom w 1918 roku nie należała się niepodległość.

Haha rozbwaiłeś mnie teraz Laughing Jak nie widzisz różnicy między tradycjami państwowymi, społecznymi i ekonomicznymi Polski, między polska swiadomoscia narodową, elitami etc. w 1918r., a zbieranina jakiś plemion dowodzana przez islamskich fanatykó to masz problem. To taka chwytliwa demagogia, jak porównywanie morderców z Iraku z AK. To ciemnych mas to trafia i wywołuje poklask. Każdy myślący człowiek od razu zrozumie, że coś jest nie tak. Proszę cie, wymień mi wszystkie okresy, w którychCzeczenia bya niepodległa (przed latami 90). Mi się kojarzy jeden taki okres, zreszta bardzo krótki. Wymien mi czeczenskie elity, partie polityczne etc. Przekonaj mnie, ze Czeczeńcy zasługują na państwo nie tylko dlatego, ze rozwalają dzieci w szkołach.

Wto 11 Lip, 2006 11:23

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wczoraj o 22.oo w Panoramie był krótki reportaż o Basajewie, w którym padło stwierdzenie, że sam określał się jako zły człowiek. To komentarza nie wymaga.
Ujęcie za zakładników dzieci było czynem, na który brak określenia.

Wto 11 Lip, 2006 13:09

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rosjanie zabili juz kolejnego przywódcę czeczeńskiego, a Bin Laden nadal umyka amerykańcom. Wygląda na to, że wywiad amerykański jest daleko za rosyjskim.


A gdzie tam, jakby chcieli to dawno by go mieli. Mogli złapać Saddama, mogą i bin Ladena. Ale on jest bardziej przydatny na wolności - jako stałe potencjalne (choć nie rzeczywiste) zagrożenie, dające pretekst do kolejnych podbojów i pozwalające utrzymać własne społeczeństwo w strachu. A może jeszcze gorzej - może to od zawsze amerykański prowokator?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 11 Lip, 2006 17:45

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cześć pamięci Wiceprezydenta Czeczeńskiej Republiki Iczkerii gen. Szamila Basajewa.

Laughing nie-kolego KK, robisz może jakieś interesy w Czeczenii?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 11 Lip, 2006 17:49

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:
Proszę cie, wymień mi wszystkie okresy, w którychCzeczenia bya niepodległa (przed latami 90).

Do XVIII wieku była niepodległa, ale bardziej był to związek wolnych plemion i klanów niż państwo w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. W międzyczasie toczyli wojny z Turkami. Potem walczyli z najazdem Rosjan, w 1834 wybuchło powstanie imama Szamila, gdzie jego ochronę osobistą stanowił polski szwadron kawalerii stworzony ze zesłańców po powstaniu listopadowym. trwało do 1859 roku. O ile pamięć mnie nie myli spacyfikował je gen. Paskiewicz (ten sam co zdławił powstanie listopadowe i węgierską Wiosnę Ludów). Potem co jakiś czas wybuchały powstania- ostatnie bodajże w 1942 roku- "skutecznie" zdławione przez NKWD- w wyniku wywózek zmarło ok. 25% narodu.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 11 Lip, 2006 18:04

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
bin Ladena. Ale on jest bardziej przydatny na wolności - jako stałe potencjalne (choć nie rzeczywiste) zagrożenie, dające pretekst do kolejnych podbojów i pozwalające utrzymać własne społeczeństwo w strachu. A może jeszcze gorzej - może to od zawsze amerykański prowokator?


Ciekawa opinia. Amerykańcy stale szukają pretekstu do ingerencji w inne narody, więc może faktycznie Bin Laden jest im potrzebny. W końcu sami go szkolili i finansowali budowę jego umocnień.

Czw 13 Lip, 2006 11:46

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie. Poza tym są i inne poszlaki - np. to że parę dni po 11 września cała rodzina bin Ladena bez przeszkód opuściła USA. Dziwne, prawda?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 13 Lip, 2006 22:41

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A mieli zostać jako zakładnicy?
Ostatnio "Komiersant" napisał, że był to przypadek. FSB podłożyło bombę pułapkę do transportu broni. Przypadek, że jego podział dopilnowywał sam Basajew. FSB na miejscu eksplozji zjawiła się dopiero po kilku godzinach.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 13 Lip, 2006 23:09

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wybaczcie Panowie że się nie odzywam, ale pracuję właśnie nad artykułem o Wielkiej Wojnie Kaukaskiej. Z niego będziecie mogli dowiedzieć się właśnie o tym jak to Czeczeni stawiali opór kolonizatorom.
Piotrku, nie pisz do mnie "koleżko", bo koleżką twoim nie jestem i nie będę. Jestem kapryśny w doborze znajomych.

Czw 13 Lip, 2006 23:12

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może nie tyle jako zakładnicy, ale jeśli było by tak, jak się to powszechnie uważa, że bin Laden to terrorysta nr 1 i największe zagrożenie dla pokoju na świecie, to można było by ich przytrzymać i wydusić z nich przydatne informacje. Ciekawe, że z tego nie skozrystano...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 13 Lip, 2006 23:12

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślisz że Osama wpada do domu i od progu stwierdza, jadę do Pakistanu a potem może wpadnę do Arabii Saudyjskiej Bardzo szczęśliwy Świat pyszczy że pary najemników przetrzymuje się w Guantanamo- wiesz co by się stało gdyby zatrzymali rodzinę, a potem co pod ścianę? Zresztą nawet w stosunku do śmieci nie wolno stosować odpowiedzialności zbiorowej. To już kiedyś przerabialiśmy.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 13 Lip, 2006 23:37

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
. to że parę dni po 11 września cała rodzina bin Ladena bez przeszkód opuściła USA. Dziwne, prawda?


To akurat taka sama ściema jak ta, że w dniu zamachu żaden Żyd nie przyszedł do pracy w WTC. Urban legends i tyle.
Cytat:
Piotrku, nie pisz do mnie "koleżko", bo koleżką twoim nie jestem i nie będę. Jestem kapryśny w doborze znajomych.

To była moja odpowiedź na twoje "nie-kolego". Ty nie masz szacunku do mnie, to nie wymagaj szacunku dla siebie. Proste Mr. Green

Pią 14 Lip, 2006 0:45

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Świat pyszczy że pary najemników przetrzymuje się w Guantanamo

No i co że pyszczy? Bush się tym przejmuje? Ani trochę. Jakby mu zależało, to by się i rodzinką zajął...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 14 Lip, 2006 11:55

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że nawet CIA nie jest tak nieudolna, aby nie złapać Bin Ladena. Uważam, że musi być jakiś straszak na osoby decydujące o podziale środków finansowych dla służb specjalnych, a Bin Laden i jego zaplecze finansowe ( coś mu pozostało mimo zamrożenia jego kont ) doskonale się do tego nadaje.
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Pią 14 Lip, 2006 20:22

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jeśli nawet nie ma funduszy - to tym lepiej - bo zagrożenia realnego nie stwarza wcale, za to medialne - ogromne Rolling Eyes
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 14 Lip, 2006 20:25

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba zbyt poważnie traktujecie różne spiskowe teorie Wink Moim zdaniem bin Ladena po prostu nie mogą złapać. Nie tak łatwo jest znaleźć kogoś na pograniczu afgańsko-pakistańskim:góry, jaskinie, pustynia. Setki miejsc do ukrycia. W takich warunkach często zawodzi najnowsza technika. Poza tym dla Busha, który traci mocno na popularnosci, złapanie bin Ladena powinno być priorytetowe. W oczach opinii publicznej w USA na pewno stałby się bohaterem.
Pozdrawiam!

Pią 14 Lip, 2006 20:44

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Al Zarkawi stwarzał zagrożenie realne to jakoś dali radę go zabić Bardzo szczęśliwy Saddama też udało im się złapać Laughing
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Pią 14 Lip, 2006 20:46

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Al Zarkawi stwarzał zagrożenie realne to jakoś dali radę go zabić


Ale po jakim czasie? Zresztą bin Laden to trochę inna liga, inne pieniądze i możliwości.
Cytat:
Saddama też udało im się złapać

Bo Saddam był skończony, nie miał zaplecza ani możlwości ucieczki.

Pią 14 Lip, 2006 20:49

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek, pewnie że nie jest łatwo. Ale to już trwa 5 lat! Czy najpotężniejsze mocarstwo na świecie jest tak nieporadne w poszukiwaniu jednego człowieka? jakoś trudno mi w to uwierzyć. Rosjanom jakoś się udało z Basajewem, który też się gdzieś krył po górach, a Amerykanie mają przecież dużo większe możliwości niż Rosjanie.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 14 Lip, 2006 20:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.