| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marler
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kościół

Najwyższą władzę świecką w średniwiecznej Europie sprawował cesarz, najwyższą władzę duchownom – papież. W XI wieku doszło między nimi do starcia. Każdy z nich chciał dowieść, że jest rzeczywistym władcom kontynentu.
W dokumencie nazwanym „Dictatus papae” („Dyktat papieski”) napisanym przez papierza Grzegorza VII zostały umiszczone zasady kościoła.
W 529 roku, gdy przez Europę Zachodnią wcią przelewały się fale germańskich plemion,
gdy upadła już większość rzymskich miast, a prymitywne rolnictwo ledwie mogło wyżywić mieszkańców kontynentu, na górze Monte Cassino we Włoszech powstał pierwszy klasztor benedyktański (stojący do dziś). Założyciel klasztoru, św. Benedykt, był człowiekiem rozsądnym i odpowiedzialnym. Jego reguła, którą można streścić w języku łacińskim:
ora elt labora (módl się i pracuj), wprowadzała harmonię między między modlitwą, pracą umysłowom i fizyznom oraz praktykami ascetycznymi. Po kasztorze na Monte Cassino w całej Europie zaczeły powstawać następne. W ten sposób narodził się zakon benedyktów.
Można śmiało powiedzieć, że benedyktyni ucywilizowali Europę. Zakonnicy dawali otoczeniu przykład mądrego gospodarowania: własnoręcznie uprawiali ziemię, karczowali lasy, osuszali bagna, wprowadzali dotąd nieznane dotąd uprawy (np. pszenicę). Sami piekli chleb, wyrabiali masło, sery, miód. Osiągnięcia jednego klasztoru przejmowali zakonnicy z innych klasztorów a za ich pośrednictwem okoliczni chłopi, co prowadziło do podnoszenia poziomu rolnictwa. Klasztory benedyktańskie stały się też ośrodkami nauki. W czasach powszechnego zamętu i okrucieństwa uczniowie św. Benedykta starali się praktykować ideał miłości bliźniego. W klasztorach przyjmowano chorych i karmiono głodnych, a każdy podróżny mógł tam otrzymać darmową gościnę. Od czasów Ottona I zarówno papiestwo, jak i Kościół na terenie Rzeszy Niemieckiej były podporządkowane świeckiemu władcy.
Miejscem w którym rozpoczeła się powolna odnowa Kościoła, byłklasztor w Cluny.
Od XI wieku warunki życia w Europie szybko się zmieniały. Reakcją Kościoła było powoływanie nowych zakonów. Ich założyciele starali się tworzyć atrakcyjne dla swoich czasów formy chrześcijańskiego życia. U schyłku XI stulecia powstał we Francji zakon cystersów. Podobnie jak benedyktyni uprawiali uprawiali oni ziemię i mieszkali w klasztorach, starali się jednak zachować całkowite ubóstwo. Ich kościoły cechowała zewnętrzna skromność i ubogi wystrój wnętrz. W XIII wieku, wraz z rozwojem miast, spadkiem znaczenia ziemi i bogaceniu się kleru pojawiły się dwa nowe zgromadzenia: franciszkani i dominikanie. Ich członkowie nie żyli wśród pól, lecz w miastach, a ponieważ utrzymywali się z jałmużny, oba zakony nazwano żebraczymi.
W listopadzie 1059 roku papież Urban II wygłosił mowę do duchownych, rycerzy oraz pozostałych chrześcijan. Papierz Urban II prosił zgromadzonych aby nieśli pomoc swoim braciom na Zachodzie.

Pon 29 Maj, 2006 14:47

Powrót do góry
Borynio
Sierżant

Sierżant




Posty: 84
Skąd: Krajenka
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tyle tematów w tak krótkim czasie Zniesmaczony gratuluję.

Ps.
To jest fajne "Kościuł", co tematu nie dało się skopiować? czy sprawdzić się nie chciało.
Mr. Green

_________________
"Błoto stwarza czasem pozory głębi!"

Pon 29 Maj, 2006 15:12

Powrót do góry
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kurde wogóle nie ma tematu i nie mam jakiejkolwiek dyskusji Evil or Very Mad a i tyle tematów w 20 min. to sporo i jeszcze jedno ściagałęś to z googli??

tyle informacji napisać w tyle minut to jest coś nie powiem

_________________
Królestwo Elderlandu
II WW

Pon 29 Maj, 2006 15:26

Powrót do góry
Borynio
Sierżant

Sierżant




Posty: 84
Skąd: Krajenka
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Normalnie mistrz Świata. Zalogował się na forum 27 Maj 2006 o 14:33, a już tyle "wartościowych postów".
Padam do stóp o wielki. Bardzo szczęśliwy

_________________
"Błoto stwarza czasem pozory głębi!"

Pon 29 Maj, 2006 16:08

Powrót do góry
Marler
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mam na "składzie" to daje i tyle a dyskutowac mi się na razie nie chce

Pon 29 Maj, 2006 20:56

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marler napisał:
mam na "składzie" to daje i tyle a dyskutowac mi się na razie nie chce

No cóż, nie pozostaje nic innego jak poprosić o pomoc któregoś z Moderatorów, bo jak nie to zaraz cała Wikipedia się tutaj znajdzie Zniesmaczony .

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pon 29 Maj, 2006 21:08

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marler napisał:
mam na "składzie" to daje i tyle a dyskutowac mi się na razie nie chce


Hmmm a cały czas myślałem, że to jest forum dyskusyjne... skoro nie chce Ci się na razie dyskutować to po co te wszystkie posty Question Po co się tutaj w ogóle rejestrowałeś skoro nie masz ochoty dyskutować Question Sztywnych postów z googla nie potrzebujemy Wink

Pozdrawiam
Dawid Piwo

Pon 29 Maj, 2006 21:28

Powrót do góry
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pisz rzeczy Z którymi mozna podyskutować anie tylko jakieś "sklady" z googli Uśmiech
_________________
Królestwo Elderlandu
II WW

Wto 30 Maj, 2006 13:09

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spokojnie nie bądźmy tacy agresywni. No... temat dobry, ale można by było to napisać własnymi słowami. Na tym to polega, żeby też przy okazji pokazać swój pogląd i opinię.
A tak do tematu, to jestem miłośnikiem dziejów cywilizacji chrześcijańskiej i uważam, że wniosła ona do Europy bardzo dużo dobrych rzeczy związanych z etyką moralną itd. No ale zawsze były te ciemne karty kościoła...

_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Wto 30 Maj, 2006 18:32

Powrót do góry
Marler
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie np Święta Inkwizycja i to ma byc etyka moralna. Kościół szalał niema co wolałbym nie życ w Średniowieczu, a wy??

Pon 12 Cze, 2006 15:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marler napisał:
No właśnie np Święta Inkwizycja i to ma byc etyka moralna. Kościół szalał niema co wolałbym nie życ w Średniowieczu, a wy??

Dlaczego? Zawsze mógłbyś sobie zostać biskupem albo chociaż szeregowym plebanem, i dopiero byś miał używanie. Nie to co dzisiaj Laughing

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 12 Cze, 2006 16:13

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po co?

Jakieś długie nie potrzebne noty, których nawet autor postu pewnie nie raczył przeczytać. Pytam po co to?? Nie można napisać porostu: Jak oceniacie etykę Kościoła w Średniowieczu? Czepcie się tramwaju, a nie jakiś głupich ściąganych tekstów. Moralność, kto w tamtych czasach w ogóle był moralny??

Pon 26 Cze, 2006 14:29

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O i tu jest teraz ciekawie, bo o jakiej moralności mówimy. O naszej moralności z naszego punktu widzenia ? Czy o moralności w świetle rozwoju społecznego tamtych czasów (gdy obcięcie ręki publicznie było łagodną i nie gorszącą karą).
Jak można krytykować czyjąkolwiek postawę bez empatycznej wizji jego stanowiska.

Pon 26 Cze, 2006 16:06

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Po co?

Zielik15 napisał:
Czepcie się tramwaju, a nie jakiś głupich ściąganych tekstów. Moralność, kto w tamtych czasach w ogóle był moralny??

Możesz coś rozwinac temat moralności w średniowieczu?? Bo jak chcesz porównywać moralność średniowiecza z naszą to nie wiem czy ma to jakikolwiek sens. Ale co tam. Wystarczy jak sobie porównasz nasz "piękny" XX w. i jego moralność ....

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Wto 27 Cze, 2006 18:06

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Porównaj moralność. To nie jest proste. Dobra średniowiecze, hmmm tam była moralność, ale pozorna. W czasie wojen i takich innych to nie było moralnych ludzi, co 2 to szpieg, a co 5 zdrajca. Więc gdzie tu moralność, W kościele i w tedy i dziś nie ma moralności zupełnej. Oczywiście są autorytety, ale to nie wielki procent zaledwie. Kiedyś księża byli na dworach i tam była ta "demoralizacja", a w czasach współczesnych to przecież agentura księży w SB. Może t temat do następnej dyskusji?? Mr. Green

Sro 28 Cze, 2006 12:51

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dobra średniowiecze, hmmm tam była moralność, ale pozorna.

A co rozumiesz pod pojęciem "pozorna"? Moim zdaniem była taka, jaka była - czyli po prostu średniowieczna. Pewne rzeczy, które uznawano za dopuszczalne czy prawidłowe dzisiaj wydają się nam nie do pomyślenia, ale wtedy były na porządku dziennym. Przykładowo - zabijanie niewiernych jako czyn miły Bogu. Gdzie tu pozorność? Tak po prostu uważano... Jeśli się w odniesieniu do średniowiecznej moralności używa terminu "pozorna", to ja mam obawę, czy osoba go używająca nie próbuje oceniać tamtych czasów, wydarzeń i osób przez pryzmat dzisiejszych standardów, także moralnych. A to jest w moim odczuciu gruby błąd, który zafałszowuje obraz tamtych czasów, czyniąc go jednoznacznie negatywnym.
Cytat:
co 2 to szpieg, a co 5 zdrajca

Zszokowany A skąd takie dane?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 28 Cze, 2006 13:08

Powrót do góry
Belizariusz
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 148
Skąd: Thorn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moralność w średniowieczu była lepsza niż w dzisiejszej neopogańskiej Europie, gdzie promuje się wręcz barbarzyńskie praktyki takie jak zabijanie nienarodzonych dzieci (zakazuje się nawet używania tego terminu. To jest odbieranie wolności słowa), eutanazja, zbrodnicze eksperymenty nad embrionami ludzkimi, promowanie zboczeń, pedofilii i homoseksualizmu. I to się nazywa cywilizacja Europejska. Tak na prawdę to nie ma takiej cywilizacji Europejskiej i nigdy jej nie było. Była tylko Cywilizacja Łacińska, która upadła już przez Rewolucję Francuską, a tym samym zapoczątkowano "krucjatę" megawolności i tolerancji dla wszystkich i wszystkiego. Europa jest już u zmierzchu.
_________________
"Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."

Sro 28 Cze, 2006 14:28

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Była tylko Cywilizacja Łacińska, która upadła już przez Rewolucję Francuską, a tym samym zapoczątkowano "krucjatę" megawolności i tolerancji dla wszystkich i wszystkiego.

Czy to aby nie jest zbyt daleko idące uproszczenie? Równie dobrze mógłbyś ten moment utożsamić z jakimkolwiek przełomowym wydarzeniem w historii...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 28 Cze, 2006 15:25

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozorna, czyli udawana. Był sobie ksiądz dla wiernych przykład do naśladowania, a śluby czystości, czy rozpusta, pijaństwo i inne w których uczestniczył na pańskich dworach to już nikt nie wie. Więc udaje tą moralność. Stwierdzenie:
Cytat:
co 2 to szpieg, a co 5 zdrajca.
ma na celu tylko przenośnie ukazanie tego braku moralności.
Cytat:
w dzisiejszej neopogańskiej Europie, gdzie promuje się wręcz barbarzyńskie praktyki takie jak zabijanie nienarodzonych dzieci (zakazuje się nawet używania tego terminu. To jest odbieranie wolności słowa), eutanazja, zbrodnicze eksperymenty nad embrionami ludzkimi, promowanie zboczeń, pedofilii i homoseksualizmu. I to się nazywa cywilizacja Europejska. Tak na prawdę to nie ma takiej cywilizacji Europejskiej i nigdy jej nie było. Była tylko Cywilizacja Łacińska, która upadła już przez Rewolucję Francuską, a tym samym zapoczątkowano "krucjatę" megawolności i tolerancji dla wszystkich i wszystkiego. Europa jest już u zmierzchu.
Co do tego częściowo się zgadzam, ale byłbym raczej stronniczy i ostrożny, przecież opisane czyny to ewenement. Mr. Green

Sro 28 Cze, 2006 19:03

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ludzie jeszce raz sie zastanówcie z czym porównujecie średniowiecze.
Zelik kokretne przykłady prosze księzy i bp w średniowieczu którzy "udawali moralnych". Masz jakieś dane o przeprowadzonych badaniach w tej sprawie?? To je ujawnij a "nie jedź" jakimiś sloganami. Konkrety ilu tych księzy było na przestrzeni średniowiecza!!
Po pierwsze to kościól przetrwał i przechował wiele z kultury antycznej po upadku Rzymu. To kosciół sprawował funkcje administracyjne i był podstawą funkcjonowania wielu (ja powiem nawet wszystkich) państw (królestw, księstw) w Europie. Wielu bp potrafiło troszczyć się o swoich wiernych, nawet nadstawiając własny kark- patrz choćby św. Stanisław. Już nie wspomnę o roli kościoła w szkolnictwie i wychowaniu. To dzięki mnichom i duchownym mamy przecież jakiekolwiek źródła do tej epoki!! To kościół niósły z sobą cywilizacje zachodnią!
Więc za nim zaczniesz pisać takie "dyrdymały" to podaj jakieś źródła. Oczywiście zawsze znajdą się czarne owce, ale czy one rzeczywiście decydowały o obliczu kościoła??
Co do moralności. Średniowiecze wykształciło "sobie" coś takiego jak ideały. Każde państwo miało praktycznie obraz idealnego rycerza (Sag o królu Arturze, Pieśń o Rolandzie, pieśń o Nibelungach). Coż w tym nie moralnego kiedy rycerze stają z sobą twarzą w twarz i walczą, możesz mi to wyjaśnić?? I owszem zdarzali się odszcepieńcy, skrytobójcy, tylko czy mogli cieszyć się sławą i powagą?? Jak pamiętam to chyba Thietmar miał wielce za złe Mieszkowi I że ten ukrył część wojska, podczas bitwy pod Cedynią i wciągnął w zasadzkę margrabiego Hodona. Nie pochwalał tego bo uważał że Mieszko postąpił wbrew pewnym ideałom i miał racje!

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 28 Cze, 2006 20:23

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
a śluby czystości, czy rozpusta, pijaństwo i inne w których uczestniczył na pańskich dworach to już nikt nie wie.

A gdzie tu udawanie? Co najmniej do XI wieku celibat nie był powszechną praktyką w kościele. Księża żyli podobnie jak ludzie świeccy - i nie było w tym nic zdrożnego. Po prostu taka była praktyka. Dopiero później wykształcił się zwyczaj zachowywania przez księży celibatu. Ale tylko zwyczaj, a nie żaden dogmat, choć z czasem stał się tak powszechny że już nie możemy sobie wyobrazić księdza zawierającego małżeństwo. Ale np. popi mogą się żenić - czy to oznacza że ich moralność jest udawana?
Cytat:
Jak pamiętam to chyba Thietmar miał wielce za złe Mieszkowi I że ten ukrył część wojska, podczas bitwy pod Cedynią i wciągnął w zasadzkę margrabiego Hodona. Nie pochwalał tego bo uważał że Mieszko postąpił wbrew pewnym ideałom i miał racje!

A według mnie i każdego pewnie współczesnego historyka, czyn Mieszka zasługuje na uznanie i może być stawiany jako przykład znakomitej sztuki wojennej. Wobec tego, należało by chyba uznać, że nasza moralność stoi dużo poniżej średniowiecznej Rolling Eyes
Cytat:
Średniowiecze wykształciło "sobie" coś takiego jak ideały.

Które dzisiejszy świat zatracił. Rzec by można, ideał sięgnął bruku... Kolejny dowód na moralną wyższość średniowiecza?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 28 Cze, 2006 20:42

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zaprzeczam ideały wykształcił przede wszystkim kościół, ale wy widzicie tylko jedną stronę tego wszystkiego. Co do sloganów to ma być tylko obrazowo, czyli mniej więcej przecież wiadomo, że nie wszyscy byli aniołkami.
Cytat:
Nie zapominajcie, że Kościół to ludzie. Jak dużo, na przykład,Jezuici dobrego zrobili w Ameryce Południowej dla miejscowej ludności! Jeżeli znacie film "Misja", to wiedzcie, że oparty był na autentycznych wydarzeniach. Niestety, żądza złota zniszczyła to dobro.
Nie wszyscy ludzie Koscioła byli ludźmi Bożymi. Przed takimi już Chrystus przestrzegał: "Nie każdy, kto mówi mi Panie, wejdzie do Królestwa Niebieskiego".
Dlatego uważam, że nie można całego Kościoła obwiniać za błędy jego niektórych przywódców. Nawet św. Franciszek miał problemy! Zresztą Kościół ze swoich błędów rozliczył się w roku jubileuszowym i przeprosił. Zrobił to w imieniu Kościoła Jan Paweł II.

Czw 29 Cze, 2006 11:18

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

najpierw rzucasz hasło o skrzywionej (pozornej) moralności śerdniowiecza. To ją udowodnij!! Czy "czarne owce" kościoła to większość czy mniejszość?? W każdej epoce "nie wszyscy" byli aniołkami, i co z tego wynika?? Że w każdej jest udawana moralność?? Możesz mi to wyjaśnić?? a może był czas kiedy wszyscy byli aniołkami?? Zelik a co to za cytat?? Misje i jezuici to chyba XVI w., więc chyba nie średniowiecze??
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 29 Cze, 2006 13:18

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po 1 ZIELIK nie Zelik!!! OK!!! Chodzi mi o to, że wy widzicie tylko 1 stronę tej sytuacji. Ja się w pełni z wami zgadzam, że w nosi kościół średniowieczny wiele dobra, ale też nie był do końca święty. Ciągle opisujecie to dobro, a ja chce to zrównoważyć. Jestem katolikiem i zawdzięczam wiele kościołowi, ale mam też własną opinie na ten temat. Równo rozdzielam dobro od zła.

Czw 29 Cze, 2006 13:36

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nigdzie nie piszemy że kościół robił wszystko dobrze! co więcej napisałem że i czarne owce się zdażały. Ale pokaż mi w końcu te złe strony kościoła!! Czy da się to zrównoważyć?? Spróbuj czekam. Na razie nie przedstawiłeś żadnych faktów jedynie puste slogany i hasełka. I dobrze że masz własną opinię na ten temat, ale każda opinia powinna być o "coś" oparta. Więc na czym opierasz swoją opinię na temat fałszywej moralności w średniowieczu!!
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 29 Cze, 2006 14:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.