| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Genealogia - doświadczenia

Niniejszym mam zaszczyt powitać wszystkich genealogów weteranów jak i nowicjuszy, którzy chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami.
Badaniami genealogicznymi nad moją rodziną oraz przeprowadzaniem kwerend dla osób zupełnie mi obcych zajmuję się od kilkunastu lat.
Swoje poszukiwania koncentruję w centralnej Polsce i na kresach wschodnich. Metryki i dokumentacja jaką znajduję, pisana jest głównie w języku rosyjskim i po łacinie.
Zapraszam do dyskusji Laughing

Pią 01 Sty, 2010 15:35

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hexe to znasz rosyjski i łacinę? Bo to czasami jest bardzo przydatne w poszukiwaniach, jeśli ktoś miał rodzinę na Kresach.

Pią 01 Sty, 2010 16:26

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rosyjski znam, ale z łaciną mam problem.

Pią 01 Sty, 2010 18:40

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To już wiem kto będzie mi pomagał z rosyjskimi tekstami Bardzo szczęśliwy . Bo ja niestety nawet alfabetu rosyjskiego nie znam Crying or Very sad

Pią 01 Sty, 2010 18:43

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam Jeszcze jedno pytanie: jak to jest z archiwami? Jak to jest z udostępnianiem dokumentów?

Pią 01 Sty, 2010 19:32

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zasoby archiwów udostępniane są całkowicie, jeśli chodzi o genealogię. Jeśli znasz numer aktu, lub chociażby datę urodzenia przodka, to kopię dokumentu (akt urodzenia, ślubu lub zgonu) dostaniesz bez problemu po uiszczeniu opłaty. Zazwyczaj jedna kserokopia kosztuje 3 zł + opłaty bankowo - pocztowe 8-10 zł. Jeśli nie jesteś pewny co do roku, to archiwum może przeprowadzić na Twój wniosek kwerendę (poszukiwanie). Zazwyczaj kosztuje to około 60 zł za godzinę. Każde archiwum ma jednak swój cennik i zanim zaczniesz poszukiwania, warto się z nim zapoznać. Na początek sprawdź w bazie PRADZIAD, gdzie przechowywane są dokumenty interesującej Cię parafii. Ułatwi to sprawę.
Kwerenda przeprowadzana osobiście w archiwum jest bezpłatna.

Pią 01 Sty, 2010 20:28

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozumiem dzięki za informacje Uśmiech. Ja tak dopiero kilka lat "bawię" się w odrodzenie drzewa genealogicznego. Do którego pokolenia udało Ci się odnaleźć przodków?

Pią 01 Sty, 2010 20:39

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Osiem pokoleń, ale to nie ma znaczenia. Poszukując swoich przodków nie róbmy z nich puzzli, nie prowadźmy statystyk typu: "o! mam już 1000 osób w drzewie". Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia ile osób znajduje się w moim drzewie, nigdzie tego nie publikuję, nie obdarzam mojej rodziny swoimi wypocinami na temat przodków i nie zapisuję tego w żadnym programie. Genealogia mojej rodziny to moja osobista sprawa.
Szukając swoich przodków warto też dowiedzieć się jaki w owych czasach panował ustrój polityczny czy obyczaje, czym trudnili się nasi przodkowie, jak żyli. To ważne Wink

Pią 01 Sty, 2010 21:08

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja nie chcę się licytować na ilość odnalezionych przodków. Chociaż chciałbym kiedyś sporządzić drzewo swojego rodu. Ale nie dla kogoś tylko dla siebie. Co do zapisywania przodków to ich nie spisuję jedynie niektóre np. daty. Ja trochę obarczam rodzinę moimi poszukiwaniami, szczególnie na początku poszukiwań, teraz mniej. Ale u mnie członkowie rodziny chętnie ze mną rozmawiają na tematy naszych przodków.

Pią 01 Sty, 2010 21:40

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hexe napisał:
Zasoby archiwów udostępniane są całkowicie...
Kwerenda przeprowadzana osobiście w archiwum jest bezpłatna.


Można też zamówić mikrofilmy ksiąg parafialnych do najbliższego sobie archiwum. Oczywiście jeśli archiwum takie mikrofilmy danej parafii posiada.
Koszt jest niewielki, około 25 zł.

Pią 01 Sty, 2010 21:59

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja jednak lubię sam sobie poszperać w archiwach. Nie ma to jak czytanie czegoś co jest sprzed np. kilkuset lat Wink

Pią 01 Sty, 2010 22:05

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W mikrofilmach sam sobie szukasz. To nic innego jak sfotografowane stroniczki ksiąg. Dobre dla kogoś, kto do archiwum z metrykami swoich przodków ma najmniej pół Polski Mr. Green

Pią 01 Sty, 2010 22:56

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja wiem co to są mikrofilmy, ale dla mnie jest coś magicznego w przekładaniu, dotykaniu i szukaniu w starych księgach. Chociaż jak na razie nie miałem wielkich wypraw, bo szukałem jedynie w woj. lubelskim. Uśmiech

Pią 01 Sty, 2010 23:04

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tomas88 napisał:
Ja wiem co to są mikrofilmy


Niestety są "doświadczeni" genealodzy, którzy nie mają zielonego pojęcia co to takiego mikrofilmy Mr. Green
Zgadzam się z Tobą, że księgi i inne archiwalia mają magiczną moc. Podczas szperania w księgach potrafię się zatracić i zapomnieć o bożym świecie Mr. Green

Pią 01 Sty, 2010 23:20

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja ogólnie mam świra na punkcie takich starych dokumentów. Mam trochę ich,np. listy mojego dziadka z okresu II wojny światowej, karta mobilizacyjna mojego drugiego dziadka z okresu przed II wojną światową i inne. Jak znalazłem te listy to spędziłem nad nimi cały dzień Wink. Uczucie przy przeglądaniu takich rzeczy niezapomniane, przynajmniej dla mnie.

Pią 01 Sty, 2010 23:29

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj w klubie świrów Wink

Pią 01 Sty, 2010 23:35

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie bardzo rajcują takie rzeczy, a zaczęło się dość niewinnie od książek, albumów, rodzinnych opowiadań. Uśmiech

Pią 01 Sty, 2010 23:47

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiele informacji można zaczerpnąć z takich rodzinnych albumów. Dla niektórych krewnych stare fotografie są tylko makulaturą niestety Rolling Eyes
Właśnie w ten sposób trafiło do mojej kolekcji kilka takich perełek.
Na mnie zapach starych dokumentów, fotografii i mebli działa jak narkotyk Twisted Evil

Sob 02 Sty, 2010 15:00

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To widzę że się uzależniłaś od zapachu starych dokumentów. Tak jak i ja Razz. Dla mnie stare fotografie mają swoją magiczną moc. Ja sam mam kilka takich zdjęć z początku XX wieku Wyluzowany
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Sob 02 Sty, 2010 15:16

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma to jak sztachnąć się porcyjką mikroorganizmów, grzybów i pleśni Twisted Evil

Sob 02 Sty, 2010 19:39

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No a jak Bardzo szczęśliwy . Jedni lubią jedne rzeczy a drudzy inne. Jak to moja mama mawia: "Jedni lubią jak mu Cyganie grają a drudzy jak mu nogi śmierdzą" Twisted Evil
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Sob 02 Sty, 2010 19:56

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja też próbowałem kiedyś się dowiedzieć czegoś moich przodkach, ale mi odradzono, mógłbym się złych rzeczy o moich przodkach dowiedzieć, wolę myśleć że byli w porządku.

Hexe Wiesz jak Twoja prababka ma na nazwisko z domu? Bardzo szczęśliwy

Sob 02 Sty, 2010 19:58

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapewniam Cię że wie Bardzo szczęśliwy . Wiesz ale mógłbyś się też miłych rzeczy dowiedzieć o swoich przodkach, np. że jakiś przodek był z szlachty Wink
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Sob 02 Sty, 2010 20:01

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sheeska z Paćkowa napisał:

Hexe Wiesz jak Twoja prababka ma na nazwisko z domu? Bardzo szczęśliwy

A która prababka??? Wyluzowany

Cytat:
Ja też próbowałem kiedyś się dowiedzieć czegoś moich przodkach, ale mi odradzono, mógłbym się złych rzeczy o moich przodkach dowiedzieć, wolę myśleć że byli w porządku.

Janku, chyba tak masz na imię, takich mędrców, którzy odradzali mi poszukiwania, w mojej rodzinie mnogo. Nie możemy być odpowiedzialni za błędy swoich przodków.
Przeżycie z odkrycia faktu, że pradziad był kryminalistą, a jego siostra kurtyzaną - bezcenne Twisted Evil


Ostatnio zmieniony przez Hexe dnia Sob 02 Sty, 2010 21:36, w całości zmieniany 1 raz

Sob 02 Sty, 2010 20:19

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tomas88 napisał:
Zapewniam Cię że wie Bardzo szczęśliwy . Wiesz ale mógłbyś się też miłych rzeczy dowiedzieć o swoich przodkach, np. że jakiś przodek był z szlachty Wink


Masz rację. W ostatnio odnalezionym akcie urodzenia mojego przodka dowiedziałam się, że ojciec dziecięcia był ze szlacheckiej zubożałej rodziny Razz

Sob 02 Sty, 2010 20:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.