| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

25.08 a 31.08 ? - siły zbrojne III Rzeszy

na innym forum wyczytałem taki tekst. Autor jest doktorantem, autorem książki o broni pancernej w latach 30 w II RP.
Cytat:
dajcie proszę sobie spokój z tą komunistyczną propagandą - już wspominałem (i sprawdźcie to sobie proszę w książce v. Vormanna "Feldzug in Polen") o tym, że sami Niemcy potwierdzają, że atak na RP przełożyli nie z powodu dyplomatycznej akcji brytyjskiej, tylko z powodu nieprzygotowania niezmobilizowanego Wehrmachtu, KM, LW do walki z Polską. (...) według ocen Brauschitza z 25 sierpnia jakby taka akcja wystartowała 26.08 to Niemcy by przerżnęlii i całe szczęście, że zmienili termin ataku na 01.09.

Jako że często się z tym panem nie zgadzam to moje pytanie brzmi: Jaka była różnica w potencjale i rozmieszczeniu armii lądowej i Luftwaffe 25 a 31 sierpnia 1939 roku?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 03 Kwi, 2007 20:25

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że jednym z powodów mógł być brak kolumn tranpsortowych. Spora część ciężarówek zmobilizowanych do WH nie zdązyła dotrzeć do jednostek ( w tym do DPanc). Podobno ostatnie docierały tuż przed wybuchem wojny. Nie zdążono odbyć wielkich ćwiczeń zgrywających jednostki w lecie 39.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 03 Kwi, 2007 22:27

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż, przeglądając OdeB armii niemieckich zauważyłem, iż były one tworzone dość późno, np. 18, 22, 25, a kilka nawet 26 sierpnia (tego ostatniego dnia tworzono głównie armie na front zachodni, ale i "naszą" 10. )
Może chodziło trochę o brak zorganizowania?

Sro 04 Kwi, 2007 16:11

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam pod ręką tylko dane o jednostkach pancernych, ale zauważyłem ciekawostkę. Otóż przy zachowaniu tej samej ilości jednostek pancernych (dane z 15 sierpnia i z 1 września), spadła w nich ilość czołgów. (chodzi o całość sił pancernych). I tak 15 sierpnia mamy 3409, a 1 września 2692 + 408 z zostawionych w koszarach czwartych kompanii jako zapasowych. Gdzie podziało się te 300 maszyn- uszkodzone? (Ławrynowicz powołując się na Jentza).
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 04 Kwi, 2007 16:37

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.