| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek spotkałeś kiedyś masona czy znasz ich tylko z ultraprawicowej prasy? Z tego co piszesz to masz takie same informacje o masonach jak pospólstwo w średniowieczu o Żydach, o których mówiło się że wypijali krew dzieci.
Wielu przedstawicieli kościoła rzymskiego broni się przed wolnomyślicielami bez względu na to czy są to masoni, protestanci czy agnostycy. Wszystkie nowe idee, walka o wolność myślenia uderzała bowiem w kościelny monopol na rządy dusz. To cała zagadka wojny z "odmieńcami". Zapewniam Cię, że nie chodzi o głoszenie "ewangelii chrystusowej" jak pisał Paweł z Tarsu.
Encyklik nie czytam bo w kwestiach wiary wolę słowo nieomylnego Stwórcy niż grzesznego człowieka.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 15 Mar, 2007 12:20

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi jeszcze moge podac strone, na ktorej jest wiele bardzo ciekawych informacji. I mozna tam sie niezle doksztalcic.

www.racjonalista.pl

a o masonerii: http://www.racjonalista.pl/kk.php/d,54

Naprawde polecam i zachecam zapoznac sie z literatura.

Czw 15 Mar, 2007 18:53

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydzu tak się składa, że nie muszę zaglądać na stronki żeby dowiedzieć się czegoś o masonerii Uśmiech
znam też niektórych twórców tych stron, chociaż z wieloma ich tezami się nie zgadzam.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 15 Mar, 2007 21:51

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O to bardzo milo slyszec. Uwazam to dzielo za bardzo dobra prace. I tak szczerze powinno sie w Polsce wiecej reklam (ustnej np.) temu przedsiewzieciu robic. Tam nie ma zagorzalych antyklerykalów itp. Jest to bardzo dobrze prowadzone (moja opinia). W czesci tez tam wspoldzialalem.

Pią 16 Mar, 2007 12:25

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Piotrek spotkałeś kiedyś masona czy znasz ich tylko z ultraprawicowej prasy?


Laughing uwielbima z Tobą dyskutowac kudi i mówię to całkiem szczerze Wink Stosujesz tak gigantyczne uproszczenia i w gruncie rzeczy posługujesz się takimi stereotypami, że nawet ja czuję się zakłopotany Embarassed O jakiej ultraprawicowej prasie mówisz? Ja takiej w Polsce nie widzę. Chyba ze dla Ciebie Gazeta Polska czy Najwyższy Czas są ultraprawicowe Wink Ale oprócz tej ostatniej nikt się masonami nie zajmuje.
A o masonerii wiem ze źródeł, czyli od ludzi którzy tam byli lub są. Ludwik Hass, napewno słyszałeś a moze czytałeś? Jak nie to polecam.
Pozatym czasami skojarzyć pewne fakty z pewnymi ludźmi i wydarzeniami.
Prosty przykład: Benjamin Franklin znany amerykański mason przyjeźdza do Francji i spotyka się z masonami francuskimi, m.in. niejakim La Fayette. W krótkim czasie po jego odjeździe wybucha rewolucja, która głosi hasła 100% pokrywające się z masońskimi. Zostaje zburzona i zdobyta Bastylia. Zgadnij komu La Fayette wysyła klucze do Bastylii? Mr. Green Podpowiem, że pewnemu wynalazcy piorunochronu Wink Nie widzisz zadziwiającego zwiazku przyczynowo-skutkowego? Myslisz, że Franklin przyjechał dyskutować o poezji i filozofii Question Mr. Green
Jak jeszcze masoneria anglosaska, rytu szkockiego itp. może rzeczywiście pretendować do miana snobistycznego klubu dla znudzonych bogaczy, to już Wielki Wschód Francji jst organizacją typowo polityczną, o zabarwieniu skrajnie lewicowym. Co ciekawe, masoni anglosascy mają zakaz kontaktowania się z Wielkim Wschodem, który nie jest uznawany za masonerię.
Cytat:
Encyklik nie czytam bo w kwestiach wiary wolę słowo nieomylnego Stwórcy niż grzesznego człowieka.

Hahaha dobre. W takim razie nie powinieneś czytać żadnych książek, bo wszystkie są dziełem grzesznych ludzi Mr. Green Masz bezposredni kontakt ze Stwórcą? Zszokowany I jak tu z Toba kudi dyskutować, skoro nie chcesz czytać czegoś, na temat czego się wypowiadasz w sposób kategoryczy?

Pią 16 Mar, 2007 12:51

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
rydzu tak się składa, że nie muszę zaglądać na stronki żeby dowiedzieć się czegoś o masonerii


Dopiero teraz zauważyłem to zdanie. Hmm no tak, przynajmniej grasz w otwarte karty Wink

Pią 16 Mar, 2007 12:52

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Staram się nie wypowiadać na tematy, których nie znam osobiście, albo nie znam osobiście ludzi, którzy je znają osobiście Uśmiech (łamaniec słowny zamierzony). Owszem ryt szkocki w wielu krajach nie uznaje Wielkiego Wschodu. U nas się dogadują... I jak sam wskazałeś z masonów był spory pożytek nie tylko polityczny, ale i wynalazczy. Hass jest ciekawy. Mimo że nie jest już wolnomularzem zna świetnie historię tego ruchu w Polsce. Myślę, że nawet dla IOH znalazłyby się ciekawe tematy - jak np. likwidacja masonerii w 1938 roku i przejęcie części majątku tego ruchu...
Faktycznie Piotrek dla mnie Gazeta Polska jest ultraprawicowa (pewnie Najwyższy Czas również, chociaż nie słyszałem o tej gazecie). A o książkach pisałem w kontekście wiary. Dla mnie jest jedna taka książka i tyle. Inne czytam na potęgę.

Też ma do Ciebie dużo sympatii
Alkoholu raczej nie używam, ale na przysłowiowe piwo kiedyś możemy się spotkać Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 16 Mar, 2007 15:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.