| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wobie1212
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: BYDGOSZCZ
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zamki w kujawsko-pomrskim

Witam!!!!!! Zna ktoś może jakieś miejsca gdzie znajdują się ruiny zamków w woj.kujawsko- pomorskim. Wielkie dzięki za odpowiedz.Pozdrawiam.

Nie 27 Sie, 2006 21:05

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zamków oraz ruin zamkowych w woj. kujawsko-pomorskim jest bardzo dużo (na potrzeby tego postu będę je określał zamkami). W samym Toruniu i okolicach mamy je aż 4. Zamek krzyżacki na Starym Mieście; zamek dybowski leżący po lewej stronie Wisły w pobliżu mosty samochodowego (z czasem jeden z elementów Twierdzy Toruń); zamek krzyżacki w Wielkiej Nieszawce (pierwszy zamek krzyżacki zbudowany na ziemiach polskich, jeśli nie liczyć Ptasiego Śpiewu); zamek w Złotorii wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego u ujścia Drwęcy do Wisły. Jeśli popłyniemy w górę Drwęcy po drodze mamy zamki w Golubiu-Dobrzyniu i Brodnicy. W pobliżu Brodnicy jest miejscowość Górzno (najmniejsze miasto województwa). Tam na wzgórzu Bocieniec znajdowała się kiedyś twierdza obronna (obecnie jest tam CEE "Wilga").
W pobliżu Torunia na trasie prawobrzeżnej do Bydgoszczy jest zamek krzyżacki w Bierzgłowie (bardzo ciekawy obiekt, aczkolwiek mocno zniszczony).
Warto też wspomnieć o Twierdzy Grudziądz (wzgórze zamkowe) oraz położonym w pobliżu zamku w Rogóźnie.
Fantastyczną twierdzą krzyżacką jest zamek w Radzyniu Chełmińskim (nazywany drugą po Malborku stolica Państwa Krzyżackiego). Podobno gdzieś w murach tego zamku znajduje się kamień ze znakami templariuszy. Ja nie miałem przyjemności go zobaczyć.
W Kowalewie Pomorskim istniał kiedyś zamek, ale obecnie pozostały tylko jego nieliczne fragmenty.
Niedaleko Chełmna w miejscowości Starogród znajdował się też zamek, ale obecnie jest juz tylko wzgórze zamkowe z widocznym półkolistym zarysem wału ziemnego.
W Wąbrzeźnie nad brzegiem Jeziora Zamkowego są też resztki zamku krzyżackiego.
warto też wspomnieć o resztkach zamków w górnym biegu Wisły - Raciążku i Bobrownikach.
Nie zapominajmy, że również Kruszwica leży w obrębie tego województwa. A w pobliżu Pakość i Wenecja (z tym Diabłem Weneckim).
Zresztą co się mądrzę - przecież wystarczy wrzucić hasło w wyszukiwarkę i już, chociażby: http://www.zamkipolskie.hg.pl/mapa/mapa7.html

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 02 Wrz, 2006 22:54

Powrót do góry
wobie1212
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: BYDGOSZCZ
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zamki w kujawsko-pomrskim

bardzo dziękuję za link i tak wyczerpującą odpowiedź.Pozdrawiam.Jeżeli kolega posiada jeszcze tak ciekawe linki to poproszę o poinformowanie mnie o nich.Pozdrawiam jeszcze raz. Laughing

Pon 04 Wrz, 2006 1:29

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja widziałem! ja widziałem ten znak!! ja widziałem !! to jest krzyz templariuszy (przynajmniej tak go zwą) i jest wyryty w piwnicach zamku. jak dla mnie żadna rewelacja, ale jakby przy tym trochę podłubać, może oznaczać coś fajnego Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Czw 08 Lut, 2007 15:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.