| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hawkins
Szeregowiec

Szeregowiec

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

2 Pułk Stzrelców Podhalańskich Sanok

Proszę o pomoc, interesuje mnie historia tego pułku. Czy jest jakaś książka lub materiały które pozwolą poznać jej szkolenie, życie codzienne, zadania, szlaki bojowe oraz wojnę obronną w 1939 r. Nadmienię że czytałem książkę Wojciech B. MOŚ "Strzelcy Podhalańscy 1918-1939".

Opis załącznika:
2 PSP Sanok

Wto 10 Sty, 2006 19:33

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik

Pochwał: 10
Archiwum: A co to ??

W sieci znajdziesz troche na ten temat, choćby i tu

http://pl.wikipedia.org/wiki/2_Pu%C5%82k_Strzelc%C3%B3w_Podhala%C5%84skich

W chwili obecnej nie pamiętam , ale postaram się podrzucić tytuł i autora broszur nt. pułków wchodzących w skład 22 DPG. Dość ciekawe opracowania.

Wto 10 Sty, 2006 20:20

Powrót do góry
szarypotter
Szeregowiec

Szeregowiec

2 PSP Sanok

Tak się składa, że sam poszukuję wszelkich danych dotyczących tego pułku. Mój dziadek - Roman Szaro - służył w 2 psp 4 baonie i zginął 23.09.1939 roku w m. Chorążanka, gm. Majdan Górny, pow. Tomaszów Lubelski. Dopiero zacząłem poszukiwania szlaku bojowego i historii udziału tych żołnierzy w kampanii wrześniowej. Dostałem kilka maili, z których wynika, żę dużą wiedzę na temat szlaku bojowego 2 psp ma Wojciech Moś z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (napisałem do niego list i czekam na odpowiedź), zapewne coś można się dowiedzieć w Muzeum Historycznym w Sanoku (od nich też czekam na odpowiedź). Z Sanoka jest też niejaki Andrzeja Romaniak, pracownik tegoż muzeum, który sporo pisał o podhalańczykach. Polecam również - ja dopiero zamówiłem - książkę płk Steblika "Armia Kraków". Ja jeszcze ędę szukał w Rzeszowie w jednostce wojskowej, która pielęgnuje tradycje po 2 psp, być może mają jakiś kącik historyczny.
Według danych jakie dotychczas znalazłem w necie, w dniu 3 września 1939 pułk wraz z całą 22. Dywizją Piechoty Górskiej zajął pozycje obronne w rejonie Olkusza na linii Klucze - Bolesław. Następnie w nocy 4 września wykonali odwrót przez Wolbrom, Działoszyce, Skalbmierz nad rzekę Nidę. Pierwszą walkę stoczyli pod Mękarzowicami na rzęką Nidą 7 września 1939. Na temat kilku kolejnych dni nic nie wiem, dopiero znalazłem wzmianki o udziale 2 psp w I i II bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie właśnie zginął mój dziadek.
Liczę na wymianę informacji, być może posiada pan jakieś zdjęcia bądź dokumenty w których mógłby pojawić się mój dziadek.
Pozdrawiam.

Pią 21 Kwi, 2006 7:39

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

strzelcy podh

tu jest link na post też są tam zdjęcia strzelców Podhalańskich i ich odznaczeń.
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=4725
Pozdrawiam

Pią 14 Lip, 2006 10:55

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan

Pochwał: 6

Po Skalbimierzu Podhalańczycy z 2 PSP dotarli przez Wiślicę i Busko Zdrój aż do rejonu Staszowa. Tu mieli to nieszczęście, że wpadli pod gąsienice niemieckiej 5. Dywizji Pancernej (ta sama, która rozjechała polską 6 Dywizję Piechoty pod Pszczyną 2 września). Ulegając przewadze wroga pułk wycofał się do lasów Rytwiany, gdzie oddziały Wehrmachtu wspomogane przez lotnictwo przystąpiły do likwidacji kotła. Tylko nielicznym pododdziałom pułku udało się wyrwać 10 września z tego rejonu. Zostały ostatecznie rozbite w lasach grzybowskich, choć częśc żołnierzy 2 PSP faktycznie walczyła potem pod Tomaszowem (IV batalion bodajże).

Ciekawa jest też historia sztandaru tego pułku (odsyłam do znakomitej książki Kazimierza Satory "Opowieści wrześniowych sztandarów" wydanej w Warszawie w 1990 r.).

Nie 28 Sty, 2007 12:38

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: