| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sertorius
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obozy jenieckie w Solcu Kujawskim

W Solcu Kujawskim (wtedy Schulitz) znajdowały się jenieckie obozy pracy w których byli przetrzymywani Anglicy, Francuzi, Włosi i Rosjanie. Podlegały one pod Stalag XXA w Toruniu. Czy można gdzieś coś więcej na ten temat poczytać?

Czw 29 Mar, 2007 16:51

Powrót do góry
germs
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nigdzie Nie znajdziesz informacji,ale może w jakiejś dobrej książce... Zniesmaczony

Sob 28 Lip, 2007 18:09

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nigdzie Nie znajdziesz informacji,ale może w jakiejś dobrej książce..


Następny geniusz na forum Mr. Green Na czas wakacji chyba trzeba zwijać interes, bo dziatwie szkolnej się nudzi i spamuj? na potęgę Evil or Very Mad

Sob 28 Lip, 2007 18:11

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stalag XX A Thorn nie posiadał oddziału w Solcu Kujawskim , również wątpliwe jest istnienie obozu jenieckiego w tej miejscowości. ( może mylisz z Dybowem no ale tu przebywali tylko Polacy w liczbie około 3000 )

W Solcu Kujawskim istniał tylko areszt śledczy Selbstchutz, a następnie policyjny utworzony w 1939 we wrześniu. Dokonywano licznych egzekucji , rozstrzeliwano więźniów publicznie na targowisku miejskim a następnie zwłoki zakopywano w rowach przeciwlotniczych , 15 VII 1944 na rozkaz Gestapo zwłoki zostały spalone.

Nie 29 Lip, 2007 18:38

Powrót do góry
Sertorius
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na pewno były!!!

Co do tego czy takie obozy były w Solcu Kujawskim (Schulitz), nie ma wątpliwości. Więźniami byli m.in. Anglicy zatrudnieni w stoczni rzecznej (niedawno na Allegro było ich zdjęcie). Ponadto więźniowie byli wykorzystywaniu m.in. przy budowie wałów przeciwpowodziowych i przy regulacji Wisły, przy budowie półzapór tzw. główek.
Niedawno w Wielkiej Brytanii wyszła nawet książka na ten temat, ale jak dotąd nie udało mi się jej zdobyć (widziałem ją tylko na niemieckim e-bay-u).
A temat ruszyłem dlatego, gdyż myślałem, że może ktoś wie o jakimś polskim opracowaniu tej kwestii.

Nie 29 Lip, 2007 20:56

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprawdziłem spisy GKBZHwP stąd moje wnioski. Stalag XX A nie posiadał na pewno oddziału w Solcu , może to być z bardzo małą dozą prawdopodobieństwa niesklasyfikowany obóz jeniecki.Praca więźniów nie musi świadczyć o istnieniu obozu.

ps: masz to zdjęcie ? link do książki ?

Nie 29 Lip, 2007 21:12

Powrót do góry
Sertorius
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia nie kupiłem. Było zbyt mało konkretne. Ot po prostu kilku gości siedzi sobie lub stoi, jeden z nich ma piłkę. Gdy zapytałem wystawiającego, skąd wiadomo, że to Solec Kujawski, odpisał mi, że ma to od pewnej 80 letniej staruszki, która w czasie wojny mieszkała w Solcu i dostała to zdjęcie od jednego z jeńców. Jakaś romantyczna historia Wink. Dlaczego jednak miałby zmyślać, że to Solec? Linku do książki nie mam. Tak jak pisałem, jakieś 2-3 lata temu widziałem ją na jednej aukcji.
Jeśli jednak mi nie wierzysz (bo niby dlaczego;-)), wejdź na stronę:
http://www.wartimememories.co.uk/pow/stalag20a-2.html
lub po prostu wpisz na Googlach: Stalag XXA Schulitz

Pozdrawiam

Nie 29 Lip, 2007 22:39

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż obóz w Schulitz wg Wartime Memories Project istniał jako filia STALAGU XXA. Zatrudnieni jeńcy pracowali nad cywilnym projektem budowy osiedla dla niemieckich przesiedleńców. Ze stalagiem łączyły go najprawdopodobniej tylko osoby, które ze stalagu trafiły do obozu będącego pod zarządem Arbeitsamt. Tak więc Schulitz mógł być typowym Arbeitskommandem (obozem pracy przymusowej). Dlatego nie figuruje w spisach GKBZHwP.

Wto 31 Lip, 2007 21:22

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to sprawa jasna Arbeitskommando to nie obóz jeniecki, a stronka może się mylić , nadal obstaję że na bank nie jest to żadna filia STALAGU XX A

Sro 01 Sie, 2007 0:04

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
to sprawa jasna Arbeitskommando to nie obóz jeniecki

Właśnie tak, to był po prostu obóz pracy przymusowej w którym zatrudniono jeńców. Takie problemy z interpretacją co było, a nie filią obozu jenieckiego dotyczą większości stalagów. Z takim samym problemem można się natknąć przy opisach stalagu VIII A Görlitz.
Anglicy na cytowanej stronie umieścili miejsca w których przetrzymywano ich ziomków, ale w samym tekście wyraźnie zaznaczają, że niektóre "filie" przeszły pod zarząd Arbeitsamtu. Od tego momentu trudno taki obóz nazwać jenieckim. Zwłaszcza, że jak można wyczytać na tej ich stronce obozy te różniły się mocno od typowych stalagów.

Sro 01 Sie, 2007 11:43

Powrót do góry
Sertorius
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!!!

Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem, ale przez ostatnie dwa miesiące czołgałem się w niemieckiej sałacie Wink

No dobrze. Mamy wyjaśnione: nie był to typowy obóz jeniecki a raczej obóz pracy w którym zatrudniano jeńców. Moje pytanie jednak nadal pozostaje aktualne. Czy można gdzieś o takich obozach, w tym o obozie w Solcu Kujawskim poczytać?

Pozdrawiam

Sob 13 Paź, 2007 9:06

Powrót do góry
blue_berry
Bosmanmat

Bosmanmat





Posty: 65
Skąd: Schinesge
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spróbuj może w "Eksterminacja ludności polskiej na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-45." D. Steyer lub "Powiat bydgoski oskarża." W. Dreas.

Sob 13 Paź, 2007 19:20

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cholera jest taki spis , lepszy od mojego wydany w Niemczech w 500 sztukach , postaram się do niego dotrzeć, dajcie mi ze 14 dni.pozdro. No i najważniejsze to sprawdzić, miejscowe izby pamięci, muzea , kustoszy i pasjonatów, oddział IPN, archiwum miejskie, związek Zbowidu czy co tam macie.

Pon 15 Paź, 2007 8:31

Powrót do góry
Sertorius
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

U Dreasa jest przetłumaczony raport komendanta soleckiej policji w którym m.in. oburza się na to, że Anglicy przemaszerowali z obozu nad Wisłę w szyku i przy dźwiękach werbla. Jest też wzmianka o tym, że Anglicy w przeciwieństwie do żołnierzy niemieckich nie zwracają uwagi na "zaloty" polskich kobiet.

Niestety w Solcu nie ma muzeum ani izby pamięci. Co do archiwum miejskiego to rzeczywiście w archiwum w Bydgoszczy są chyba akta miasta Schulitz z okresu wojny.

Pozdrawiam

Wto 16 Paź, 2007 8:03

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sugeruję jednak pogrzebać w archiwum w Bydgoszczy i dokumentacji miejskiej Solca z okresu okupacji. nie ma jej zbyt wiele, ale jest [m.in dot. upamiętnienia Niemców zamordowanych przez Polaków w 1939]. I to nie tylko aktowej ale i planach. Są tam właśnie projekty wspomnianego osiedla i pojawia się też informacja o jakimś obozie szkoleniowym dla niemieckiej młodzieży[?] mniej więcej na terenie KZNS. Nie przeglądałem tego pod kątem obozu jenieckiego, ale niewykluczone że i on zostal jakoś zaznaczony. Swoją droga są tam też świetne plany przebudowy rynku miejskiego. Imponujące i, chyba, szkoda, że niezrealizowane.
pozdrawiam

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Czw 22 Lis, 2007 16:13

Powrót do góry
Mat75
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Już jest.
https://www.muzeum.soleckujawski.pl/

Nie 12 Mar, 2023 7:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.