| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dawne czasy....

He,he......Jeszcze nie tak dawno ganialiśmy z kolegami po szlichtyngowskim Rynku tak uzbrojeni albo jeszcze lepiej tak jak mój kuzyn na zdjęciu/połowa lat 60/.Znajdowaliśmy to na strychach w stodołach jakiś zakamarkach.A najczęściej u mojego ojca na złomie w Gminnej Spółdzielni.Milicyjną pałą oberwałem raz w życiu za to że po mieście biegałem w niemieckim chełmie i z automatem/sprawnym/.Miałem wtedy chyba 8 lat. Rolnicy chełmami karmili kury a mój ojciec siedział w takim kantorku i przewiercał komory nabojowe w karabinach które szły
na złom.Puszki gazowe,piękne reklamy niemieckie ? Kto na to zwracał uwagę.Wszystko szło na złom.Pałatki służyły jako okrycia na wozach konnych a w butach /oficerkach/ nasz szewc tylko wymieniał podeszwy. Piwo Piwo



Opis załącznika:

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Wto 20 Gru, 2022 20:41

Powrót do góry
Kosiornik
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 4246
Pochwał: 8
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj, Jurku, piękne to były czasy, ja ich co prawda nie pamiętam, ale pamiętam jak na wsi w której mieszkałem niejaki Dudziak zawsze w niedzielę do kościoła szedł w oficerskim płaszczu niemieckim, oczywiście bez obszyć, na co dzień w pole zakładał wysłużone niemieckie mundury polowe a były to lata 70-80. Ów Dudziak był w partyzantce, później w BH i wielu z tamtych rejonów byłych partyzantów używało jeszcze w tych latach ubrań poniemieckich, twierdząc że to lepsze niż się teraz robi.
_________________
Pozdrawiam. Mirek.

Sro 21 Gru, 2022 12:11

Powrót do góry
Kleinepanzerfaust
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 368
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry !

" Rolnicy hełmami karmili kury ". Taki hełm służył u mojej babci na wsi jako miarka do zboża czy też paszy. Dawno go już nie ma więc pewnie zakończył swój "szlak bojowy" na złomie.
A w kwestii ponownego użycia powojennych gratów. Sąsiedzi mieli dużą drewnianą łódź. Grzali smołę w takiej wielkiej kadzi czy też beczce dokładnie nie pamiętam. Na takim długim drągu nabity za nakarczek i przykręcony śrubą był niemiecki hełm , którym tą smołę nabierali i lali na łódkę. A przynajmniej tak to pamiętam bo dzieckiem wtedy byłem. Ale ten charakterystyczny " przyrząd" pamiętam do dziś.

no i mój wujek w latach 80-tych znalazł na terenie poniemieckich ogródków działkowych woreczek z niemieckimi pieniędzmi , same monety i coś tam jeszcze było. Co się stało z zawartością woreczka i co w nim jeszcze było tego nie wiem i niestety nigdy się nie dowiem.

Pozdrawiam

Sro 21 Gru, 2022 14:56

Powrót do góry
polon1975
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 76
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I ja mając lat 13-14, pierwszy taki hełm nabyłem ku zdziwieniu gospodarza, gdzieś na Kurpiach... Była to oczywiście sama skorupa, ale co ciekawe otwory wentylacyjne były zatkane nitami od środka, by woda którą pił pies z tego hełmu nie ulatywała.
A jako bonus za moje zainteresowanie, zostałem obdarowany bagnetem Arisaka w pochwie Bardzo szczęśliwy
Pytanie jak on znalazł się w tym regionie?

Świetne zdjęcie z pięknym sprzętem Piwo

Sro 21 Gru, 2022 15:32

Powrót do góry
Kleinepanzerfaust
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 368
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Japońskie Karabiny Arisaka zapewne wraz z bagnetami to powrześniowa zdobycz wojenna. Do Polski przywędrowały wraz z 5 Dywizją Strzelców Polskich ,która powstała po rewolucji w 1917 r. Dywizja ta dotarła droga morską do Gdańska. Ponad 500 tyś kupiła armia carska a po niej używali ich bolszewicy. Polacy zdobyli ich trochę podczas wojny polsko-bolszewickiej . Około 19 tyś przekazała nam Anglia po I wojnie światowej. Z tego co ,się orientuję we wrześniu 1939r karabinów tych używały służby celne, ochrona kolei , poczty itd. Podobnie postąpili Niemcy z tym ,że tutaj jeszcze trafiły do oddziałów volkssturmu.

Pozdrawiam

Sro 21 Gru, 2022 15:58

Powrót do góry
polon1975
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 76
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i przynajmniej znowu się czegoś konkretnego dowiedziałem, na temat który mnie długo intrygował Super
Reasumując można przyjąć że to pozostałość z września 1939.
Czy 5 Dywizją Strzelców Polskich walczyła gdzieś w rejonie powiatu przasnyskiego (woj. mazowieckie)?
A konkretnie chodzi mi o wieś Budki w gminie Chorzele.

Pozdrawiam i dziękuję Piwo

Sro 21 Gru, 2022 17:21

Powrót do góry
polon1975
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 76
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, źle zadane pytanie... 5 Dywizją Strzelców Polskich nie mogła walczyć na terenie Polski, a jedynie jej resztki sformowane np. w Syberyjską Brygadę piechoty.
Ale udało mi się również ustalić:
,,W sierpniu 1920 w okolicach Przasnysza miały miejsce wyjątkowo zacięte walki z bolszewicką 15 Armią. Przez dwa tygodnie miasto było okupowane przez wojska sowieckie. Wyzwolenie Przasnyszowi przyniósł 21 sierpnia 202 Pułk Piechoty ze składu Dywizji Ochotniczej płk. Adama Koca."
I chyba w związku z tymi wydarzeniami można wiązać znalezienie się w/w bagnetu Arisaka w tym rejonie Kciuk do góry

Pozdrawiam

Sro 21 Gru, 2022 18:20

Powrót do góry
Kleinepanzerfaust
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 368
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dywizja a raczej jej resztki dotarła do Gdańska 1 lipca 1920r droga morską z Mandżurii . I te właśnie resztki walczyły w wojnie polsko-bolszewickiej.
W każdym bądź razie można znaleźć bagnet do arisaki w Polsce, chociaż pewnie nie będzie ich wiele

Sro 21 Gru, 2022 20:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.