| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Granaty chloropikrynowe K-51.

Witam, pojawiły się informację o użyciu przez Rosjan na Ukrainie granatów z gazem chloropikrynowym K -51. Czy wiadomo coś więcej o tych granatach? Pozdrawiam. https://milmag.pl/atak-rosji-na-ukraine-dzien-dwiescie-osiemdziesiaty-czwarty/

Granaty te podobno są zrzucane z dronów. Taka ciekawostka, chloropikryna używana jest współcześnie do testowania masek przeciwgazowych oraz do pozoracji ataków chemicznych podczas ćwiczeń wojskowych. https://defence24.pl/przemysl/agencja-uzbrojenia-zamawia-chloropikryne
Pozdrawiam.

Czw 15 Gru, 2022 22:09

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chloropikryna (PS) to nie jest jakaś straszna trucizna, niemniej z grupy duszących, chociaż raczej tylko dość nieprzyjemnie łzawiąca i drażniąca. LC50 (dawka śmiertelna dla połowy porażonych) = 10 g/m3 * min (badania na psach z lat 20., w późniejszych wychodziło jednak znacznie mniej). W I ws używano jej wspólnie z innymi gazami np. fosgenem, ponieważ miała tendencję do przebijania prostych masek z samym pochłaniaczem węglowych. W "cywilu" stosowana jest współcześnie jako środek agrochemiczny, do przygotowywania gleby pod niektóre uprawy (niszczy szkodliwe grzyby i drobnoustroje).

W czasie studiów pracowałem przez chwilę z podobnym związkiem, bromopikryną, która była etapem pośrednim w jednym z moich tematów dyplomowych (tak się złożyło z różnych przyczyn, że zmieniałem dwukrotnie temat pracy). Raz udało mi się zagazować jedno z pomieszczeń, gdyż z uwagi na brak miejsca pod wyciągiem, gdzie zwykle pracowałem, zestawiłem swą aparaturę po prostu na stole. Zakładałem, że skoro układ jest próżniowy, to pompa próżniowa wyssie po prostu wszelkie toksyczne opary na zewnątrz budynku. Założenie to nie potwierdziło się w praktyce Bardzo szczęśliwy śladowe ilości, które się wydostały swobodnie wystarczyły, by w sali nie dało się wytrzymać. Za którymś razem zaś czy to w pośpiechu nie założyłem gumowych rękawic, czy to bromopikryna przedostała się przez nie, w każdym razie poparzyłem się pod paznokciami Bardzo szczęśliwy paskudna sprawa, bo nie ma jak tego domyć, moczyłem w końcu dłonie dłuższy czas w heksanie czy czymś takim, przestało mnie dotkliwie piec, ale jeszcze przez parę dni to odczuwałem.

_________________
Pozdr.
Speedy

Pon 19 Gru, 2022 17:11

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Speedy"]
Cytat:
W I ws używano jej wspólnie z innymi gazami np. fosgenem, ponieważ miała tendencję do przebijania prostych masek z samym pochłaniaczem węglowych.
Witam, spotkałem się z opinią że gazów łzawiących używano wspólnie z innymi BST, aby uniemożliwić lub utrudnić stosowanie masek przeciwgazowych przez żołnierzy. Gdzieś czytałem że Niemcy do 1942 roku produkowali gaz łzawiący z przeznaczeniem do mieszanie z innymi BST. Pozdrawiam.

Czw 22 Gru, 2022 14:15

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.