| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TAIPAN
Administracja
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1103
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Początki kolekcjonowania....

Kilka razy w życiu kolekcjonerskim zadawałem sobie pytanie – „od kiedy ludzie zbierają przedmioty związane z IIIrzeszą?” Odpowiedź miałem prostą – pewnie od czasów wojny. Żołnierze różnych armii „zbierali” różne artefaktyswoich wrogów. Często – łupy wojenne – miały podłoże finansowe. Po wojnie wśród weteranów rozkwitł handelprzedmiotami zdobytymi „na wrogu”. Zdarzało się, że przywiezione z wojny artefakty były początkiem kolekcjonerki.
Jakiś czas temu nawiązałem współpracę z kolekcjonerami i pasjonatami historii. Poniżej prezentuję artukuł, którego autorem jest Bastian Brücker
– mówiący o początkach kolekcjonowania w czasie wojny. Jako, że lubię jasne sytuacje –autor artykułu zezwolił na wykorzystanie jego zdjęć oraz „spolszczenie” jego pracy i przedstawienie jej na polskim forum ( za co Basti – bardzo serdecznie dziękuję).

Przykład 1.

Poniżej fragment listu do Kancelarii Prezydenta z dnia 15 października 1941 r.

„...mój syn Manfred Schreiterer, urodzony 6 listopada 1925 r., od kilku lat zbiera medale i odznaczenia. Z pracowitościąi gorliwością zebrał szereg medali, zapoznał się z odpowiednią literaturą, dzięki czemu zdobył znaczną wiedzę w tejdziedzinie. Do skompletowania kolekcji potrzebne są mu jeszcze medale i odznaczenia z czasów wojny światowej iprezent, których nie może zdobyć bez legitymacji. Dlatego proszę o wydanie mojemu synowi Manfredowi certyfikatuuprawniającego go do zakupu medali i odznaczeń kolekcjonerskich. ….
. Ja sam brałem udział w wojnie w latach 1916-18 i 1939-40 i rok temu zostałem zwolniony z wojska z powoduchoroby. W firmie Bernh. Dietel. A.G. zajmuję stanowisko członka zarządu. Mam nadzieję, że moja prośba zostaniespełniona i pozdrawiam...”


Odpowiedź dr. Doehle w dniu 22 października 1941 była krótka i brzmiała ( fragment listu)

„…w związku z listem, z 15 października 1941 roku informuję, że generalnie nieletnim nie wolno nabywać medali iodznaczeń do prywatnych kolekcji ….”

Przykład 2.

Fragment listu do Kancelarii Prezydenta z dnia 5 października 1942 r.

„…Niżej podpisany prosi o zatwierdzenie karty kolekcjonerskiej. Posiadam 520 medali z wielu krajów, w tym z całejHolandii i Belgii. Od 10 lat wymieniam się z muzeami niemieckimi i przekazałem 36 medali otrzymanych od naszychprzeciwników, aby uzupełnić zbiory wojenne….
…Jestem wolontariuszem z I wojny światowej, a dziś dowódcą plutonu centrum ostrzegania w Akwizgranie, więc mampełną świadomość odpowiedzialności za medale. W celu potwierdzenia powyższych informacji można skontaktować sięz Arsenałem w Berlinie, Bawarskim Muzeum Wojska w Monachium, Saskim Muzeum Wojska w Dreźnie...”


Zanim Kancelaria Prezydenta udzieliła odpowiedzi ( lub chciała udzielić zgody), najpierw skonsultowano się zprezydentem okręgu Akwizgran z prośbą o oświadczenie, czy wnioskodawca ma jakiekolwiek zastrzeżenia doudzielenia zgody kolekcjonerskiej.
W międzyczasie Kancelaria Prezydenta zapytała wnioskodawcę, jakie poszczególne egzemplarze chciałby kupić, a jeśli nagroda jest przyznawana w gradacji, także jakie poszczególne klasy. Również poinformowała w którym sklepiewnioskodawca kupi te elementy.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 13 Lis, 2022 12:54

Powrót do góry
TAIPAN
Administracja
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1103
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przykład 3

Poniżej odpowiedź (odmowa) udzielona przez szefa kancelarii dotycząca zakupu odznaczeń do kolekcji. Odpowiedź prosta i zwięzła

"...Odpowiadam na pismo z 19 lutego 1942 r., że wniosek o zezwolenie na zakup medali i odznaczeń do prywatnejkolekcji medali należy odłożyć do końca wojny."



Opis załącznika:

Nie 13 Lis, 2022 12:55

Powrót do góry
TAIPAN
Administracja
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1103
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przykład 4

Jest to bardzo ciekawy przykład pozwalający na zakup przez W.F. Gohlisch orderów - ale pozwolenie jest czasowe.Oczywiście pierwszą czynnością było przekierowanie prośby Herr Gohlisch do właściwego prezydenta powiatu (tuHanower) z pytaniem, czy są jakieś powody przeciw wydaniu zezwolenia. Po pozytywnych opiniach prezydenta okręguHanoweru 4 listopada 1941 r. Gohlisch uzyskał aprobatę Kancelarii na zakup.


"...W załączeniu przesyłam dowód osobisty ograniczony do 1 maja 1942 r., który uprawnia go do używania w punktachsprzedaży opisanych w nim medali i odznaczeń wraz z towarzyszącymi im wstążkami .... i wyłącznie w celuuzupełnienia dostępnego do zakupu dla Twojego prywatnego odbioru zamówień. Kartę należy tu odesłać po dokonaniuzakupu, najpóźniej jednak po wygaśnięciu jej ważności. Proszę o zaświadczenie w punktach sprzedaży, że medale i odznaczenia zostały przekazane na dowodzie osobistym w miejscu do tego przeznaczonym..."

W załącznikach mamy dokładną treść tymczasowego dowodu tożsamości z listą sztuk, które można kupić i certyfikatem sklepu

"...dowód osobisty dla Pan Koncertmistrz Wilhelm Ferdinand Gohlisch w Hanowerze, Theodorstr. 4
Udzieliłem panu Gohlischowi w Hanowerze pozwolenia na uzupełnienie jego prywatnej kolekcji medali o zakupy iupoważniam punkty sprzedaży, w których pan Gohlisch będzie odbiegał od obowiązujących przepisów dotyczącychsprzedaży medali i odznaczeń, przy czym każda z wymienionych nagród poniżej, wraz z nagrodami wymienionymiponiżej, przekazuje powiązane wstążki bez okazania odpowiedniego certyfikatu nagrody (certyfikatu lub certyfikatuwłasności).
Dostarczenie medali i odznaczeń musi być potwierdzone w punktach sprzedaży (np. w miejscu wskazanym na końcudowodu osobistego). Ten dowód osobisty traci ważność po 1 maja 1942 r. Pan Gohlisch może otrzymać następującemedale i odznaczenia:...."



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 13 Lis, 2022 12:59

Powrót do góry
TAIPAN
Administracja
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1103
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przykład 5

Wielokrotnie zdarzało się, że kolekcjonerzy również chcieli kupować nagrody, takie jak Großkreuz, Ritterkreuz inverschiedenen Stufen und Deutsche Kreuze do własnej kolekcji. Z reguły takie wnioski były odrzucane, choć od czasudo czasu robiono wyjątki. Jednym z takich wyjątków jest prośba dr. Schütt

Nawiązując do mojej osobistej konsultacji z p. Ludwigiem wdniu 30 listopada 1942 r., prosiłbym o złożenienastępujących wniosków
o pozwolenie:
1) Po okazaniu mojej karty autoryzacyjnej z Pol.-Pres. z dnia 15.10.40 na zakup medali s. o taką samą zgodę proszęKancelarię Prezydenta Führera, która jest obecnie za to odpowiedzialna. Ujawniono mi, że prywatni kolekcjonerzypowinni uzbroić się w cierpliwość do końca wojny. Niemniej jednak chciałbym prosić o udzielenie mi zgody jakowyjątek, ponieważ przez ostatnie 2 lata służyłem w Wehrmachcie (marynarka wojenna) w Gotenhafen iWilhelmshaven i dlatego nie miałem możliwości meldowania się wcześniej. W przeciwieństwie do panów vonHessenthal i Schreiber, którzy również zbierają medale, moja dziedzina wiedzy ogranicza się do naukowegoprzetwarzania medali niemieckich i dawniej austriackich, a w odniesieniu do dzieł historycznych osiągnęła poziomkompletności, który stawia mnie w ierwszym rzędzie zbieraczy i daje mi nałożony obowiązek troski o uzupełnianie jejna bieżąco.
2) Proszę o umożliwienie mi uzyskania następujących odznaczeń, które można uzyskać wyłącznie za pośrednictwemKancelarii Prezydenta:
Grosskreuz, Ritterkreuz, Ritterkreuz mit Eichenlaub undmit Eichenlaubúnd Schwertern nebst Bändern,
Deutsches Kreuz in Gold und in Silber, Ritterkreuz und Ritterkreuz mit Schwertern zum Kriegsver dienstkreuz mitBändern, Deutsche Verdienstmedaille ohne und mit Schwertern zum Verdienstorden vom deutschen Adler mitBändern, falls erforderlich, das neugeschaffenen Versehrten-Sport abzeichens.
Chętnie przekażę również rzadkie oryginalne tomy z duplikatów w mojej kolekcji do tamtejszego archiwum.
Proszę o wsparcie mojej godności na znak zaufania przez uprzejme zatwierdzenie moich wniosków, wskazując, żejestem członkiem NSDAP od 1930 r. z
numerem członkowski 350314.



załacam odpowiedź (pozwolenie na zakup)

"...Biorąc pod uwagę Wasze uwagi, wyjątkowo chętnie udzielę pozwolenia na zakup zamówień, ozdób i wstążek doprywatnej kolekcji zamówień i wyślę Wam odpowiedni dokument tożsamości
Chętnie przyznam Ci następujące nagrody z oficjalnych zapasów za zwrot kosztów, które nie są dopuszczone do obrotuprywatnego:
Das Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes,
das Eichenlaub zum Ritterk Kreuzes,
zum Ritterkreuz des Eisernen
das Eichenlaub mit Schwertern zum Ritterkreuz
des Eisernen Kreuzes,
das Deutsche Kreuz in Silber,
das Deutsche Kreuz in Gold,
das Ritterkreuz des Kriegsverdienstkreuzes,
das Ritterkreuz des Kriegsverdienstkreuzes mit Schwertern.
Prosiłbym o umówienie się na spotkanie z radnym powiatowym Ludwigiem w celu odebrania tych odznaczeń.
Wielki Krzyż Żelaznego Krzyża nie może być jeszcze wydany dla prywatnych kolekcji zamówień..."


Podane są też ceny poszczególnych odznaczeń:

1.Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 16,00 RM
2.Das Eichenlaub 6,35 RM
3.Eichenlaub mit Schwertern 9,00 RM
4.Deutsches Kreuz in Silber 13,00 RM
5.Deutsches Kreuz in Gold 15,00 RM
6.Ritterkreuz zum Kriegsverdienstkreuz 15,10 RM
7.Ritterkreuz zum Kriegsverdienstkreuz mit Schwertern 16,20 RM



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 13 Lis, 2022 13:02

Powrót do góry
TAIPAN
Administracja
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1103
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mimo iż próśb "kolekcjonerskich" nie było wiele - kancelaria podchodziła do nich bardzo poważnie.
Poniżej dwa pisma o tym mówiące

"....temat: Zakup medali i odznaczeń dla osób prywatnych kolekcje medali
Przesłany w załączniku proces skłania mnie do fundamentalnych rozważań.
Przyznając, że w tym przypadku zgłaszający jest bez zarzutu, z dobrze przemyślanych względów należy zachować dużąostrożność przy podobnych zgłoszeniach, ponieważ nabywanie w ten sposób medali i odznaczeń może służyćzachęcaniu do nieuczciwych intencji. Dlatego proponuję, aby jedynie Kancelarii Prezydenta zezwolono na zatwierdzenie zakupu medali i odznaczeń do prywatnej kolekcji medali oraz aby Kancelaria Prezydenta prowadziła wyczerpującą listękolekcjonerów medali w Niemczech, jeśli w ogóle istnieje potrzeba dopuszczenia prywatnych kolekcji medali.
W takim przypadku przydałby się komunikat prasowy. w "Schwert und Spaten"...."


"Szanowny Panie Tärnow!
Wnioskodawca ....:
w październiku skontaktował się z Kancelarią Prezydenta i wystąpił o zgodę na zakup w 1939 r. najwyższych klasKrzyża Żelaznego, od Krzyża Rycerskiego wzwyż. Prośba została odrzucona. Pozwolono mu tylko nabyć replikę gwiazdyBlüchera z 1813 roku, ponieważ nie było niebezpieczeństwa jej niewłaściwego użycia. Dalsze prośby o tej samej treści,kierowane do Fuhrera i Kancelarii Rzeszy, zostały odrzucone. Nowy wniosek, który ponownie załączam, nie daje mipowodu do zmiany negatywnej decyzji.
Zgadzam się z Państwem, że tylko Kancelaria Prezydenta ma uprawnienia do autoryzacji zakupu medali i odznaczeń dokolekcji prywatnych. Zatwierdzenie jest udzielane tylko w wyjątkowych przypadkach po dokładnym zbadaniu sytuacjiosobistej wnioskodawcy. Nawiasem mówiąc, wnioski są tak rzadkie, że komunikat prasowy w Deutsche Uniformen-Zeitschrift nie wydaje się konieczny."



I to chyba na tyle jeżeli chodzi o "początki kolekcjonerstwa" w czasie wojny.
Materiały pochodzą ze strony:
https://www.phalerika.de/
pozdrawiam
M.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 13 Lis, 2022 13:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.