| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna rosyjsko-japonska a sprawa polska

witam,
moze ktos z Was siedzi w tym temacie.
sa jakies polskie publikacje dotyczace udzialu Polakow w szeregach armii carskiej walczacej w wojnie rosyjsko-japonskiej?

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 26 Cze, 2005 13:45

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w serii historyczne bitwy, w zeszycie Cuszima , J.W.Dyskanta, jest trochę o polakach we flocie carskiej.
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 27 Cze, 2005 15:19

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a moze wiesz gdzie mozna cos znalezc o kawalerii?
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 27 Cze, 2005 16:39

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hmmm.. poszukaj w pracy A.Smolińskiego o kawalerii polskiej 1918 - 1920 czy jakoś tak. Być może pisze on coś o wcześniejszych doświadczeniach kawalerzystów... Zajrzę później do bibliografii i moze będzie coś ciekawego to napiszę...
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 27 Cze, 2005 18:23

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IT, dzieki
szukam sladow mojego pradziadka, ktoremu car zafundowal przymusowe 5 lat w kawalerii i promocyjny udzial w wojnie rosyjsko-japonskiej. Podobno nawet urlop dostawali na 2 tygodnie. problem tylko byl taki ze do domu musialby jechac w jedna strone ponad tydzien. jakos przezyl podobnie jak II wojne, ale chcialbym sie dowiedziec czegos wiecej o udziale Polakow w tej wojnie, bo niewiele sie o tym mowi i pisze (tak przynajmniej mi sie wydaje)

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 27 Cze, 2005 19:17

Powrót do góry
69
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cze!! Swego czasu próbowałem zdobyćcoś na temat udziału polaków w tej wojnie. Wydaje mi się że nie ma żadnego opracowania traktującego tylko o udziale Polaków, ale sama wojna przebiegała dość ciekawie i warto o niej poczytać. Najlepiej sięgnąć do opracowań z okresu międzywojennego np. W. Spałek. Wojna rosyjsko -japońska 1904-1905 lub do rosyjskich gazet z tego okresu np.: Lietopis wojny. Polacy biorący udział w tej wojnie byli rozdzieleni pomiędzy szereg jednostek trzeba więc tropić losy całych korpusów, dywizji lub pułków.
Ja na przykład oprócz rekonstrukcji Zbieram informacje dotyczące wojennych losów Polaków w czasie wielkiej Wojny więc czasami ,,zaczepiam,, i o tą wojnę z 1904 -05roku /Właśnie mija 100 lat od tych wydarzeń!!!/ . Na stronie poszukiwanieskarbów.com na forum rekonstrukcji załączyłem dwa biogramy o polakach. Jeden z nich brał udział w obronie twierdzy Port Artur i za swoje czyny otrzymał krzyż medalu Świętego Jerzego IV stopnia. Z jakiego terenu był mobilizowany Twój krewny? Być może zachowały się w archiwach onim jakieś informacje. Pzdr -69

Sro 09 Lis, 2005 22:57

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

swego czasu widziałem na zamojszczyżnie figurke ku czći żołnierzy (chłopów z tej wsi )
którzy zgineli w wojnie rusko-japonskiej
pozdro

Nie 08 Paź, 2006 20:35

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W latach 1904-1905 dowódcą 1 Armii w Mandżurii był Polak, generał piechoty Mikołaj Liniewicz (1838-1908). Po klęsce pod Mukdenem objął naczelne dowództwo po Kuropatkinie, z którego zrezygnował (bądź został odwołany) w 1906 r.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 08 Paź, 2006 22:26

Powrót do góry
Loukas
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Generał Mikołaj Pietrowicz nie był Polakiem, chociaż takie informacje pojawiają się w źródłach. W tamtym okresie tylko część jego rodziny mieszkała na Białorusi, gdzie mieszał się element ruski z polskim. Rdzennie ród pochodzi z Rosji.

Sob 25 Lis, 2006 13:37

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

H.P. Kosk autor słownika biograficznego "Generalicja polska" nie ma raczej wątpliwości co do polskiej narodowości Liniewicza, skoro umieszcza jego biogram w swojej książce, a trzeba pamiętać, iż przyjął on w swej pracy określone kryteria uznawania poszczególnych generałów za polskich bądź nie. Podaje tam min. iż Liniewicz dla kariery przeszedł z katolicyzmu na prawosławie, a jego siostra była katolicką zakonnicą. Przyznasz, że katolicyzm wśród rdzennych Rosjan to raczej ewenement, prawda?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 25 Lis, 2006 14:28

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Był tez jakiś młody polski oficer we flocie rosyjskiej - jako jedyny nie chciał poddać okrętu Japończykom, co stało się sławne bo opisał to ktoś w głośnej książce na ten temat. Jako, że była to jedna z ulubionych książek Stalina, ten oficer (już później, jako polski generał wzięty do niewoli w 1939 r.) uniknął śmierci w Katyniu.
Sorry, że piszę tak ogólnikowo - o całej sprawie przeczytałem gdzieś kiedyś i nie pamiętam szczegółów, może któryś z kolegów sobie skojarzy i wyjaśni tę kwestię.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sob 25 Lis, 2006 17:56

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi o miczmana Jerzego Wołkowickiego (1883-1983), który nie tyle był jedynym, co najenergiczniej protestującym przeciwko poddaniu się Japończykom. We flocie rosyjskiej doszedł do stopnia kmdr por. (kapitan II rangi). W 1917 r. przebywał w sojuszniczej Francji i tam wstąpił do armii Hallera. Do Polski przybył w 1919 r. i jako płk. marynarki w czasie wojny z bolszewikami dowodził krótko Flotyllą Pińską. Przeszedł potem do armii lądowej, dowodził min. 11 DP i 27 DP. Awans na gen. brygady w 1927 r., w 1932 r. w związku z nieudanym udziałem w manewrach na Wołyniu odsunięty od funkcji dowódczych, objął stanowisko generała do prac specj. Od 1938 r. w stanie spoczynku, reaktywowany w sierpniu 1939 r. Trafił do niewoli radzieckiej - na pytanie przesłuchującego go oficera czy jest krewnym słynnego miczmana Wołkowickiego, udzielił anegdotycznej już odpowiedzi: "To ja!". Sława jaką posiadał z czasów wojny z Japonią (głównie za sprawą ksiązki Nowikowa-Priboja) faktycznie uratowała mu życie - uwolniony w sierpniu 1941 r., został zastępcą dowódcy 6 DP PSZ w ZSRR a potem w Iranie. W 1942 r. ponownie przeniesiony w stan spoczynku. Po wojnie mieszkał w Londynie, zmarł 15 dni przed 100 (!) urodzinami.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 25 Lis, 2006 20:55

Powrót do góry
Loukas
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jak napisałem, to pewien błąd faktograficzny - M.P to mój предок w prostej linii i mogę z dużą dokładnością określić, że akurat część rodziny z jakiej on się wywodził była w swoich korzeniach jednak Rosyjska Uśmiech

Pon 27 Lis, 2006 19:19

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To skąd np. ten katolicyzm? Jak na rdzennego Rosjanina, to dosyć dziwne, prawda?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 27 Lis, 2006 19:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.