| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szakals
Chorąży

Chorąży





Posty: 176
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

LW Szpanga

Witam.
Tym razem szpanga.
Waszym zdaniem dobra?
Pozdrawiam.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 30 Lip, 2021 12:55

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć,
Pierwszy raz widzę taką wersję transportowca. Wzór samej szpangi nie pasuje do żadnej mi znanej. Orzełek typowy dla Junckera, ale wycięty za mocno miedzy skrzydłami i brak tłoczonej linii na grzbiecie. Po gładkości powierzchni materiału orzełka wygląda że był tłoczony (co jest na plus). Na razie jestem - ani na nie, ani na tak. Poszukam głębiej w temacie, ale może ktoś takie coś juz widział i dopisze info w tzw. międzyczasie.
Pozdr Kr



Opis załącznika:

Sro 04 Sie, 2021 14:33

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przeglądnąłem wszystkie możliwe bazy danych i nie znalazłem żadnego odznaczenia wśród znanych i nie znanych producentów które by pokryło się z którąś wersji, lub chociaż użyte elementy były spotykane w wojennych szpangach. To co można wypunktować to:
1. Orzełek - rożni się paroma szczegółami od orzełków produkowanych w okresie wojennym.
2. Wzór samej szpangi nie spotykany w wojennych wyrobach (kształt trymowania szpangi, położenie kropek na wieńcu).
3. Producenci podczas wczesnego okresu produkcyjnego tych odznaczeń nie stosowali tego typu zawiasów. Dla szpang z "buntmetalu" używane były zawiasy typu "barrel hinge". natomiast tego typu zawiasy były spotykane w późniejszym okresie produkcyjnym, gdzie szpangi były juz produkowane z cynku.

Trzeba przyznać że jest to bardzo dobrze wykonana szpanga według zasad obowiązujących podczas produkcji wojennej, jedyny problem to taki, że wszystko wygląda dobrze, ale ze sobą nie gra. Możliwe że jest to coś bardzo rzadkiego, jakaś krótka seria produkcyjna, lub wyrób wczesno-powojenny, gdzie jeszcze produkowano takie odznaczenia na starych zasadach.

Pozdr/Krzysztof
PS.
Z ciekawości wrzucę to na GCA, zobaczymy co powiedzą.

Czw 05 Sie, 2021 16:16

Powrót do góry
wolka4
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5219
Pochwał: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wg mnie szpanga jest okej, producent nieznany z dużym prawdopodobieństwa na Meybauera
_________________
Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego.
Lew Tołstoj

Czw 05 Sie, 2021 16:27

Powrót do góry
Szakals
Chorąży

Chorąży





Posty: 176
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Ciekawy temat.

Czw 05 Sie, 2021 16:30

Powrót do góry
Szakals
Chorąży

Chorąży





Posty: 176
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprzedawca wystawił ją jako Juncker.

Czw 05 Sie, 2021 16:55

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szakals napisał:
Sprzedawca wystawił ją jako Juncker.


Hej,
Słusznie że wystawił jako Juncker, bo na pierwszy rzut oka najbliżej temu odznaczeniu do tego producenta i naprawdę jest dobrze zrobiona, ale wewnętrznie mam wątpliwości. Poniżej różnice miedzy Junckerem a szpanga z wątku, które nie zostawiają żadnych wątpliwości, to jest całkiem inny wyrób.
P/Kr



Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez krce1945 dnia Pią 06 Sie, 2021 13:19, w całości zmieniany 3 razy

Pią 06 Sie, 2021 8:44

Powrót do góry
krce1945
Kapitan

Kapitan




Posty: 1353
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wolka4 napisał:
wg mnie szpanga jest okej, producent nieznany z dużym prawdopodobieństwa na Meybauera


Hej Przemek,
Co do Meybauera to też ciekawy kierunek. ale miedzy typowym wyrobem Meybauera, a szpanga z wątku tez są spore różnice (w typowej szpandze tego producenta nie ma przegrubienia na dolnej cześci i ogon orła od strony rewersu łączy się z wieńcem - ten producent nie modyfikował mocno swoich matryc - szpanga dla bombowców nie rożni się wiele między wczesną a późną wersją jedynie zmieniał material i zapięcie, ale to tez nie reguła. Meybauer stosował inny wzór orła do swoich szpang transportowych). Dodatkowo Meybauer używał tego typu zawiasy na cynkowych szpangach. We wczesnych produktach używał zawiasu typu "barrel hinge" i specyficznie ostrzył haczyk na końcu, tu tego nie ma. Poniżej przykład.
P/Kr



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 06 Sie, 2021 15:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.