| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ilość broni w Polsce w 2018r.

Witam, KG Policji opublikowała dane o ilości broni znajdującej się w posiadaniu cywilów w Polsce w 2018r. W porównaniu do roku 2017 liczba posiadaczy broni wzrosła o 9481 osób a liczba broni aż o 41 661 sztuk. Ogólna liczba osób posiadających pozwolenie na broń na koniec roku 2018 wynosiła 215 602, a liczba broni zarejestrowanej wyniosła 505 429 sztuk. Pozdrawiam. https://www.milmag.pl/news/view?news_id=2001

Czw 07 Mar, 2019 13:07

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Ilość broni w Polsce w 2018r.

Robert05 napisał:
Ogólna liczba osób posiadających pozwolenie na broń na koniec roku 2018 wynosiła 215 602, a liczba broni zarejestrowanej wyniosła 505 429 sztuk.

Jedna uwaga do tych liczb...

215602 to nie jest ogólna liczba osób, które posiadają pozwolenie na broń, ale liczba wydanych pozwoleń osobom prywatnym. Faktyczna liczba posiadaczy broni jest mniejsza, bo ludzie posiadają często pozwolenie nie tylko w jednej kategorii.

W tej statystyce np. zostałem policzony jako 3 "osoby" - bo mam pozwolenie zarówno do obrony osobistej, jak i do celów sportowych oraz do celów kolekcjonerskich.

O ile w przypadku myśliwych odsetek osób posiadających oprócz pozwolenia na broń do celów łowieckich, jeszcze innej kategorii broni jest stosunkowo niewielka (ale tacy też są) - to już w przypadku pozwoleń sportowych i kolekcjonerskich posiadanie równocześnie obu tych kategorii jest przypadkiem bardzo częstym.

Po wprowadzeniu sensownych zasad, a w zasadzie po całkowitej zmianie w tej kategorii broni (2011) - nie trzeba już kupować broni, którą się chce mieć ze względów czysto hobbystycznych na pozwolenia sportowe... nie trzeba wymyślać uzasadnień dla uprawiania kolejnych konkurencji strzeleckich.

Po prostu kupuje się część broni jako kolekcjonerską - czyli zgodnie z rzeczywistością. Dlatego wielu strzelców, zrobiło sobie dodatkowo pozwolenia kolekcjonerskie i część broni kupuje się na takowe "kwity". Szczególnie, że przy występowaniu o rozszerzenie ilościowe tego pozwolenia nie trzeba tego uzasadniać (jak w przypadku sportu).

Dane ze "źródła": http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/bron/bron-pozwolenia

Przy okazji małe wyjaśnienie dlaczego maleje liczba pozwoleń na broń do obrony osobistej... Bo jest to jedyna kategoria pozwolenia wydawana całkowicie uznaniowo czyli na zasadzie "widzimisia" organu wydającego pozwolenie. Tyle, że od 2014 broń sportową przenosić można tak samo jak broń do obrony osobistej (załadowaną) - a broń sportowa jest wydawana na zasadach spełnienia lub nie warunków zawartych w ustawie (UoBiA). W sumie jedyna różnica to przewóz broni środkami transportu publicznego... tam jest "po staremu" i to zapewne tylko przez to, że przy zmianach dotyczących przenoszenia broni nie pomyślano, że jest zapis o tym w jeszcze jednym akcie prawnym. Zapis, który zresztą jest prawie "kopiuj-wklej" z dawnego (sprzed października 2014) rozporządzenia o przenoszeniu i przechowywaniu broni.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sob 09 Mar, 2019 12:21

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, czyli liczba osób posiadająca pozwolenie na broń nie jest znana. Ciekawe dlaczego policja nie ujawniła takich danych? Jednak i tak z tej statystyki wynika że w 2018r. nastąpił wzrost liczby posiadanej w Polsce broni aż o 41 661 sztuk.
Inną sprawą jest ilość broni posiadanej przez prywatne firmy szczególnie ochroniarskie, to też by była ciekawa informacja.
Pozdrawiam.

Sob 09 Mar, 2019 16:22

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, czyli liczba osób posiadająca pozwolenie na broń nie jest znana. Ciekawe dlaczego policja nie ujawniła takich danych?

Nie sądzę, że je "zataja" - po prostu w publikowanych statystykach bazują na ilości wydanych decyzji. Co prawda np. w moim przypadku znajduje się to wszystko w jednym miejscu czyli w teczce opatrzonej moim nazwiskiem - ale do statystyk idzie liczba wydanych decyzji oraz liczba zarejestrowanych egzemplarzy broni. Wydaje mi się po wprowadzeniu parę lat temu ewidencji elektronicznej dało by się ustalić liczbę osób posiadających pozwolenia - nie wiem jednak jak ten system funkcjonuje w szczegółach. Może po prostu tak jak podają jest prościej.

Te statystyki są zauważ bardzo uproszczone - gdyby miały uwzględniać to, że część osób ma pozwolenie na więcej jak jedną kategorię broni to byłaby bardziej złożona. Może po prostu nikomu się nie chce tego rozbudowywać o dodatkowe informacje? Zresztą takie statystyki są w sumie mało wykorzystywane... bo niby do czego?

Robert05 napisał:
Jednak i tak z tej statystyki wynika że w 2018r. nastąpił wzrost liczby posiadanej w Polsce broni aż o 41 661 sztuk.

Owszem... przy czym jest to w dużej mierze skutek rozwoju strzelectwa i kolekcjonerstwa (w nowej formie) bo z tych 41661 nowych sztuk broni to 20538 kolekcjonerska i 14166 sportowa. Myśliwi kupili około 10383 sztuki, a posiadacze pozwoleń do ochrony osobistej raptem 4241 sztuk.

Tak czy inaczej z tego pół miliona broni to ponad 300 tys. jest w rękach myśliwych. Choć strzelectwo i kolekcjonerstwo się rozwija w naszym kraju to jednak jeszcze daleko by dorównać popularnością łowiectwu.

W sumie to jest obecnie raptem niecałe 49 tys. pozwoleń i biorąc pod uwagę, że sporo osób tej grupie ma oba pozwolenia, a i niektórzy myśliwi strzelają też sportowo to pewnie jest nas ze 30-35 tys. - w porównaniu z prawie 128 tys. myśliwych.

Liczba osób wyrabiających pozwolenie na broń sportową w zasadzie od paru lat się ustabilizowała na poziomie ok. 5 tys. rocznie. Rośnie jeszcze liczba wydawanych pozwoleń kolekcjonerskich, ale powoli dynamika tego wzrostu hamuje... w zasadzie jest to nowa kategoria (istniała przed 2011, ale w zupełnie innej formie i na innych zasadach) i nastąpiło nią duże zainteresowanie, ale powoli się stabilizuje.

Liczba kupowanej broni oczywiście rośnie, ale w sumie niespecjalnie mocno bo w 2017 było to ok. 39 tys., a w 2016 ok. 33 tys. Tutaj wiele jest związane z zamożnością ludzi i poziomem życia... raczej nie zapowiada się by nastąpił jakiś znaczący wzrost zakupów w tym temacie, bo na jakiś gwałtowniejszy wzrost poziomu życia w tym kraju też raczej nie jest przewidywany. Zauważ, że tylko mniej więcej co piąty posiadacz pozwolenia kupuje statystycznie w roku broń. No, może co czwarty bo przecież część broni bywa likwidowana - jak każda urządzenie mechaniczne się zużywa.

Robert05 napisał:
Inną sprawą jest ilość broni posiadanej przez prywatne firmy szczególnie ochroniarskie, to też by była ciekawa informacja.

Na koniec zeszłego roku osób wpisanych na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej było 95 238. Zapewne jakieś 75% ma dopuszczenie do posiadania broni i będzie to mniej więcej liczba zatrudnionych do pracy z bronią - bo akurat na rynku pracy takich ludzi brakuje. Biorąc pod uwagę, że w AO nie ma zasady (jak w OWC - podlegającym przepisom wojskowym) posiadania broni dla każdego pracownika, tylko mniej więcej 50%. Tyle, że cześć tych pracowników uzbrojonych (jakieś 3,5 tys.) jest zatrudniona właśnie w OWC (tam jest broń należąca do SZ RP) to te prywatne firmy ochroniarskie i różne wewnętrzne służby ochrony (tam gdzie broń jest na świadectwo broni) mają w mojej ocenie jakieś 30-40 tys. sztuk broni.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Nie 10 Mar, 2019 17:57

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, dzięki za informacje. Pewnie wiesz jak wygląda sprawa posiadania broni przez firmy mające np: strzelnice, kto jest właścicielem tej broni? Pozdrawiam.

Sro 13 Mar, 2019 19:25

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Pewnie wiesz jak wygląda sprawa posiadania broni przez firmy mające np: strzelnice, kto jest właścicielem tej broni?

Właścicielem broni jest oczywiście właściciel strzelnicy. To on dysponuje bronią, na które jest wydawane świadectwo broni - w takich przypadkach w zasadzie albo do celów prowadzenia strzelnicy, albo do celów szkoleniowych (albo i takie i takie). Oczywiście całkiem sporo właścicieli strzelnic posiada koncesję na obrót bronią i amunicją i wtedy mogą nabywać broń "na koncesję" i ją posiadać w firmie na tej podstawie. Co prawda celem koncesji jest obrót bronią i amunicją, ale posiadacz koncesji może broń zakupić, używać w firmie i jej do obrotu handlowego nie wprowadzić. To dość częsty zabieg... po prostu na strzelnicy, której właściciel prowadzi też koncesjonowaną sprzedaż broni i amunicji "zatrzymuje się" np. jeden czy dwa egzemplarze typu broni, która jest również w sprzedaży. Pozwala to klientom lub potencjalnym klientom na postrzelanie z kilku typów i dokonania wyboru takiej broni, która mu najbardziej odpowiada. W zasadzie taka sytuacja jest dobra dla obu stron... chcący kupić broń może sobie dobrać taką jaką mu "pasuje" najbardziej, a właściciel firmy nie dość, że jest atrakcyjniejszym sprzedającym (od tego gdzie postrzelać najpierw nie można) to jeszcze dodatkowo zarabia na tym strzelaniu, bo przecież jest to usługa jak najbardziej płatna.

Na samym obiekcie strzelnicy osoby używające takiej broni nie muszą mieć pozwolenia na broń, bo zgodnie z ustawą o broni i amunicji nie jest to wymagane.

Natomiast jeżeli właściciel strzelnicy zatrudnia pracowników, którzy dysponują jego bronią, bez osobistego udziału/obecności tegoż właściciela to taki pracownik musi mieć stosowne dopuszczenie do posiadania broni.

Przemieszczanie takiej broni przez pracownika polega właśnie na posiadaniu przy sobie legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni (w odpowiedniej kategorii) oraz świadectwa broni wydanego na dany egzemplarz broni.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sob 16 Mar, 2019 12:21

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Razorblade1967"]
Cytat:
Właścicielem broni jest oczywiście właściciel strzelnicy. To on dysponuje bronią, na które jest wydawane świadectwo broni - w takich przypadkach w zasadzie albo do celów prowadzenia strzelnicy, albo do celów szkoleniowych (albo i takie i takie).
Witam, czy taki właściciel strzelnicy musi posiadać jednocześnie pozwolenie na posiadanie broni, czy wystarczy tylko "świadectwo broni", wydawane osobno na każdą sztukę broni. A jaka jest sytuacja gdy strzelnica ma kilku właścicieli? Mam jeszcze takie jedno pytanie, jeżeli świadectwo broni jest wydawane na użycie broni na konkretnej strzelnicy, to co w przypadku gdy magazyn broni znajduje się poza strzelnicą?

Pozdrawiam.

Wto 19 Mar, 2019 13:28

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, czy taki właściciel strzelnicy musi posiadać jednocześnie pozwolenie na posiadanie broni, czy wystarczy tylko "świadectwo broni", wydawane osobno na każdą sztukę broni.

Właściciel strzelnicy nie musi mieć pozwolenia na broń - pozwolenie na broń zresztą dotyczy prywatnego jej posiadania, a nie prowadzenia działalności gospodarczej... choć oczywiście może być z nią związane (np. szkoleniowa czy do ochrony osób i mienia).

Właściciel ma broń i świadectwo broni na każdy egzemplarz... nie musi mieć legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni. Tego dokumentu wymaga się od osób przez niego zatrudnionych, a nie od właściciela.

Ustawa o broni i amunicji:

Art. 29.
1. Świadectwo broni może być wydane:
[...]
3) podmiotom prowadzącym strzelnicę;
[...]

Art. 30.
1. Osoby fizyczne zatrudnione przez podmioty, o których mowa w art. 29 ust. 1, przy wykonywaniu zadań wymienionych w tym przepisie, z zachowaniem zasad
określonych w art. 15 ust. 1–5 i art. 16 ust. 1, mogą zostać dopuszczone do posiadania broni w czasie wykonywania tych zadań.
[...]


Robert05 napisał:
A jaka jest sytuacja gdy strzelnica ma kilku właścicieli?

Nie znam się na prawie dotyczącym gospodarki w spółkach itp. Zdaje się, że zawsze jest ktoś upoważniony do "reprezentacji" prawnej takiego tworu.

Robert05 napisał:
Mam jeszcze takie jedno pytanie, jeżeli świadectwo broni jest wydawane na użycie broni na konkretnej strzelnicy, to co w przypadku gdy magazyn broni znajduje się poza strzelnicą?

Świadectwo broni nie jest wydawane na "użycie broni na konkretnej strzelnicy" - jest wydane podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą w danym zakresie i powala na dysponowania opisanym w tym dokumencie egzemplarzem broni. Żaden przepis nie zabrania by broń opuściła strzelnicę itd. Tyle, że przy jej przemieszczaniu trzeba mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, w tym świadectwo danej broni.

Gdzie jest magazyn? Nie ma to znaczenia... pod warunkiem, że tenże magazyn spełnia warunki z rozporządzenia dot. przechowywania i przenoszenia broni. Przepisy nie określają gdzie ma znajdować się magazyn broni osoby prowadzącej działalność gospodarczą - określają jakie warunki musi spełnić pomieszczenie by mogło być magazynem broni.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sro 20 Mar, 2019 23:02

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Razorblade1967"]
Cytat:
Właściciel strzelnicy nie musi mieć pozwolenia na broń - pozwolenie na broń zresztą dotyczy prywatnego jej posiadania, a nie prowadzenia działalności gospodarczej... choć oczywiście może być z nią związane (np. szkoleniowa czy do ochrony osób i mienia).
Witam, czyli właściciel strzelnicy który sam ją prowadzi musi mieć jednocześnie pozwolenie na broń, a jak zatrudnia pracowników z odpowiednimi pozwoleniami to nie potrzebuje?
Tak się zastanawiam że to ciekawa alternatywa dla osób którzy chcą legalnie podsiadać broń, nie musząc jednocześnie ubiegać się o pozwolenie na jej posiadanie.

Pozdrawiam.

Wto 26 Mar, 2019 17:06

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, czyli właściciel strzelnicy który sam ją prowadzi musi mieć jednocześnie pozwolenie na broń, a jak zatrudnia pracowników z odpowiednimi pozwoleniami to nie potrzebuje?

Zacznijmy od tego, że mylisz pojęcia - mylisz osobę mającą pozwolenie na broń (czyli decyzję administracyjną w tej materii oraz legitymację posiadacza broni) z osoba dopuszczoną do posiadania broni (czyli decyzję administracyjną w tej materii i legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni).

W skrócie i uproszczeniu: "pozwolenie na broń" jest wtedy gdy indywidualnie chcesz sobie nabyć i posiadać broń, a "dopuszczenie" jest wtedy gdy wykonując pracę korzystasz z broni będącej własnością Twojego pracodawcy.

Właściciel broni wydawanej na zasadzie "świadectwa broni" nie musi mieć żadnej legitymacji.

UoBiA

Art. 29. 1. Świadectwo broni może być wydane:
[...]
3) podmiotom prowadzącym strzelnicę;
[...]

Art. 30. 1. Osoby fizyczne mogą posługiwać się bronią podmiotów, o których mowa w art. 29 ust. 1, przy wykonywaniu zadań wymienionych w tym przepisie,
po uzyskaniu dopuszczenia do posiadania broni [...]


Właściciel strzelnicy nie musi mieć więc ani indywidualnego pozwolenia na broń, ani uzyskać dopuszczenia do takowej (jego pracownicy muszą mieć dopuszczenie) - co jednak nie zwalnia go to od procedur uzyskania zgody na zakup takiej broni i wydania na nią świadectwa broni.

Sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej w postaci prowadzenia strzelnicy jeszcze nie daje prawa do zakupu broni (można prowadzić taki obiekt i zarabiać tylko na wynajmie stanowisk dla ludzi z własną bronią) - o posiadanie przez jego podmiot broni musi wystąpić i aby ją kupić tak samo jak każdy inny musi otrzymać zaświadczenie uprawniające do zakupu broni.

Robert05 napisał:
Tak się zastanawiam że to ciekawa alternatywa dla osób którzy chcą legalnie podsiadać broń, nie musząc jednocześnie ubiegać się o pozwolenie na jej posiadanie.

"Fajna" alternatywa... Aby mieć pozwolenie na broń trzeba spełnić wymogi formalne, o kosztach około 2000 zł i zrobisz to powiedzmy sumarycznie w parę miesięcy.

Aby założyć działalność gospodarczą w postaci prowadzenia strzelnicy trzeba:
- uzyskać zgodę na stworzenie strzelnicy od organów samorządu terytorialnego,
- przejść wszelkie procedury dot. gruntu, ochrony środowiska itd.
- stworzyć (wybudować obiekt strzelnicy),

Na razie masz strzelnicę i jak masz broń to sobie możesz tam strzelać... co najwyżej z kolegami.

- założyć działalność gospodarczą w tej materii (z wszystkimi konsekwencjami choćby ZUS-owymi),

Teraz możesz odpłatnie wynajmować swój obiekt.

- Wystąpić o zgodę na posiadanie broni na "świadectwo broni" zakup broni do KWP, otrzymać ją i zaświadczenia na zakup broni, kupić broń oraz otrzymać wspomniane "świadectwo broni".

Teraz masz już i strzelnicę i broń, z której możesz na niej korzystać i na tym zarabiać. No fakt... nie musiałeś robić tego pozwolenia wydając te marne 2000 zł, dopuszczenia też nie potrzebujesz bo jesteś właścicielem firmy, któremu wydano zgodę na posiadanie broni w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Twój pracownik mieć dopuszczenie musi... w razie czego właściciel legitymuje się kwitami - bo świadectwo broni jest wystawione na jego podmiot gospodarczy, a pracownik tegoż podmiotu legitymacją osoby dopuszczonej do posiadania broni oraz świadectwem broni wystawionym na firmę jego pracodawcy.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sro 27 Mar, 2019 7:54

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Razorblade19

Cytat:
No fakt... nie musiałeś robić tego pozwolenia wydając te marne 2000 zł, dopuszczenia też nie potrzebujesz bo jesteś właścicielem firmy, któremu wydano zgodę na posiadanie broni w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Witam, czyli jakaś alternatywa jest choć bardziej skomplikowana i droższa. Wink

Dzięki za informację. Pozdrawiam.

Sob 06 Kwi, 2019 18:24

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 209
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak to wygląda w Warszawie ale we Wrocławiu można strzelać z broni własnej z tym że opłata jest inna niż w przypadku korzystania z broni strzelnicy .
_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pon 02 Sie, 2021 16:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.