| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tasman1395
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Archeologia Nie z Tej Ziemi 28 Największy megalit Europy cz2

W drugiej odsłonie zwiedzana największego megalitu w Europie opowiemy o Wielkim Kręgu kamiennym oraz obstawie kamiennej, które otaczały kurhan. Przyjrzymy się mitom związanym z tym charakterystycznym miejscem oraz omówimy znaleziska odkryte w czasie badań archeologicznych.
Prace badawcze na stanowisku Newgrange, które są prowadzone na wielu płaszczyznach, przy użyciu najnowocześniejszych metod i technik wciąż przynoszą nowe odkrycia oraz weryfikują stan naszej wiedzy. W związku z tym temat tego stanowiska archeologicznego nie został w pełni wyczerpany i wrócimy tu jeszcze niejednokrotnie.
https://youtu.be/y9HFQTluwbo

Sob 07 Lis, 2020 11:41

Powrót do góry
tasman1395
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Archeologia Nie z Tej Ziemi 29 - Sztuka megalityczna

Petroglif to obraz wyryty w skale, sztuka megalityczna polegała na ryciu odpowiednich wzorów na powierzchni megalitów, czyli głazów o dużej wielkości. Są one ważną formą przedliterackich symboli używanych w pradziejach do czasów współczesnych, mających różnorodne formy zależnie od czasu i miejsca powstania. Cały proces badawczy nakierowany jest na to aby zrozumieć jaką rolę sztuka megalityczna odgrywała na przestrzeni czasu w strukturze i organizacji społecznej, działaniach gospodarczych, procesach mobilności jak i sferze symboliczno-wierzeniowej. Badacze sztuki naskalnej współpracują ze specjalistami z różnych dziedzin nauki, takich jak: chemia, geologia, geofizyka, fizyka, filozofia, wizualizacja, antropologia, etnologia czy historia. Archeologia korzysta także ze wsparcia licznymi nowymi technologiami.
Bezpiecznie można stwierdzić, że irlandzka sztuka megalityczna grobowców korytarzowych została stworzona przez ludzi zdolnych do złożonego myślenia, będąc wystarczająco ważna, aby wdrożyć sporo czasu i energii w jej tworzenie.

https://youtu.be/QVRccp7gbEs

Pią 27 Lis, 2020 9:47

Powrót do góry
tasman1395
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Archeologia Nie z Tej Ziemi 30 – Nobel z archeologii

Szanowni Państwo!
Pierwsza polska Nagroda Nobla z dziedziny archeologia stała się faktem. Ciężka, żmudna i wytrwała praca, dzięki której odszyfrowałem pradziejowe znaki wyryte na kamieniach i skałach pozostawione przez ludzi parę tysięcy lat temu doprowadziły do chwały i sławy. Pracując wytrwale dla dobra nauki a przede wszystkim dla dobra ludzkości przyczyniłem się przy okazji do rozsławienia Polski na świecie. Gratulacji ze wszystkich kontynentów nie ma końca! Listy dziękczynne otrzymałem między innymi od Koła Gospodyń Wiejskich Aborygenów, premiera Madagaskaru, Grupy Bilderberga, Kominternu oraz loży masońskiej z Nowego Yorku.
https://youtu.be/_siD6xzOUOo

Sob 05 Gru, 2020 6:56

Powrót do góry
tasman1395
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Archeologia Nie z Tej Ziemi 31 - Monaster V-XII wiek

Pierwotnie monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) w Kościołach wschodnich oznaczał zespół oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych mnichów objętych klauzurą (łac. clausus – zamknięty), w późniejszym okresie termin ten nabrał znaczenia odpowiadającemu klasztorowi w chrześcijaństwie zachodnim.
Życie monastyczne w Irlandii wprowadził Święty Patryk. Była to wówczas w zachodniej Europie tendencja niezwykła. Monastycyzm w Irlandii od początku odgrywał ważną, choć nie dominującą rolę. Po śmierci św. Patryka znaczenie klasztorów jeszcze bardziej wzrosło. W ciągu wieku starsze klasztory założone przez św. Patryka zostały zastąpione przez znaczące ośrodki religijne i naukowe. Ostatecznie Irlandia stała się wyjątkowym krajem w chrześcijańskim świecie. Jej najważniejsze kościoły podlegały hierarchii monastycznej.

Nie należy wyobrażać sobie klasztoru irlandzkiego z V-VI wieku tak jak jednego z wielu wielkich klasztorów średniowiecznych na kontynencie. Wyglądem bardziej przypominał on osady monastyczne w dolinie Nilu czy na wyspie Lerins niż klasztor w Monte Cassino lub Clairvaux. Nawet łacińskie słowo monasterium (klasztor), zapożyczone w irlandzkim jako muintir, nie odnosi się do zabudowań, ale do wspólnoty - zgromadzenia.

https://youtu.be/-G2IATdH1nA

Czw 17 Gru, 2020 12:35

Powrót do góry
tasman1395
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Archeologia Nie z Tej Ziemi 32 - Barbakan. Średniowieczne m

Średniowieczne miasto wyposażone było w liczne obiekty, które zapewniały bezpieczeństwo swoim mieszkańcom przed atakami nieprzyjacielskich wojsk. Jednym z dzieł obronnych był barbakan. Konstrukcja wywodząca się z architektury arabskiej powstrzymywała pierwszy impet natarcia. Wysunięta przed linię murów miejskich ułatwiała obronę miasta.
Barbakan, inaczej przedbramie, rozpowszechnił się w średniowieczu i w różnych formach przetrwał do połowy XVIII wieku. Najstarszy zachowany barbakan w Europie pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i znajduje się w Carcassonne we Francji. Najstarsze polskie przedbramie znajduje się w Toruniu, wybudowane w 1429 roku.
Niniejszym odcinkiem rozpoczynamy odcinki związane ze średniowiecznym miastem, w których między innymi dowiemy się jak powstawało miasto, co je wyróżniało, jakimi prawami się rządziło. Bliżej przyjrzymy się bramom miejskim, murom obronnym, klasztorom, kościołom, działkom mieszczańskim oraz innym miejscom związanym ze średniowiecznym miastem, np. rynek, port, uniwersytet.

https://youtu.be/tbfvj24SMgg

Sro 03 Mar, 2021 11:20

Powrót do góry
tasman1395
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Petroformy z Drumirril - Archeologia Nie z Tej Ziemi 33

Stanowisko w Drumirril, Co. Monaghan to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Irlandii. Występują tu petroformy, powstałe w okresie, kiedy budowano najstarsze megality. Monument ten zaliczany jest do rejestru Dziedzictwa Narodowego.
Na niektórych kamiennych głazach, występuje sztuka naskalna (ang. Rock-Art), która czerpie swoje inspiracje ze sztuki megalitycznej znanej z wielkich kurhanów zawierających grobowce korytarzowe. Sztuka megalityczna (ang. megalithic art) jest również zaliczana do prehistorycznej sztuki naskalnej.
Podobne przykłady zawierające sztukę naskalną w Irlandii występują w Co. Kerry, Co. Donegal oraz w południowo-wschodniej części wyspy.

https://youtu.be/AKLcx_45TQM

Pią 26 Mar, 2021 14:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.