| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JABU
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 73
Pochwał: 1
Skąd: WARSZAWA-PłOCK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Haubica Typ 45 kal. 20 cm w twierdzy Przemyśl.

Cześć wszystkim,

Mam nietypową prośbę. Chodzi o domniemamy egzemplarz ciężkiej haubicy Typ 45 kal. 20 cm zalegający na terytorium polskim podczas WWI lub krótko po jej zakończeniu. Kiedyś przed laty, ale naprawdę dawno temu bo z kilkanaście lat temu, ktoś przesłał mi (jeden ze znanych polskich autorów, niestety nie jestem pewien który a mimo przenicowania moich skrzynek pocztowych wiadomości nie odnalazłem) e-mail wraz z fotografią z prośbą o pomoc w identyfikacji działa. Pomogłem i zapomniałem o sprawie oraz najwyraźniej skasowałem bezrefleksyjnie wiadomość wraz z załącznikiem. Przyznam, iż teraz z pewnych względów chciałbym rzecz na nowo naświetlić i dodatkowo wyjaśnić, ale nie mając zdjęcia ani żadnych innych danych jestem w nieco w kropce.

Tu mamy wersję tejże haubicy, ale o większym kalibrze – 24 cm akurat nigdy Rosjanom przez Japończyków nie sprzedawana

https://en.wikipedia.org/wiki/Type_45_240_mm_howitzer

ale zewnętrznie (konstrukcyjnie) niemal identycznej z kal. 20 cm. Tej ostatniej Rosjanie zakupili 9 egz. – czyli wszystkie posiadane przez Japończyków w 1915 r. Była jeszcze dziesiąta, ale stracono ją w drugim dniu ostrzału Tsingtao, podczas przedwczesnej detonacji pocisku, który rozsadził lufę (szczęśliwie podczas wypadku nikt z obsługi chyba nie zginął). Z japońskiej dokumentacji wynika, iż między grudniem 1915 r. a styczniem 1917 r. przekazano Rosjanom 9 haubic wysłanych bezpośrednio z Japonii (wliczając w to 3 działa spod Tsingtao, które najpierw wróciły na Wyspy). Coś mi się kołacze po czaszce, iż jedno z tym dział na Rosjanach zmagazynowano w twierdzy Przemyśl. Tak chyba w komentarzu do zdjęcia utrzymywał piszący do mnie. Twierdzę odbito na początku czerwca 1915 r., więc jeżeli nawet tak było to musiała to być ewentualnie haubica zagarnięta później gdzieś indziej i być może tam odtransportowana i zmagazynowana, choć to oczywiście jedynie domniemanie. Z lektury książki Łosia pamiętam, iż jesienią 1918 r. lub na początku 1919 r. wśród mienia pozostawionego po zaborcach na obszarze Polski doliczono się ponoć ok. 30 dział produkcji japońskiej. Niestety nieznanych mi wzorów, choć można domniemywać, iż w większości były to lekkie polowe Typ 31 kal. 75 mm. Niewykluczone jednak, że wśród nich znalazła się też jednak haubica, której szukam.

Jeżeli ktokolwiek, cokolwiek wie w tym temacie to będę wdzięczny za odzew. Nawet za spekulacje i sugestie bo w przypadku impasu to mi już pozostanie korespondencja z Rosjanami.

Załączam zdjęcie - na ogół w sieci błędnie podpisywane jako haubica Typ 45 kal. 24 cm. W rzeczywistości jest to jednak jej odpowiedniczka o mniejszym kal. 20 cm, której szukam.

Pozdrawiam,

Jabu



Opis załącznika:

Opis załącznika:
zdjęcie - na ogół w sieci błędnie podpisywane jako haubica Typ 45 kal. 24 cm. W rzeczywistości jest to jednak jej odpowiedniczka o mniejszym kal. 20 cm, której szukam.

Opis załącznika:

_________________
Wszystkiego nie napiszesz. O wszystkim można tylko pomarzyć. Szamil Basajew.

Sro 02 Wrz, 2020 17:24

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.