| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Inkwizycja kładła nacisk na pozbawieniu oskarżonego duszy a nie na jego ukaraniu. Wszak czymże wówczas było życie doczesne wobec życia wiecznego. Uśmiech Starano się nawracać jak najwięcej heretyków - w związku z tym "organizowano" teologów i zaopatrywano skazańców w odpowiednie lektury, co ukazuje, że Inkwizycja nie szczędziła środków by uzdrowić społeczeństwo Wink. "Egzekucje" często nie dochodziły do skutku, gdy oskarżony wykazywał inicjatywę nawrócenia. Jeśli chodzi o społeczeństwo. Jako ciekawostkę podam, że w 1720 r. w Sewilli (Hiszpania) miejscowa ludność przez trzy dni i noce modliła się "w intencji" nawrócenia skazanego.

Rzućmy może cytacik Wink. Relacja inkwizytora z egzekucji z dnia 24.08.1719 r.:
(Przywiązany do pala skazaniec) ...rzekł spokojnie "Chciałbym nawrócić się na wiarę Jezusa Chrystusa". [...] Ucieszyło to [...] wszystkich duchownych, którzy poczęli ściskać go z czułością i nieskończenie dziękować Bogu za to, że uchylił im wrota prowadzące do jego zbawienia [...]. [1]

Może wydawać się to dziwne, ale herezja była uznawana za cięższe przestępstwo niż chociażby morderstwo. A to dlatego, że zabijając kogoś odbieramy mu od kilku do kilkudziesięciu lat życia, zaś szerząc herezję pozbawiamy go życia wiecznego.

Poza tym warto zauważyć, że liczba ofiar w krajach, gdzie działała inkwizycja była mniejsza niż w tych gdzie nie istniała (poza RON).

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że inkwizycja była dla niektórych zbawieniem. W Hiszpanii, kilka lat przed działalnością inkwizycji, dokonano serii pogromów Żydów, w których zginęło więcej ludzi niż przez późniejsze 400 lat jej działalności.
Wracając jeszcze do wątku społeczeństwa. Dla ludzi inkwizycja była ostoją ładu, opierającego się na wierze. Dało to swój widok w czasie, gdy zaczęto likwidować instytucję, jaką był inkwizycja, kiedy to społeczeństwo było temu przeciwne.

Warto też wspomnieć o inkwizycyjnych więzieniach. Otóż w porównaniu z więzieniami "świeckimi" panowały tam o wiele lepsze warunki. Więźniowie byli np. regularnie karmieni, byli pod opieką lekarską oraz mogli zatrzymać (a nawet otrzymać) np. książki. Nic więc dziwnego, że zdarzało się iż więźniowie państwowi (królewscy) sami oskarżali się przed inkwizycją, by to ona ich "przejęła". Natomiast jeśli chodzi o tortury, to wcale nie było tak jak sobie wszyscy wyobrażają. Inkwizycja torturowała w/g ściśle ustalonego kodeksu postępowania. Sesja tortur mogła być tylko 1 i nie przekroczyć 30 minut a sami duchowni nie byli przy nich obecni. Właściwie inkwizycja stosowała tylko trzy tortury: tocę, garruchę i potro. Oczywiście zdarzały się przypadki nie przestrzegania w/w reguł, o czym świadczą raporty Supremy (których niestety nie posiadam) z lat 1484, 1488, 1500, 1561, 1575, 1627, 1630 i 1667.

Interesujący jest też wątek karania osądzonych. Zwykło się mówić, że inkwizytorzy większość palili na stosie a wszystkich mordowali. Otóż w czasie pierwszego 50-cio lecia działalności, inkwizycja była odpowiedzialna za śmierć prawdopodobnie kilku tys. ludzi natomiast później zaledwie 1-2% skazanych ginęło. Ciekawostka - 1 latach 1759-1808 w Hiszpanii spalono na stosie 4 heretyków. Zwykle jednak palono na stosach kukły, będące uosobieniem skazanych (symboliczne palenie na stosie).

Często też mówi się, że inkwizycja zajmowała się głównie czarownicami, co jest nieprawdą, bo w centrum jej zainteresowania leżeli heretycy, chrześcijanie, którzy mahometanizowali i judaizowali, bigamiści, sodomici itd. W Hiszpanii przez cały okres działalności inkwizycji stracono 25 000 zaś w samych Niemczech podczas okresu wzmożonego polowania na czarownice stracono 100 000 a Europie - 500 000. Warto zauważyć, że 90% "czarownic" zginęło w krajach protestanckich (gdzie inkwizycja nie działała).

Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że inkwizycja była swego rodzaju wybawieniem. Uśmiech A to dlatego, że w kilka lat przed inkwizycją, w Hiszpanii nastąpiły serie pogromów żydowskich, podczas których zginęło więcej osób niż przez 400 lat działalności inkwizycji.

Zarzuca się także inkwizycji ściganie i wykonywanie egzekucji na osobach szalonych/upośledzonych/chorych psychicznie. Ale zapomina się o tym, że niegdyś medycyna nie była tak rozwinięta jak dziś i często nie można było zdiagnozować choroby, więc uważano takie osoby za opętane.

Sądy inkwizycji były łagodniejsze od sądów świeckich. Inną ciekawostką jest, że Grzegorz IX postanowił, że oskarżeni powinni mieć zapewnionych obrońców.

[1] Rafał A. Ziemkiewicz - Stosy Kłamstw o Inkwizycji, WiK 1989

Nie chcę się za bardzo rozpisywać, bo nie mam czasu, ale polecam publikacje A.Bednarczyka. Uśmiech Jakby coś, to mi mówcie a ja Wam postaram się pomóc. Wink

*Pisząc powyższego posta opierałem się m.in. na pracy "Inkwizycja" pióra M.Piotrowskiego.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie Uśmiech

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Czw 10 Wrz, 2009 18:03

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a czy Wasza Szwedzkość taki oto "kwiatek" widział ?
Cytat:
Szacuje się, że od średniowiecza do XVII wieku zginęło na stosach Europy 7 milionów kobiet.

pozdrawiam borys

_________________
Священная война

Czw 10 Wrz, 2009 19:09

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Alf przecież w moich tych dwóch stwierdzeniach nie ma nic sprzecznego - w pierwszym pisze o czasach jego realnej silnej działalności, a w drugim o czasach jej powstania. W czytaj się uważnie, tam na prawdę nie ma sprzeczności. W przeciwieństwie do Twoich stwierdzeń.

Na końcu wypowiedzi było oczko Wink
Cytat:
Inkwizycja miała różne oblicza w różnych okresach.

Gdzie tu widzisz sprzeczność? Inkwizycji nie można oceniać jednoznacznie, bowiem miewała okresy lepsze i gorsze, stąd moja uwaga.

Cytat:
inkwizycja była instytucją Kościoła, nie jego narzędziem

Sam dajesz argument przeciwny Bardzo szczęśliwy instytucja jest również narzędziem...i nieważne w jaki sposób kościół korzystał ze swego narzędzia...zjawiskiem społecznym można jedynie nazwać działalność oddolną społeczeństwa współpracującego z Inkwizycją. Nie jestem i nie będę fanem tej instytucji. Rozumiem, że w powszechnym mniemaniu ukształtowanym przez media (a zwłaszcza film) jest oceniana skrajnie źle i nie jest to ocena właściwa, ale nie popadajmy w skrajność przeciwną. Uśmiech

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Czw 10 Wrz, 2009 19:16

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A Panie Borysie mógłby Pan podać źródło cytatu? Uśmiech
Te 7 milionów kobiet, które przytoczyłeś, spłonęło do XVII wieku z inicjatywy inkwizycji, która jest tematem tej dyskusji?? Bardzo szczęśliwy

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Czw 10 Wrz, 2009 21:05

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A Panie Borysie mógłby Pan podać źródło cytatu?

klik pod koniec strony Laughing
pozdrawiam IPKSz Piwo

_________________
Священная война

Pią 11 Wrz, 2009 9:51

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moze także warto napisac co nieco o działalności różnych filialnych domów publicznych do których kierowano "w celu złamania" podejrzane i oskarżone nim formalnie postawiono je przed trybunałem...pecunia non olet...

Pią 11 Wrz, 2009 11:46

Powrót do góry
Peter Wiggin
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

borys napisał:
Cytat:
A Panie Borysie mógłby Pan podać źródło cytatu?

klik pod koniec strony Laughing
pozdrawiam IPKSz Piwo


Czy niepodparta źródłami wypowiedź jakiejś osoby na forum sama w sobie ma być źródłem historycznym? To raz. Dwa, nawet jeśli przyjmiemy że rzeczywiście spalono 7 milionów kobiet (zabawne, bo dotąd spotykałem się z opinią że w sumie w całej Europie spalono ok. 300 tysięcy osób) to i tak wspaniałe "źródło" nie podaje ile z nich to ofiary Inkwizycji (czy to papieskiej czy hiszpańskiej) a ile świeckich sądów (bez wcześniejszego dochodzenia inkwizytorskiego) i trybunałów krajów protestanckich czy po prostu samosądów.

Apeluję ponadto o rozpatrywanie działalności Inkwizycji NA TLE EPOKI a nie z perspektywy dzisiejszego sądownictwa. Bowiem metody stosowane przez Inkwizycję miały się tak do jej współczesnych sądów świeckich, jak dzisiaj Trybunał Praw Człowieka do sądów koranicznych w Iranie. Mam nadzieję że nikt z tu obecnych nie będzie oczekiwał od ludzi średniowiecza i renesansu przestrzegania Karty Praw Podstawowych czy Konwencji Genewskich. Wink

Co do "Malleus Maleficarum" -trzy lata po napisaniu zostało potępione przez Kościół i NIGDY nie było oficjalnym podręcznikiem Inkwizytora. Natomiast takim podręcznikiem było dzieło Bertranda de Gui który na każdym kroku napomina iż inkwizytor winien być miłosierny, sprawiedliwy, nie działać pochopnie ani pod wpływem gniewu, zaś jego celem jest "walka z grzechem, a nie z grzesznikiem", którego ma naprowadzić na właściwą drogę.

Wszystkich gorąco zachęcam do przeczytania "Stosu kłamstw o inkwizycji" Ziemkiewicza jako wstępu do dyskusji - niezależnie od tego po której stronie zamierzają się opowiedzieć.

A tak w ogóle to witam. Uśmiech

Pon 14 Wrz, 2009 4:37

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stosy kłamstw... już polecałem Razz, ale pragnę zauważyć, że autor jest zbyt impresywny - zbyt próbuje wpłynąć na odbiorcę, przez co tekst wydaje się "nazbyt wybielający" Inkwizycję. Uśmiech Oczywiście nie popadajmy w paranoję, że Inkwizycja była organizacją/instytucją zbrodniczą. Razz

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Pon 14 Wrz, 2009 7:32

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A tak w ogóle to witam.

czołem Peter Piwo
Cytat:
Czy niepodparta źródłami wypowiedź jakiejś osoby na forum sama w sobie ma być źródłem historycznym?

nie ,ale jest w tej wypowiedzi napisane skąd pochodzą dane. Mr. Green
pozdrawiam

_________________
Священная война

Pon 14 Wrz, 2009 7:50

Powrót do góry
Robert76
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 328
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

borys napisał:

Cytat:
Czy niepodparta źródłami wypowiedź jakiejś osoby na forum sama w sobie ma być źródłem historycznym?

nie ,ale jest w tej wypowiedzi napisane skąd pochodzą dane. Mr. Green
pozdrawiam

Uznam to za żródło jak podany zostanie autor, tytuł, strona bądź jakaś sygnatura, a nie stwierdzenie "profesor powiredział".

Jak juz pisałem wcześniej Inkwizycja jest mocno wypatrzona! Nie była machiną do zabijania, a ta liczba 7 mln kobiet wzbudza we mnie pusty śmiech Laughing Dla przykłady podam, że łączna liczba osób, które zostały skazane na śmierć przez trybunał hiszpański, portugalski i włoski nie przekraczała 100. (R. Konik, W obronie świętej inkwizycji, Wrocław 2004, s. 106)
Pozdrawiam!

Sro 16 Wrz, 2009 13:38

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Uznam to za żródło jak podany zostanie autor

Robercie oczywiście masz rację ,mnie najbardziej rozbawiło " prawniczki..." i " prasa feministyczna" Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Cytat:
a ta liczba 7 mln kobiet wzbudza we mnie pusty śmiech Laughing

mój znajomy ,któremu to przeczytałem,stwierdził całkiem po chłopsku "gdyby Inkwizycja wtedy wymordowano 7 milionów kobiet to by nas tu nie było".
pozdrawiam Piwo

_________________
Священная война

Czw 17 Wrz, 2009 9:23

Powrót do góry
narzedziatortur
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Narzędzia tortur czasów inkwizycji już w Warszawie!

Centrum Kultury Traffic oraz Paolo Gobetti ze Stowarzyszenia Badaczy Historii z Valtelliny mają zaszczyt zaprosić na wystawę dotyczącą narzędzi tortur z czasów Inkwizycji, która odbywa się w budynku Traffic na poziomie -1, przy ul Brackiej 25 w Warszawie.

Na powierzchni 500 m2 prezentujemy zbiór ponad 60 narzędzi tortur, stosowanych w czasach Inkwizycji. Wystawa została wzbogacona o opisy historyczne poszczególnych elementów wraz ze zdjęciami i oryginalnymi rycinami!



Opis załącznika:

Pią 01 Mar, 2013 21:19

Powrót do góry
Roy Cois
Oberschütze

Oberschütze




Posty: 31
Skąd: Litzmannstadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zgadzam się z Wincentym, że była to najciemniejsza strona Kościoła.
Oczywiście wszystko zależy od definicji słowa najciemniejsza.
Wg. mnie była to po prostu próba siły Kościoła na ówczesnym etapie historii świata.
Teraz takie coś po epoce oświecenia i humanitaryzmu nie przeszłoby ale w innej formie nadal to obowiązuje: ekonomicznej, politycznej.
Na mniejszą skalę ale jednak.

Pią 08 Mar, 2013 16:15

Powrót do góry
Pandora
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Generalnie, ciężko mówić, że inkwizycja nie była narzędziem kościoła, przy polowaniach na czarownice np. głównymi inkwizytorami byli biskupi miast czy miasteczek/wsi. A chyba nad nimi to już Kościół ma nadzór prawda?

Pon 26 Maj, 2014 12:45

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

in my opinion, the inquisition was only intended to get rid of people who inhibited the enrichment of Catholic "magnates" and to strengthen their position in Europe. In those days, almost anything could be considered heresy. Most important - the inquisition significantly inhibited the development of technology, culture and science. The total number of victims of witch hunts is estimated at 40-50 thousand! and about 10,000 wrongly judged!

Nie 28 Cze, 2020 18:52

Powrót do góry
archeoziele
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 20
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Generalnie w temacie istnieje tyle mitów i półprawd że aż głowa boli.
Tymczasem często zdarzało się że oskarżeni o przestępstwa pospolite starali się aby ich sprawy rozpatrywał sąd kościelny. Bo te miały opinię dużo łagodniejszych.
Gwarantowały też oskarżonemu pewne prawa jakich nie mieli w procesie przed sądem świeckim.
Zresztą, jakiś czas temu pokazało się tłumaczenie na język polski pracy Bernarda Gui Practica Inquisitionis Haereticae Pravitatis. Warto się zapoznać, to zdecydowanie burzy pewne utarte schematy.

Wto 28 Lip, 2020 20:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.