| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pocisk z koscioła

W miejscowości Łużna, leżącej u podnóża wzgórza Pustki na zboczu której jest bodaj największy cmentarz z czasów bitwy Gorlickiej stoi kościół św. Marcina nad wejściem do którego umieszczona jest osobliwa pamiątka z 1915 roku. Uwagę przyciąga ślad po zamurowaniu dziury i ogromny pocisk artyleryjski. Próbowałem ustalić jego kaliber i z jakiego działa może pochodzić. Niestety moja wiedza jest zbyt mizerna. Może ktoś pomoże rozszyfrować tą zagadkę ?


Pią 14 Gru, 2018 10:38

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obstawiałbym jakąś cięższą artylerię. Rozmiar pocisku wygląda na kaliber 180-210 mm. Prawdopodobnie może to być 18cm kurz Kanone M.80 artylerii austro-węgierskiej wnioskując z ilości i grubości cegieł. Pociski do moździerzy były inne, a na pocisk z 305 mm Skody wydaje mi się za mały.
_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Pią 21 Gru, 2018 13:23

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cegła mierzy pomiędzy 23, a 27cm długości i 6 do 7cm wysokosci. Pocisk mierzy mniej więcej 4.6 długosci i 4 cegły wysokosci Przyjmując średnio 25cm x 6.5cm otrzymamy 112.5cm długości przy kalibrze 260mm.
Osobiście przyjąłbym, że to pocisk z moździerza okopowego 24cm (Boehler) lub 26cm (Skoda). Mniej prawdopodobne są ciężkie moździerze kalibru 24cm (M 98) lub haubice 24cm M 98.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pią 21 Gru, 2018 15:47

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szanowny GRENDELU - osobiście bym obstawił jednak, że to właśnie moździerze m.98 z załogi twierdzy w Krakowie i jeden z ich pocisków. Źródło to http://gck.gorlice.pl/wp-content/uploads/bitwa-pod-gorlicami-blok-light-2-zzzzzzz.pdf
Marcin J. Mikulski strona 26 na tym pdf-ie.
Cytat:
– 24 cm moździerze
– 2. bateria (5K/1R)
– 3. bateria (19K/1R)

budowa pocisku na tym zdjęciu jest tożsama z pociskiem na Kościele.
pocisk z 22,5 bohler wygląda inaczej:


Jako że nie znam dokładnego rozmieszczenia tych baterii, nie jestem pewien czy strzelały one w Łużnej, sam pocisk mógł być zwieziony z innej lokalizacji.

_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Czw 03 Sty, 2019 16:43

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, czy jest to pocisk (granat) czy jego skorupa? Pozdrawiam.

Czw 03 Sty, 2019 21:12

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wszystkie wskazówki. Co do pocisku, to na pewno nie jest on przywieziony z innej miejscowości. Z tego co ustaliłem został wydobyty z wieży kościoła, którą poważnie uszkodził. Porównując kształt i wymiary to rzeczywiście może on pochodzić z haubicy Skoda 24 cm Mörser M 98.



Pozostaje jeszcze ustalić, czy takie brały udział w ostrzale pozycji rosyjskich na wzgórze Pustki.

Sro 09 Sty, 2019 11:27

Powrót do góry
Horoch
Porucznik

Porucznik





Posty: 592
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powracam do sprawy pocisku z kościoła, bowiem mimo sporego podobieństwa, zdaje się nie do końca udała się jego identyfikacja. Otóż znajomy zwrócił moja uwagę na różnice w wyglądzie pierścienia wiodącego na obu pociskach. Zatem pytanie, co to za pocisk pozostaje otwarte.



Szukałem więc podobnych pocisków. Przejrzałem dziesiątki zdjęć, ale jedyne co udało mi się wygrzebać to zdjęcie dział 21 cm Mörser 16 gdzie widoczna jest do nich amunicja. Wydaje się że pierścienie na nich są podobne do tych z pocisku na kościele, tylko jakość tego zdjęcia nie jest najlepsza i jednoznacznie trudno to określić, a kaliber dział chyba za mały. Sam już nie wiem gdzie szukać, może ktoś z panów mi podpowie ?

Nie 12 Maj, 2019 17:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.