| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

M1 Abrams

Uśmiech
Czołgi Abrams są obecnie podstawowym uzbrojeniem sił pancernych Stanów Zjednoczonych. Ich historia sięga jednak już drugiej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to dowództwo amerykańskie wobec ciągłego zagrożenia ofensywą państw bloku wschodniego oraz po doświadczeniach wojny wietnamskiej zdecydowało się na stworzenie czołgu nowej generacji. Nowy czołg miał zapewnić supremację amerykańskiej armii nad licznym, acz w większości przestarzałym sprzętem sowieckim. Miał to być czołg wytrzymały, posiadający dużą siłę ognia, a także mogący walczyć w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze. Tego ambitnego zadania podjęła się firma General Dynamics Land Systems. Efektem jej pracy było wyprodukowanie w 1978 r. czołgu M1 Abrams, nazwanego tak na cześć generała Creightona W. Abramsa, dowódcy 37 batalionu pancernego. Testy nowej maszyny trwały 2 lata, po czym 28 lutego 1980 r. Abrams trafił do sił zbrojnych.
M1 Abrams posiadał 1500-konny silnik Avco Lycomnig Textron wyposażony w gazową turbinę, który pozwalał 60-tonowemu kolosowi osiągać prędkość aż 72 km/h na drogach i 48 km/h w terenie. Uzbrojenie stanowiło 105mm działo – stosowane dotychczas w czołgu M60 – oraz trzy karabiny maszynowe: jeden kaliber 12,5 mm oraz dwa kal. 7.62 mm. W skład załogi wchodziły 4 osoby – dowódca, strzelec, ładowniczy i kierowca. Dodatkowo czołg był dość wytrzymały (co zapewniał wielowarstwowy pancerz składający się z warstw stalowych i ceramicznych) oraz dostatecznie zwinny, dlatego też zyskał uznanie w armii. Jednak szybki rozwój technologiczny, jaki się dokonał na polu bitwy spowodował, iż czołg ten wkrótce wymagał modernizacji. Tak właśnie narodził się w 1985 r. M1A1 Abrams.
brams to jedna z najbardziej udanych konstrukcji wśród współczesnych czołgów. Jest wytrzymały, niezawodny, posiada dużą siłę ognia i szereg ułatwiających przetrwanie technologii. Co prawda minęły już czasy, gdy był on praktycznie bezkonkurencyjny na polu walki. Producenci sprzętu pancernego z innych krajów nie śpią i takie czołgi jak Leopard II, Challenger II, czy T-90 są wstanie nawiązać – przynajmniej teoretycznie – równorzędną walkę. Póki co jednak pozycja Abramsa jest nadal bardzo wysoka, a sprzedaż do tej pory ponad 8,800 tys. egzemplarzy tego czołgu jest wystarczająco wymowna.



Opis załącznika:
M1 Abrams

Wto 17 Paź, 2006 11:46

Powrót do góry
KK
Sangwi

Sangwi





Posty: 1006
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dwa pytania:
1) Czy jakiś pocisk p.panc. do czołgu T-72 jest w stanie przebić pancerz boczny Abramsa M1A2?
2) Jakie państwa po za USA użytkują Abramsy i jakich wersji?

Wto 17 Paź, 2006 12:58

Powrót do góry
baranekbxl
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 265
Skąd: BRUKSELA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napisales ze , tu cytuje : " M1 Abrams <posiadal> 1500- konny silnik Avco Lycoming Textron wyposazony w gazowa turbine".
Silnik Avco Lycoming Textron <jest> silnikiem turbinowym , wielopaliwowym a nie wyposazonym w turbine gazowa .
M1 Abrams nie powstal z doswiadczen wynikajacych z wojny w Wietnamie , gdyz podczas tej wojny wojska pancerne US Army byly uzywane w sladowych ilosciach , natomiast M1 zawdziecza swoje powstanie od wpolnego projektu z RFN ( czolg MBT-70) , ale pozniej drogi partnerow sie rozeszly , i najpierw powstal Leopard 2 ( produkcja seryjna od 1977, w sluzbie od 1979 roku ) a dopiero pozniej M1 .
dane zaczerpnalem z ksiazki Igora Witkowskiego " Czolgi 94".



pozdrawiam Piwo

_________________
"Be or not too be..."

Wto 17 Paź, 2006 13:15

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zombiv znowu mi brakuje podpisu osoby będącej autorem powyższej notki Neutral
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Wto 17 Paź, 2006 13:23

Powrót do góry
baranekbxl
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 265
Skąd: BRUKSELA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widocznie zombiv za bardzo z plagiatem zwiazany , zeby dbac o takie bzdury , jak dane tekstu zrodlowego . Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy
_________________
"Be or not too be..."

Wto 17 Paź, 2006 13:45

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KK napisał:
Dwa pytania:
1) Czy jakiś pocisk p.panc. do czołgu T-72 jest w stanie przebić pancerz boczny Abramsa M1A2?
2) Jakie państwa po za USA użytkują Abramsy i jakich wersji?


1) Gdzieś kiedyś wyczytałem, że żaden Abrams nie został zniszczony ogniem czołgu nieprzyjacielskiego (proszę mnie poprawić jeśli się mylę). Może znajduje to potwierdzenie w Wikipedii:
Cytat:
Żaden Abrams nie został nigdy zniszczony w wyniku trafienia z wrogiego czołgu. Jednakże pewna liczba została uszkodzona w zasadzkach przy użyciu granatników przeciwpancernych oraz ppk krótkiego zasięgu (jak np. rosyjski RPG-7, RPG-18 lub AT-14 Kornet). Poza tym, podczas operacji Desert Storm kilka Abramsów zostało omyłkowo zniszczonych przez rakiety AGM-114 Hellfire wystrzelone z amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache.

Ale co do konkretnego pocisku dla T-72 się nie wypowiem, bo się na tym nie znam.

2) Wyszukałem następujące państwa:

- Egipt - 555 M1 + 200 M1A1;
- Kuwejt - 218 M1A2;
- Arabia Saudyjska - 200 M1A2;
- Australia - 58 M1A1D (z silnikiem diesla), wygrana w przetargu z Challenger'em 2 E1 i Leopardem 2 A6
- w europejskich przetargach przegrywał z Leopardem 2
- chodzi mi po głowie też jakiś nabywca z Azji, ale tego nie jestem pewien i zakładam, że źle to kojarzę

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Wto 17 Paź, 2006 13:51

Powrót do góry
baranekbxl
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 265
Skąd: BRUKSELA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wlasnie , harpoon , tylko ze kiedys , cos mi sie o oczy obilo , ze niby rosjanie pracuja nad pociskiem APFSDS ( podkalibrowy z odrzucanym sabotem ) do armaty 125 mm Rapira z rdzeniem z zubozonego uranu , ale nie jestem pewien tej informacji , a wszystkie dostepne pociski do armaty 125 Rapira napewno nie przebija pancerza czolowego w M1A2 , gdyz ten typ posiada opancerzenie laminowane z elementami z zubozonego uranu .




pzdr Bardzo szczęśliwy Piwo

_________________
"Be or not too be..."

Wto 17 Paź, 2006 14:20

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
APFSDS ( podkalibrowy z odrzucanym sabotem )


Podkalibrowy, stabilizowany brzechwowo, z odrzucanym sabotem.

Cytat:
1) Gdzieś kiedyś wyczytałem, że żaden Abrams nie został zniszczony ogniem czołgu nieprzyjacielskiego (proszę mnie poprawić jeśli się mylę).


Możliwe- zasadniczo Abrams ma taką przewagę w SKO, że spokojnie niszczy Irackiego T-72 poza zasięgiem jego optyki.

Faktycznie większość Abramsów poległa na minach albo w zasadzkach, walnięta z bliskiej odległości z różnych rodzajów RPG.

Wto 17 Paź, 2006 14:36

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tutaj jest wykaz 18 Abramsów straconych w czasie operacji Desert Storm.

http://en.wikipedia.org/wiki/M1_Abrams

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Wto 17 Paź, 2006 14:40

Powrót do góry
baranekbxl
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 265
Skąd: BRUKSELA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human , dzieki za poprawke , i sorki za moje przeoczenie . Wink




pzdr Piwo

_________________
"Be or not too be..."

Wto 17 Paź, 2006 14:42

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nic mi nie wiadomo o amerykańskim M1 utraconym w walce z innym czołgiem.Były przypadki uszkodzeń i unieruchomienia w wyniku trafień w zawieszenia, ale o zniszczeniu nie słyszałem.
baranekbxl napisał:
natomiast M1 zawdziecza swoje powstanie od wpolnego projektu z RFN ( czolg MBT-70)

Tiaaa...Zawdzięcza swoje powstanie właśnie temu, że MBT-70 okazał się całkowitym i bardzo kosztownym nieporozumieniem ;o)
Prace konstrukcyjne powierzono General Motors i Chrysler'owi.Oba prototypy testowano w Aberdeen Proving Ground w 1976 roku.Do fazy przedprodukcyjnej trafił czołg Chrysler'a.Głównie ze względu na niższy koszt jednostkowy.
Zdarzyło mi się rozmawiać z człowiekiem, który brał udział w programie testów XM-1 i wypowiadał się on bardzo dobrze o prototypie GM.
W załączniku XM-1 Chrysler'a ze zbiorów Patton Museum.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
XM1 Chrysler'a


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Wto 17 Paź, 2006 17:03, w całości zmieniany 1 raz

Wto 17 Paź, 2006 15:20

Powrót do góry
baranekbxl
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 265
Skąd: BRUKSELA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy moze byloby problemem dla Ciebie zdobycie oznaczenia prototypu GM i jakis informacji o nim .
z gory dziekuje .




pozdrowienia z Brukseli Piwo ( belgijskim piwem ) Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

_________________
"Be or not too be..."

Wto 17 Paź, 2006 15:30

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oba nosiły to samo miano - XM1.Wyróżnikiem była nazwa koncernu, który je zbudował.Interesujący cię prototyp zwał się XM1 GM.
Całą historię programu M1 (i kilku wcześniejszych, jak MBT 70, czy XM803) wyczerpująco (choć bardzo sucho) opisał Hunnicutt w "Abrams - A History of American Main Battle Tank, Vol. 2".
Stamtąd też pochodzą dwie załączone fotografie.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Oba prototypy XM-1 oraz porównawczo M60A1

Opis załącznika:
XM1 z General Motors

Wto 17 Paź, 2006 17:01

Powrót do góry
baranekbxl
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 265
Skąd: BRUKSELA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzieki , Grendel, tylko teraz bede musial poszperac w necie na ten temat , gdyz dorwac ta pozycje , to bylby chyba cud .


pzdr Piwo Bardzo szczęśliwy

_________________
"Be or not too be..."

Wto 17 Paź, 2006 17:35

Powrót do góry
Przezdzieblo
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KK napisał:
Dwa pytania:
1) Czy jakiś pocisk p.panc. do czołgu T-72 jest w stanie przebić pancerz boczny Abramsa M1A2?

Najprawdopodobniej każdy - jeżeli trafienie nastąpi pod kątem ok. 90 stopni do osi wzdłużnej pojazdu - czyli z boku.

Wto 17 Paź, 2006 20:18

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bez problemu możesz ja zamówić w wielu księgarniach i-netowych.Przeważnie jest też dostępna na amerykańskim e-bay'u.Przy kursie euro-dolar - nie wychodzi to wcale tak strasznie drogo.Mnie książki z Europy kosztują więcej ;o)
Pozdrowienia
Grendel

Wto 17 Paź, 2006 21:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.