| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sherman ARV

Witam

Szukam jakiś zdjęć, rysunków lub planów Shermana ARV Mk.I taki jaki był używany w naszej 1DPanc. Czy wiecie w jakiej publikacji można coś na ten temat znaleź?
Jeszcze w temacie. Ile taki wozów używała nasza dywizja i w jakich pododdziałach one się znajdowały.

Pozdrawiam Piotr

Nie 01 Paź, 2006 15:40

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Szukam jakiś zdjęć, rysunków lub planów Shermana ARV Mk.I taki jaki był używany w naszej 1DPanc.


Nie ma takiego zwierzęcia jak Sherman AVR Mk. I, jest tylko Sherman V ARV Mk. I albo Sherman III ARV Mk. I. W 1. Dpanc używano Shermanów V ARV Mk. I. Zdjęcie znajdziesz w Ledwoch buchu "Polskie Shermany vol. II"- uwaga, część opisana jest jako Sherman III ARV Mk. I, ale wypisywanie bzdur przez Ledwocha to norma. Dodatkowo- jak mi się zdaje tom VII i VIII "Od Acromy do Zwycięzcy" i druga część monografii 1. DPanc autorstwa Jacka Solarza, będąca też Ledwoch buchem.

Stany podam jak tylko je znajdę, bo powinienem je gdzieś mieć... chyba Laughing

EDIT:

Po jednym na każdy szwadron liniowy pułku pancernego- czyli 1., 2. Pułk Pancerny i 24. Pułk Ułanów. W sumie daje to 9 wozów w/g etatu.

Nie 01 Paź, 2006 16:01

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:

Nie ma takiego zwierzęcia jak Sherman AVR Mk. I, jest tylko Sherman V ARV Mk. I albo Sherman III ARV Mk. I.

Polemikował bym - jak powiedział kiedyś jeden z moich kolegów ;o)
Nazwy Sherman(bez cyfrowego oznaczenia wersji bazowej) ARV Mark I - III używają i Hunnicutt, i brytyjczyk Baxter (autor podstawowej książki na ten temat: "Breakdown - A History of Recovery Vehicles in the British Army").
Pozdrowienia
Grendel

Pon 02 Paź, 2006 6:26

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za info. Pytanko do Grendela. Czy posiadasz wymienioną książkę czy może ją przeglądałeś? Jestem ciekaw czy są w niej plany lub jakieś rysunki tego Shermanka. Potrzebuję takie bo buduję sobie model i stąd te pytania o jakieś rysunki.

Pon 02 Paź, 2006 9:45

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nazwy Sherman(bez cyfrowego oznaczenia wersji bazowej) ARV Mark I - III używają i Hunnicutt, i brytyjczyk Baxter (autor podstawowej książki na ten temat: "Breakdown - A History of Recovery Vehicles in the British Army").


Niestety w dokumentach RAC jest nieco inaczej Wink wiem co mówię, bo je widziałem.

Pon 02 Paź, 2006 12:01

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A w jakich dokumentach Royal Armoured Corps jest o Shermanach???Jakichkolwiek Shermanach???
Pitt35 - w obu wymienionych tytułach znajdziesz informacje, opisy i zdjęcia, lecz nie ma tam planów ani skalowych rysunków.Nie są to książki modelarskie.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 02 Paź, 2006 16:11

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A w jakich dokumentach Royal Armoured Corps jest o Shermanach???Jakichkolwiek Shermanach???


Chociażby na początek kultowy "Sherman Nomenclature" jak dobrze pamiętam bodajże z lata 1944. Wbrew temu, co może się wydawać Brytyjczycy wydali całkiem sporo o Shermanach, wliczając w to przetłumaczone dla aliantów manuale- na przykład polski dla M4A2.

Pon 02 Paź, 2006 16:18

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czepiam się detali, ale to już nie był RTC, ale od 1939 roku RTR - Royal Tank Regiment.Różnica drobna, ale istotna.
Polskie instrukcje sa w Muzeum Polskim w Chicago, jak będę to przy okazji sprawdzę.Brytyjskich instrukcji nie mam.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 02 Paź, 2006 16:53

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Czepiam się detali, ale to już nie był RTC, ale od 1939 roku RTR - Royal Tank Regiment.Różnica drobna, ale istotna.


A gdzie ja napisałem o Royal Tank Corps, Royal Tank Corps został w 1939 przekształcony w RTC i wchłonięty przez nową strukturę organizacyjną znaną jako RAC dokładnie 4 kwietnia 1939. Swoją drogą powoduje to różne problemy, gdyż jednostki RTR dalej pozostały na schemacie organizacyjnym opartym o bataliony, a jednostki RAC na typowym etacie pułku pancernego, opartym o szwadrony i tak dalej.

Cytat:
Polskie instrukcje sa w Muzeum Polskim w Chicago, jak będę to przy okazji sprawdzę.Brytyjskich instrukcji nie mam.


Są też w CAW, niestety dostać legitymację uprawniającą do korzystania ze zbiorów CAW jest trudniej, niż dostać się do Ft. Knox, więc mimo mojego bywania w stolicy jeszcze się do archiwum nie zajrzałem.

Pon 02 Paź, 2006 17:04

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:

A gdzie ja napisałem o Royal Tank Corps, Royal Tank Corps został w 1939 przekształcony w RTC i wchłonięty przez nową strukturę organizacyjną znaną jako RAC dokładnie 4 kwietnia 1939. Swoją drogą powoduje to różne problemy, gdyż jednostki RTR dalej pozostały na schemacie organizacyjnym opartym o bataliony, a jednostki RAC na typowym etacie pułku pancernego, opartym o szwadrony i tak dalej.

Zgoda.Masz rację, a ja po prostu widziałem w Twojej wypowiedzi nie to, co napisałeś, ale to, co chciałem zobaczyć.Moja pomyłka.Przepraszam.

Human napisał:

Są też w CAW, niestety dostać legitymację uprawniającą do korzystania ze zbiorów CAW jest trudniej, niż dostać się do Ft. Knox, więc mimo mojego bywania w stolicy jeszcze się do archiwum nie zajrzałem.

Dostać się do archiwum Patton Museum w Fort Knox jest zupełnie łatwo ;o)
Gold Bullion Depository niestety zwiedzać nie można.Ponoć w lepszych latach (1940-1970) od czasu do czasu wpuszczano tam grupy zwiedzających, ale od dawna już się tego nie robi.A szkoda.
Swoją drogą - budynek nie jest zbyt efektowny.
Co do CAW - to zawsze możesz pogadać z jakimś znajomym z którejś z uczelni, żeby wystąpili dla Ciebie o prawo wglądu w archiwalia, bądź też o pismo z jaiegoś wydawnictwa, gazety itp.Za moich czasów było to łatwe do załatwienia i nie stanowiło problemu dla kogoś kto chciał.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 03 Paź, 2006 19:53

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do CAW - to zawsze możesz pogadać z jakimś znajomym z którejś z uczelni, żeby wystąpili dla Ciebie o prawo wglądu w archiwalia, bądź też o pismo z jaiegoś wydawnictwa, gazety itp.Za moich czasów było to łatwe do załatwienia i nie stanowiło problemu dla kogoś kto chciał.


Owszem mogę i to nawet z dwóch wydawnictw, chyba w końcu tak zrobię, tyle, że pierwszy planowany pobyt w Warszawie to czerwiec 2007, chociaż pewnie wystąpi jakiś nieprzewidziany wyjazd służbowy.

Wto 03 Paź, 2006 23:57

Powrót do góry
Pitt35
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Skąd: 54°30'N 18°32'E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:

Po jednym na każdy szwadron liniowy pułku pancernego- czyli 1., 2. Pułk Pancerny i 24. Pułk Ułanów. W sumie daje to 9 wozów w/g etatu.


Dzięki. A czy w strukturze dywizji była jakaś kompania remontowa która miała na stanie ARV?

Sro 04 Paź, 2006 12:49

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dzięki. A czy w strukturze dywizji była jakaś kompania remontowa która miała na stanie ARV?


Zasadniczo, to czołgi które pojawiały się w pułkach pancernych należały do czołówek naprawczych L.A.D. (Light Aid Detachment). W oddziałach warsztatowych 1. DPanc było 12 czołówek L.A.D.

Sro 04 Paź, 2006 13:17

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.