| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byle klasztory a dzisiejsze ruiny. GDZIE?

Witajcie,
macie moze informacje na temat obecnych ruin lub bylych budynkow sakralnych jakis zakonow itd. w Waszym rejonie. Chodzi o byle klasztory itd.

Podajcie gdzie i maly opis tego objektu. Moze macie tez fotki?

Pią 21 Kwi, 2006 15:52

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w Zagorzu, w Bieszczadach sa ruiny barokowego zalozenia klasztornego, spalonego przez Austriakow za wspieranie powstancow styczniowych (bodajze). Ciekawe, lezace na uboczu miejsce, z zachowanymi resztkami polichromii, krypty i obwodu obronnego.
Polecam.

Pon 05 Cze, 2006 16:01

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Byle klasztory a dzisiejsze ruiny. GDZIE?

rydz-smigly napisał:
Witajcie,
macie moze informacje na temat obecnych ruin lub bylych budynkow sakralnych jakis zakonow itd. w Waszym rejonie. Chodzi o byle klasztory itd.

Podajcie gdzie i maly opis tego objektu. Moze macie tez fotki?


Gruszczyn, gm. Krasocin, woj. świętokrzyskie. Znajdują sie tam ruiny klasztoru, podobno powstałego ok. 1150r. Stoją obecnie praktycznie 3 ściany. Założycielami miał być zakon krzyżowców o nazwie Mintoje. Póżniej przejęty przez Arian. Oglądałem te ruiny tylko pobieżnie, w tym roku mam zamiar ponownie tam być. Dojazd od strony Krasocina, przez zabudowaniami wsi Gruszczyn trzeba skręcić w lewo w drogę gruntową pomniędzy polami a lasem i po kilkuset metrach ruiny będą widoczne.
Słyszałem, że zakon ten ukrywał sie przed templariuszami a poparcia udzielił mu zakon bożogrobców.

Wto 06 Cze, 2006 18:24

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najpiękniejszą tego typu ruina, jaką niegdyś widziałem w Polsce, był częściowo zrujnowany(wtedy - przełom lat 70/80 ubiegłego wieku) zespół klasztoru cysterskiego w Henrykowie.
Wtedy było tam zdaje się jakieś Technikum Rolnicze, albo coś podobnego...
Magiczne miejsce.
Pozdrowienia
Grendel

Sob 24 Cze, 2006 12:20

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
zespół klasztoru cysterskiego w Henrykowie.
Magiczne miejsce.
Pozdrowienia
Grendel

Henryków przejęła wrocławska archidiecezja znajduje się tam Metropolitalne Wyższe Seminarium w Henrykowie. Obiekt ocalał i spełnia funkcję do jakich został powołany.


Cytat:
Decyzją Księdza Kardynała już 15 lipca 1990 roku rozpoczęto prace remontowo-adaptacyjne głównego budynku klasztornego dla potrzeb Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tzn. sposób zaczęła się realizować idea podjęta przez księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, o utworzeniu osobnej placówki formacyjnej dla alumnów pierwszego roku wrocławskiego seminarium duchownego, w ramach tak zwanego annus propedeuticus. 25 września 1990 roku alumni pierwszego roku MWSD we Wrocławiu przybyli do Henrykowa, aby rozpocząć seminaryjną formację intelektualną i ascetyczną. Tak to właśnie MWSD we Wrocławiu, najstarsze seminarium na ziemiach polskich, powołane do życia w 1565 roku, w 425. rocznicę swojego istnienia wpisało w swoje bogate dzieje nowe wydarzenie - utworzenie nowej placówki formacyjnej dla alumnów pierwszego roku, dla annus propedeuticus.

Ot i cała historia.

Sob 24 Cze, 2006 20:03

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Gruszczyn, gm. Krasocin, woj. świętokrzyskie. Znajdują sie tam ruiny klasztoru, podobno powstałego ok. 1150r. Stoją obecnie praktycznie 3 ściany. Założycielami miał być zakon krzyżowców o nazwie Mintoje. Póżniej przejęty przez Arian. Oglądałem te ruiny tylko pobieżnie, w tym roku mam zamiar ponownie tam być. Dojazd od strony Krasocina, przez zabudowaniami wsi Gruszczyn trzeba skręcić w lewo w drogę gruntową pomniędzy polami a lasem i po kilkuset metrach ruiny będą widoczne.
Słyszałem, że zakon ten ukrywał sie przed templariuszami a poparcia udzielił mu zakon bożogrobców.

Prawdopodobnie chodzi o zakon Montjoye? Ale to by raczej wykluczało datę powstania klasztoru ok. 1150 r., gdyż zakon powstał pomiędzy 1171 a 1180 r. Poza tym, nigdy nie słyszałem by zakon ten miał jakieś placówki na terenach polskich. Nie był to bowiem zakon o znaczeniu międzynarodowym, jak krzyżacy, joannici czy templariusze, ale "narodowy", hiszpański. Zresztą część zakonu Montjoye przez tych ostatnich została wchłonięta jeszcze pod koniec XII w.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 24 Cze, 2006 20:14

Powrót do góry
Zielik15
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ruine klasztorne

W Reczu moim rodzinnym mieście był zakon cysterek, ale dziś pozostały tylko gruzy i tunele pod całym miastem.

Sro 28 Cze, 2006 12:56

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
w Zagorzu, w Bieszczadach sa ruiny barokowego zalozenia klasztornego, spalonego przez Austriakow za wspieranie powstancow styczniowych (bodajze). Ciekawe, lezace na uboczu miejsce, z zachowanymi resztkami polichromii, krypty i obwodu obronnego.


Klasztor spalił się dwa razy, raz spalili go Austriacy, drugi raz sami zakonnicy (przypadkiem), po drugim pożarze nie został odbudowany i od tego czasu niszczeje.

Co prawda mam daleko, ale tak się składa, że po wojnie mieszkał w Zagórzu mój dziadek Uśmiech

Sro 28 Cze, 2006 13:34

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do Henrykowa - tak wyglądała ruina od ogrodów klasztornych w roku zdaje się 1980-tym.
Niestety jest to jedyne zdjęcie jakie znalazłem.
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:

Czw 29 Cze, 2006 22:55

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale odjazdowcy Wink

Czw 29 Cze, 2006 23:34

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

;o)
Piękne to były czasy :)
Z kolegą prowadziliśmy wtedy wędrowny obóz naukowy w okolicach Kotliny...
Pozdrowienia
Grendel

Pią 30 Cze, 2006 0:31

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wspaniałą perełką jakiej poszukujesz w tematyce byłych klasztorów jest klasztor w Łąkach k/Bratiana w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego.
http://www.nowemiasto.com.pl/klasztor.htm



Opis załącznika:

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 16 Sie, 2006 23:31

Powrót do góry
kellerman
Kapitan

Kapitan




Posty: 1067
Pochwał: 2
Skąd: Kondratów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeśli ktoś chce zobaczyć resztki klasztoru w Zagórzu to radzę się spieszyć. Z roku na rok jest co raz gorzej a jeszcze 15 lat temu stała spora część kościoła

Czw 17 Sie, 2006 19:35

Powrót do góry
ThaN
Feldwebel

Feldwebel




Posty: 90
Skąd: WLKP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Klasztor w Otyniu kolo Nowej Soli
Ruiny siedziby należącej niegdyś do rodziny rycerskiej von Zabel (Sigismund Zabeltiz) Obiekt w późniejszym okresie został przebudowany na klasztor.
fotki na http://www.mfzl.bunkrowiec.com/otyn.html

_________________
W marszu nie ma czasu na pytania,
w tlumie nie ma miejsca na roznice.

Sob 19 Sie, 2006 19:13

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Klasztor w Otyniu byl kiedys zamkiem??? Ciekawe

Sro 23 Sie, 2006 18:11

Powrót do góry
ThaN
Feldwebel

Feldwebel




Posty: 90
Skąd: WLKP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie wiem dokladnie info zaciagnalem od znajomego, ale wychodzi z tego ze tak
_________________
W marszu nie ma czasu na pytania,
w tlumie nie ma miejsca na roznice.

Czw 24 Sie, 2006 10:04

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Otyniu znajduje się zespół zamkowo – klasztorny, którego starszą częścią jest gotycki zamek, wzniesiony w XV wieku, na gruzach dawnego grodziska z okresu lokacji miejscowości, do dnia dzisiejszego pozostały po nim fragmenty murów w budynku bramnym. W roku 1519 uległ gruntownej przebudowie w stylu renesansowym, uzyskał wtedy kształt budowli czteroskrzydłowej z obszernym dziedzińcem w kształcie trapezu. W roku 1645 zamek przejmuje zakon jezuitów, zaadaptował budowlę w XVII w. na klasztor, wznosząc przy nim kościół klasztorny, jednak w roku 1702 w wyniku pożaru klasztor uległ zniszczeniu, ale w niedługim czasie zostaje on odbudowany w stylu barokowym. Gdy w 1788 roku właścicielem budowli zostaje książę żagański Piotr Biron, przekształca go ponownie w rezydencją magnacką. W 1952 r. pożar uszkodził kościół i zachodnie skrzydło klasztoru, od tamtej pory obiekt ulega stopniowej dewastacji.
Ciekawy obiekt Wink

Pon 28 Sie, 2006 11:35

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak, ale ten klasztor przeciez istnieje nadal. Nie wiem dokladnie, ale tam sa chyba jacys OO. Oblaci. Jechalem tam nawet niedawno, ale ze taki az zniszczony jest, to bym nie powiedzial.

Pon 28 Sie, 2006 12:19

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
No tak, ale ten klasztor przeciez istnieje nadal. Nie wiem dokladnie, ale tam sa chyba jacys OO. Oblaci. Jechalem tam nawet niedawno, ale ze taki az zniszczony jest, to bym nie powiedzial.

Jestem ciekaw jak niedawno bo od wielu lat kompleks zamkowo- klasztorny tak się prezentuje Wink



Opis załącznika:
Ruiny zamkowo- klasztorne w Otyniu

Pon 28 Sie, 2006 22:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.