| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GolaZ
Leutnant

Leutnant





Posty: 252
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

arbeitsbuch i ???.

Witam.
Parę dni temu natrafiłem na parę papierków oraz książeczkę pracy pradziadka z robót w Niemczech.
Bardzo wdzięczny bym był gdyby Ktoś coś na ich temat mógłby mi napisać.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 02 Maj, 2014 17:04

Powrót do góry
GolaZ
Leutnant

Leutnant





Posty: 252
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

arbeitsbuch


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 02 Maj, 2014 17:31

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zał-1 Jest to chyba skierowanie na roboty/naroznik jest urwany/.
Urbańczyk Johan urodzony 24 czerwca 1900 roku w Kieszkowie/Kierzków?? koło Radomia/Bezpaństwowiec zamieszkały w Kieszkowie w Generalnej Guberni .Został skierowany do miejscowości Neundorf Riterstr 7 do Franza Niemanna .Jako pracownik rolny.
Byl tam od 1940 roku.Dokument wystawiono 24.5.1944 roku
Myslę że jest to dokument kończący pracę u tego bauera.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,


Ostatnio zmieniony przez EK dnia Nie 04 Maj, 2014 21:57, w całości zmieniany 2 razy

Nie 04 Maj, 2014 19:57

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zał 2 Karta pracownicza na nazwisko Johan Urbańczyk
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 04 Maj, 2014 19:59

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Arbetsbuch dla robotników zagranicznych /wpisy / potwierdzaja że Jan Urbańczyk pracował do maja 1944 roku w gospodarstwie u Franza Niemanna w Neundorf.W miedzy czasie od 8.11.1943 do 2.02.1944 pracował na majątku Kulmitsch.
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 04 Maj, 2014 21:21

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zał nr 4 jest to ,,karta urlopowa,,. Dziadek od 14.021943 do 28.02.1943 był urlopowany i pojechał do domu w Generalnej Guberni.
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 04 Maj, 2014 21:44

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Reasumując są to dokumeny zwiazane z pracą w Niemczech.Wynika że raczej dziadek sam się zglosił do tej pracy. Być może nawet był na liście ,,Volk,,/grupa 4/ Świadczy o tym zmienione imię .O tym raczej mało się mówi ale sporo Polaków z pracy w Niemczech skorzystało dobrowolnie/z przyczyn różnych/...Świadczą o tym ubezpieczenia,urlop i przynalezność do ,,Blut und Boden,, Przymusowi robotnicy o tych przywilejach mogli pomarzyć.
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 04 Maj, 2014 21:59

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Załącznik -1-
Jest to dokument występujący jako świadectwo pracy lub świadectwo uwolnienia (oswobodzenia) Arbeitskarte - Befreiungsschein. W tym wypadku - świadectwo pracy (skreślone "oswobodzenie").

Warto zwrócić uwagę na to jak potraktowano narodowość Twojego dziadka, wpisując w dokument "staatenlose" - bezpaństwowiec, w nawiasie ujmując Polak.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 04 Maj, 2014 22:13

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
, Przymusowi robotnicy o tych przywilejach mogli pomarzyć.


Jureczku . Przykro mi , ale nie masz racji .

Każdy "Zwangsarbeiter " obojętnie z jakiej strefy ( były dwie dla terenów wschodnich ) podlegał obowiązkowo przepisom o pracy m.in ubezpieczeniu i podatkowi od wynagrodzenia , Steuerlohn (Niemcy są pedantyczni jak o tym wiesz i chwała im za to . A " steuer" to rzecz święta obojetnie kiedy ) . Z tym że Polacy oprócz zwykłego podatku płacili również podatek wyrównawczy „Sozialausgleichsabgabe " . Co do ubezpieczenia nie było ono pełne. Obejmowało bowiem tylko ubezpieczenie chorobowe ( przy lekkich " chorobach " ) nie pełne , a głównie inwalidzkie . Było to związane z polityka III Rzeszy , bowiem stwierdzenie niezdolności do pracy skutkowało zesłaniem takowej osoby do kraju i przerzuceniem kosztów jej leczenia / renty itp na kraj pochodzenia ,a nie na Rzeszę. I o to tu chodziło. Vide : ustawa o ubezpieczeniach z grudnia 42 ,że : „Polnische Wanderarbeiter“ ( vide post 1. Zał . 6 - gdzie jest napisane " WANDERARBEITER " - niemieckie słowo historyczne na określenie tzw pracowników wędrujących poszukujących pracy , nie należących nie tylko do cechów , czy innych warstw społecznych w średniowieczu , ale jego najniższej warstwy szczególnie na wsiach : czyli biedoty , odpowiednik polskiego : najmity , bandosa ) in der Land- und Forstwirtschaft waren erst ab dem 1. Januar1943 zur Beitragszahlung für die Invalidenversicherung verpflichtet. " Stąd tutaj ta Invalidenversicherung z LUTEGO 1943 . Dla Rosjan i innych z terenów Ostgebit Russland obowiązkowe były Allgemeinen Ortskrankenkassen ( AOK) ale od 1944 .

Powyższe znane mi z historii życia mego Taty . Przeszedł wszystko co można było przejść w czasie wojny : poprzez zwangsarbeit u bauer'a . Baudienst , obozy KL z kilkoma ucieczkami bo chciał być bohaterem... no i zdążył do AK - jako kolejny " Żołnierz " ( ? ) BEZ broni . Chyba na przekór szwagrowi , bo ten był akurat w " 28 SS-Freiwilligen-Grenadier-Division Wallonien ". I przeżył bez problemów i wojnę i po. W przeciwieństwie do Taty . A drugi szwagier w tym czasie z całą swoją Rodziną "żył " jak ścigane zwierzę . Tylko dwoje się z niej uratowało. A odnależli się ( bracia) po 10-ciu latach w 1955 .Byli bowiem ..Żydami . Chichot historii .Nadmieniałem Ci o tym . A teraz internetowe pokolenia są alfą i omegą wiedzy i osądów jakże arbitralnych , czekając na Wodza , który to ma ich poprowadzić na Kowno czy Kijów ( czemu nie na Berlin lubo Moskwę od razu . W odwodzie zostaje Ankara - Konstantynopol via ...Wiedeń ) Pośmiać się można.

PT Dziadek Forumowicza nie podpisał volkslisty bowiem ( vide post 2 ,załącznik 4 -ty ) ma podane w :

w dziale 1 - kraj przybycia : GG

w dziale 4 tym :

a/ państwo podbite ( tutaj - upadłe ) Polska

b./ przynależność narodowa - Polak .

Co takową listę wyklucza. Również PT Urbańczyk NIE mógł być wpisany na takową z prostej przyczyny " ambicjonalnej " dla Niemców . Był bowiem niepiśmiennym (vide post 1-szy . Zał 2 ) Widzimy z urzędu pisemną adnotację w której stwierdzono ,że Urbańczyk podpisał się trzema krzyżykami.

Również PT Pradziadek Forumowicza pracował nie tylko u Franz Niemann'a ( dwukrotnie ) ale od 8.11.43 przeniesiono go do pracy w Administracji Majątku w Culmitzsch ( błednie zapisano przez " K " zamiast C , w poblizu Neundorf'u ) gdzie pracował do 2.2.1944 poczym powrócił do Neuendorf'u jak pisałeś. Z dat wynika ,że musiał być znowu na urlopie / chorobowym ( ? ) przed ponownym powrotem do pracy w dn. 29 .03.44.

vide: post 2. Zał. 7

Na marginesie karty pracy były wprowadzone już w Cesarstwie Niemieckim w 1912 r. celem uporządkowania świadczeń socjalnych ( kwestia bezrobotnych ) . Arbeitskarte (nie ma odpowiednika polskiego ) -była " zaświadczeniem " o stosunku pracy i jej cezury : trwania lub jego ustania wraz z podaniem danych zatrudniającego /firmy .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 05 Maj, 2014 4:56

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzie Ty wyczytales z tą pracą w administracji. Z trzema ,, krzyżykami,,??

Mieciu nie do końca z ,,przyczyn ambicjonalnych,, nie zapisywali na listę . Na faktach i udokumentowane.Zapraszam Ciebie na pogaduszki z moja żona. Dziadkowie jej ,,nie czytaty,, nie pisaty,, .Z Niemcami mieli tyle wspólnego że mieli nazwisko ,,Haupt,,. Podpisali volklistę tylko po to aby nie być osobno wysłanymi na roboty do Niemiec.Przenieśli ich w okolice Kostrzynia i tak przesiedzieli całą wojnę na majatku nie pamietam już w jakiej wsi.Przyszli Ruscy i cała rodzinka wróciła na stare śmieci.
A w latach 90 dostali nawet pieniądze za pracę przymusową w Rzeszy.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pon 05 Maj, 2014 21:14

Powrót do góry
GolaZ
Leutnant

Leutnant





Posty: 252
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z informacji których dowiedziałem się o babci córki pradziadka wynika że był nie piśmienny ale podpisać się potrafił, dowiedziałem się również że na czas urlopu pradziadek dostał wóz i 2 konie i nimi przybył do Radomia.
Ulica na której mieszkam to Kierzkowska dawny Kierzków a ciekawe jest że nawet Niemcy napisali ją przez SZ zamiast RZ, obecnie 90% osób w pisowni popełnia ten sam błąd i trzeba uprzedzać RZ.


Dziękuje w pomocy Michał.

Pon 05 Maj, 2014 23:20

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jurku

Pracował na TERENIE podległym Administracji Majątku - Culmitzsch ( Rittergut Verwaltung - Culmitzsch ) NIE oznacza to że pracował w ..biurze ! Co do reszty Twego postu masz rację ! Aczkolwiek w takowych przypadkach Niemcy nie eksponowali tych " neofitów " .

PT Gola Z

W tym okresie NIE umiał pisać nawet swego nazwiska . Masz o tym adnotację na dokumentach !
Ten wyjazd do Polski konnym zaprzęgiem pasuje do okresu luty marzec 44 z racji długości trwania " urlopu". Pomiędzy Radomiem a Neundorf miał do pokonania około +/- 820 km. Takowy wyjazd nie mógł być prywatnym , poprostu połączono go z jakąś " delegacją" służbową ' majątku gdzie pracował . Stąd mógł trwać dwa miesiące !

Waścina PT Babcia jeśli żyła w 2006 roku miała prawo do uzyskania " odszkodowania " z Fundacji Niemiecko - Polskiego Pojednania. Po tym terminie już nie ! Fundacja wypłaciła prawie 1 mld eu .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Wto 06 Maj, 2014 0:52

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mieciu wytłumacz mi dlaczego od 1943 roku w dokumentach zmieniono imię z polskiego Jana na niemieckie Johan??
W załączniku .Tak wyglądał zamek w Rittergut Culmitzsch.



Opis załącznika:

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Wto 06 Maj, 2014 19:18

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
Mieciu 1./ wytłumacz mi dlaczego od 1943 roku w dokumentach zmieniono imię z polskiego Jana na niemieckie Johan??
W załączniku 2./.Tak wyglądał zamek w Rittergut Culmitzsch.


Jurku

ad 1./ Po prawdzie ...nie wiem . Może był to 'styl " echte NS-mann . Natomiast absolutnie to nie jest dowód na volksliste (jak " kombinujesz ' ) . W takim przypadku ZMIENIONO by dokumenty Urbańczyka . Znasz pedanterie niemiecką!

ad 2./ ładny . Jak w Niederschlessien . Szkoda ,że nie jesteśmy Ritter .

Ten podatek wyrównawczy wynosił dla polaków 15 % od zarobku ( wyczytałem to w materiałach z archiwum dokumentów tyczących Hugo Boss'a ) .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Wto 06 Maj, 2014 21:51

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z imieniem prawdopodobnie było tak,,,,Znam to z autopsji.
Przyjechałem do Niemiec i w pierwszej pracy zapytano mnie o imie.Powiedziałem Jerzy.Niemcy połamali sobie języki.Powiedziałem więc że może być też Jurek.Jakoś im to nie pasowało bo takiego nie ma w Niemczech.Więc zaczęli mówić do mnie Jurgen.Nawet podobne.Trwało to kupę lat .Nawet niektóre dokumenty mam wystawione na ,,Jurgen,,. Jakież było moje zdziwienie jak kiedyś zwiedzałem jakiś kościół i na witrażu mój imiennik walczył ze smokiem.Okazało się że Jerzy /Jurek/ to nie żaden Jurgen a Georg.
Tak samo jest z dziadkiem kolegi Janem.To imię też nie ma nic wspólnego z Johanem. Bo Jan to Hans.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Sro 07 Maj, 2014 18:28

Powrót do góry
dana1104
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gratuluje takich pamiątek rodzinnych są one bardzo cenne. Wiele bym dała żeby posiadać takie pamiątki po członkach rodziny. Mam nadzieje że udało ci się znaleźć odpowiedz na wszystkie nurtujące pytania związane z tymi starymi dokumentami.
_________________
Wróżka Warszawa czeka na każdego

Czw 08 Maj, 2014 15:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.