| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
perzot
Major

Major

Pochwał: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Witam. Chciałbym przypomnieć szanownym Forumowiczom, że dziś przypada 95 rocznica wybuchu Powstania WIelkopolskiego. Jedynemu zrywowi niepodległościowemu zakończonemu sukcesem. A w mediach tradycyjnie szczątkowe informacje.

Pią 27 Gru, 2013 17:10

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Pochwał: 16

PT Perzot

Jaki z Ciebie Waści....Polak ? Wszak ilu poległo ? Ile zburzono miast ? Nie rozumiesz Świętej Odwiecznej Tradycji . Tutaj ceni się TYLKO całopalenia - ten rdzeń Narodowego ... trwania ( BYLE JAKIEGO ) .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pią 27 Gru, 2013 17:17

Powrót do góry
perzot
Major

Major

Święte słowa Krakusie. To już chyba nasza wada narodowa, że umartwiamy się nad wielkimi tragediami a nie doceniam pozytywnych zdarzeń w naszej historii

Pią 27 Gru, 2013 17:31

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

perzot napisał:
1./ Święte słowa Krakusie.....2./ nasza wada narodowa,

PT perzot

ad 1./ Mnie jako ateiście takowy przymiotnik nie przystaje.

ad 2./ No wypraszam sobie . Mnie do tejże proszę nie mieszać . Jam z Podgórza - Kraków , zatem głupota narodowa mnie nie łączy z Narodem . Jak to Górale mówią - siedzem se i pace . Casem nawet i rozwowam .

PS. Szalom Amon

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pią 27 Gru, 2013 17:46

Powrót do góry
perzot
Major

Major

Szanowny Krakusie i Wy drodzy Forumowicze. Jestem z dziada, pradziadza wielkopolaninem. Mój pradziadek walczył bezpośrednio o wolność tego regionu i przyłączenie go do wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Gdybyśmy patrzyli na Piłsudskiego, to dziś bylibyśmy landem niemieckim. Sami wywalczyliśmy sobie niepodległość, czy to się komuś podoba, czy nie. Dlatego Powstanie Wielkopolskie jest dla mnie czymś wyjątkowym, szczególnym w historii Polski i naszego regionu. Jest rzeczą niespotykaną, aby jedyny udany zryw niepodległościowy, który notabene odbył się bez większego rozlewu krwi był postrzegany niżej niźli np. Powstanie Warszawskie, które doprowadziło do bezsensownej rzeźi tysięcy cywilów. Historia bywa przewrotna i oceniana przez pryzmat lepszego zła. Nie nam jest ją oceniać, ale z perspektywy czasu można wyrazić swoją opinię.

Sob 28 Gru, 2013 2:55

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

PT perzot
Sądzę ,że ,że Waść nie bardzo zrozumiał mój przypis 2-gi w poprzedniej wypowiedzi . Zatem , gwoli jasności moja PT Żona jest ...z Poznańskiego - co winno wiele wyjaśnić. Na marginesie ( ponieważ lubię ironię i dobry żart ) Kraków i Poznań to bratnie dusze. Lubimy dusić dusze grosza .

Jak niejeden raz podkreślam nie znoszę głupoty i chamstwa tym bardziej im bardziej są tradycją ( dowiedzioną ) NARODOWĄ . Dlatego przy pochodzeniu - zawsze mówię jestem Krakus - a jak komuś mało takowego wyjaśnienia to dodaje ... Małopolanin a nie Polak . Tak jak jest Ślązak , Wielkopolanin czy Góral lubo w " świecie " - Bawarczyk , Fryz , Teksańczyk , Flamand itp.

Co do cech społecznych - są takowe grupy które mają wręcz " genetycznie " uwarunkowania rozwojowe i takie które myślą i działają w sensie tylko trwania .

Na przykładzie Polski - widać wyrażnie ,że grupy społecznościowe będące w długoletnim kontakcie / wpływie kultur zachodnich jak Niemcy czy Czechy rozwinęły się gospodarczo i intelektualnie zdecydowanie wybitniej niż inne co widać na przykładzie Śląska , Wielkopolski , Pomorza Zachodniego czy Prus . Ba wiele z nich uległo wręcz zmianie KULTUROWEJ czasami eo ipso swoistemu " wynarodowieniu " . Dla krzykaczy PPP ( Prawdziwi Polscy Patrioci ) zadam pytanie : czemu na terenach słynnych Kresów NIE udało się tam żyjących grup społecznych zasymilować do tej Najjaśniejszej RP . Jakoś nie pałają oni sympatią do RP i jej przedstawicieli ? Nie wiecie ludkowie czemuż to ach czemuż ? Nawet podobno ukochana Siostrzyczka Litwa ma braciszka w niewielkiej estymie ( delikatnie mówiąc ) !

Co do tow Ziuka masz Waść absolutną rację . A udanych Powstań było u Was więcej niż jedno - chyba trzy jak mnie starcza pamięć nie myli . Dzięki temu iż Newton miał uznanie a nie jak u Micka Adamowicza ..reumantyzm . Nawet Goethe takich głupot nie pisał .

PS. Szalom Amon

Sob 28 Gru, 2013 7:23

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

krakus57 napisał:
PT perzot
A udanych Powstań było u Was więcej niż jedno - chyba trzy jak mnie starcza pamięć nie myli .

Przeleciałem w pamięci zrywy powstańcze od rozbiorów do Napoleona i Powstań Sląskich..
Wychodzi mi pełna wygrana tylko przy Wielkopolskim, mimo że było ich kilka
w tym rejonie jestem gotów się zgodzić proszę jedynie o przykłady, bym poukładał notatki..
Odnośnie Ziuka , mimo, że nie jestem jego zwolennikiem ma niezaprzeczalny (moim zdaniem) wkład w budowę państwowości w 1918 roku.
Nie można zapominać, że gdy przybył, była Rada Regencyjna , Rząd w Lublinie i powstający Rząd Krakowski montowany przez Witosa, potrzeba było jednej reprezentacji dla Narodu i to zrobił Piłsudski i chwała mu za to...
Ale patrząc na swoją metrykę to mogę się mylić..

pozdrawiam serdecznie

Sob 25 Sty, 2014 22:15

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major

Pochwał: 9

Pozwolę sobie przytoczyć swoje wypowiedzi z innego <a href="https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=5224&start=50">wątku</a>:
ArturJr napisał:
Jednak najpierw wypadałoby odpowiedzieć na proste pytanie, które jest prostym tylko z natury. Co to jest "powstanie"? Różne słowniki i encyklopedie podają różne definicje, często pokrywające się z definicjami takich słów jak: bunt, rewolta, rebelia.

Aby można mówić o powstaniu potrzebne są trzy podstawowe składniki:
- zorganizowany charakter
- walka zbrojna
- zasięg zakładanych celów.

Na tej postawie do zwycięskich powstań można zaliczyć:
- powstanie 1806/7
- powstanie 1809
- powstanie wielkopolskie 1918/19
- III śląskie
- a także w pewnej mierze II śląskie (tutaj jednak dużo jest głosów za, jak i przeciw)
- w 2011 roku pojawiła się również koncepcja, że zwycięskim powstaniem była obrona Lwowa w listopadzie 1918 roku.

Oczywiście to są tylko poglądy oparte w głównej mierze na definicji słowa "powstanie", a także na publikacji Marka Rezlera pt. "Wielkopolanie pod bronią 1768-1921".

powstanie 1806/7 - 8 lat niepodległości
powstanie 1809 - 6 lat niepodległości
powstanie 1918/19 - 20 lat niepodległości
III powstanie śląskie - 17 lat niepodległości
Podałem tutaj czas na jaki dane tereny, na których odbywało się powstanie, czy też część tych terenów, uzyskały niepodległość. Dlaczego za zwycięskie powstanie nie można uznać powstania, które wywalczyło 6 lat niepodległości, a można uznać to, które wywalczyło 20?

Trzeba jednak pamiętać, że powstanie zwycięskie, to powstanie, w którym wywalczono cel, który sobie wcześniej założono.

Może rzeczywiście słowo "niepodległość" zostało użyte nad wymiar, bardziej chodziło o uniezależnienie się od zaborców. Chociaż Księstwo Warszawskie pod względem formalnym (prawnym) było bytem niepodległym.

Co do samego słowa "powstanie", to napisałem wcześniej, że są różne definicje tego słowa. Oparłem się o poglądy Marka Rezlera, który również skłania się ku nazwaniu wymienionych przeze mnie zrywów powstaniami, a także sam nazywa je powstaniami zwycięskimi. Pozwolę sobie również zacytować wymienionego wyżej autora:
Cytat:
W polskiej świadomości utrwalił się stereotyp powstania jako krwawego wystąpienia zbrojnego, z reguły zakończonego klęską i męczeństwem narodu. Wyraźnym przykładem takiej postawy może być stosunek do realiów wielkopolskich. Do świadomości społeczeństwa niemal wcale nie przedostało się zwycięskie powstanie wielkopolskie z lat 1806-1807. We wrześniu 2006 roku w Poznaniu odbyły się huczne obchody 200. rocznicy obecności Napoleona w Wielkopolsce, ale tylko w pojedynczych, całkowicie zmarginalizowanych wystąpieniach w ogóle wspomniano o "jakimś tam" powstaniu z listopada 1806 roku. Nie lepiej wygląda sytuacja z wiedzą na temat innych powstań, w których brali udział Wielkopolanie. Wciąż niemal zewsząd słychać opinie o "jedynym zwycięskim" - tym z lat 1918-1919.

z: "Wielkopolanie pod bronią 1768-1921"

To są poglądy, do których również ja się przychylam. Oczywiście każdy może mieć inne zdanie. Tak jak jest wiele różnych definicji słowa "powstanie" tyle jest poglądów, a to że się wierzy w jeden, to nie znaczy, że pozostałe są głupie. Słowa "niepodległość" również użył przytaczany przeze mnie Marek Rezler w odniesieniu do wywalczonych przez Polaków lat, również tych 8.

Sob 25 Sty, 2014 22:28

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

Super,
Dziękuję, wszystko w jednym miejscu, muszę sięgnąć do notatek, mam je w szufladzie bo piszę prywatną historię dla moich wnuków..
Ma być prawdziwa...
Pamiętam, że powstań wielkopolskich było kilka, a miałem też zapis, że Wielkopolska i Śląsk to w zależności od punktu patrzenia północny Śląsk , albo południowa wielkopolska..
pozdrawiam serdecznie
Warmiak

Sob 25 Sty, 2014 22:43

Powrót do góry
perzot
Major

Major

marlog napisał:
krakus57 napisał:
PT perzot
A udanych Powstań było u Was więcej niż jedno - chyba trzy jak mnie starcza pamięć nie myli .

Przeleciałem w pamięci zrywy powstańcze od rozbiorów do Napoleona i Powstań Sląskich..
Wychodzi mi pełna wygrana tylko przy Wielkopolskim, mimo że było ich kilka
w tym rejonie jestem gotów się zgodzić proszę jedynie o przykłady, bym poukładał notatki..
Odnośnie Ziuka , mimo, że nie jestem jego zwolennikiem ma niezaprzeczalny (moim zdaniem) wkład w budowę państwowości w 1918 roku.
Nie można zapominać, że gdy przybył, była Rada Regencyjna , Rząd w Lublinie i powstający Rząd Krakowski montowany przez Witosa, potrzeba było jednej reprezentacji dla Narodu i to zrobił Piłsudski i chwała mu za to...
Ale patrząc na swoją metrykę to mogę się mylić..

pozdrawiam serdecznie
Nigdy nie podważałem wkładu Piłsudskiego w odbudowie niepodległej Polski. Przedstawiłem jedynie swój punkt widzenia jako osoby z Wielkopolski.

Sob 25 Sty, 2014 23:26

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik

Cytat:
Przedstawiłem jedynie swój punkt widzenia jako osoby z Wielkopolski.

Oczywiście wkład Ziuka w Powstaniu Wielkopolskim czy Sląskich jak również we Lwowie był znikomy i sympatie były również niewielkie,
to się zgadzało z moimi poglądami...

Nie 26 Sty, 2014 12:33

Powrót do góry
Halsii
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany

Moje "ulubione" powstanie. Doskonale zorganizowane i wykonane, w porównaniu do pozostałych powstań narodowych to aż ciężko uwierzyć że zostało przeprowadzone przez Polaków Uśmiech Szkoda ze jest w zasadzie obchodzone tylko w Wielkopolsce a tragiczne Warszawskie w całym kraju

Sro 05 Mar, 2014 14:08

Powrót do góry
perzot
Major

Major

Halsii napisał:
Moje "ulubione" powstanie. Doskonale zorganizowane i wykonane, w porównaniu do pozostałych powstań narodowych to aż ciężko uwierzyć że zostało przeprowadzone przez Polaków Uśmiech Szkoda ze jest w zasadzie obchodzone tylko w Wielkopolsce a tragiczne Warszawskie w całym kraju
Bo w naszym narodzie jest coś niebywale dziwnego. Mianowicie zamiast cieszyć się z wszelkich pozytywów, zawsze świętujemy i umartwiamy się nad wszelkimi tragediami narodowymi. Uśmiech

Sro 05 Mar, 2014 19:08

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: