| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ToM
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 146
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Helskie "działa Navarony" - bateria Schleswig Hols

Helskie "działa Navarony"...
Cytat:
Walki we wrześniu 1939 roku pokazały, że kluczem do panowania nad wodami Zatoki Gdańskiej jest posiadanie Półwyspu Helskiego. Słaba ilościowo, choć dobrze wyszkolona polska artyleria nadbrzeżna i przeciwlotnicza, a zwłaszcza jedyna nowoczesna bateria armat kalibru 152,4 mm, pomimo że przyszło jej toczyć nierówną walkę nawet z pancernikami, przez cały wrzesień paraliżowała swobodę manewru Niemców i do końca działań wojennych pozostała zdolna do walki. [...]
Jesienią 1940 roku, z braku możliwości szybkiego pokonania Wielkiej Brytanii, Hitler [...] nakazał [...] rozbudowę baz morskich, w tym oczywiście systemu ich obrony.[...]
Pierwszą konkretną informacją dotyczącą Helu jest rozkaz Naczelnego Dowództwa Marynarki (OKM) z dnia 19 października 1940 roku nakazujący budowę w Helu baterii 3 armat kalibru 406 mm.
W styczniu 1941 roku plany te przybrały realny kształt [...]
Obronę Zatoki Gdańskiej miała zapewnić budowana w Helu trzydziałowa bateria kal. 406 mm razem z istniejącą już wcześniej baterią kalibru 280 mm w rejonie Piławy.

Cytaty i fotografie z Zeszytu Helskiego Nr 1 "Schleswig Holstein" 2005 r.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
ToM

Sro 21 Mar, 2007 21:11

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hel

W Helu przy drodze na plażę znajdują się liczne fortyfikacje, które było stopniowe tworzone od 1920 roku. W 1936 roku dekretem prezydenta Ignacego Mościckiego został utworzony Rejon Umocniony Hel. Z tych właśnie umocnień prowadzona była Obrona Wybrzeża w 1939 roku. Umocnienia były
rozbudowywane aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 roku, a więc przez 54 lata.
Obecnie większość z nich została zdewastowana, ale warto zejść z głównego szlaku, żeby obejrzeć fortyfikacje. Opuszczone stanowiska zasługują na szczególną uwagę. W Helu znajduje się również Muzeum Obrony Wybrzeża, które za swoja siedzibę obrało wieżę sterowania ogniem i i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein kalibru 406 mm.



Opis załącznika:
Wieża kierowania ogniem

Opis załącznika:
Stanowisko artyleryjskie nr2 służące za siedzibę muzeum

Sob 19 Maj, 2007 15:22

Powrót do góry
vascode
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 4
Skąd: Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...

kilka fotek SH i bat. im H. Laskowskiego
http://vascode.fotosik.pl/albumy/38998.html

_________________
-vascode-
U-603226

Sob 17 Lis, 2007 11:48

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.helmuzeum.pl/index.php

Muzeum nadal całkiem prężnie rozwija się. Otwarte jest CAŁY ROK, jak chyba żaden inny obiekt w regionie. Pan Waśkowski i jego koledzy przechodzą samych siebie! Zbierają nowe eksponaty, oprowadzają, żyją muzeum. Nigdy nie powiedzą czegoś w rodzaju "spadaj".

Byłem kilka dni temu świadkiem przywiezenia nowych eksponatów. Pan Szarski, wicedyrektor biegał i pokazywał turystom nowe fanty, chwaląc, ze łzą w oku. Dosłownie! To jest pasja. I do tego dar przekazywania innym wiedzy....

Popieram i będę dalej wspierał jak tylko mogę.

Świetny pomysł. A plany Panowie prezesi (emeryci wojskowi, ale jacy pasjonaci!) mają szerokie. Na razie udało się odremontować stanowisko baterii im. Laskowskiego w samym cyplu helskim. Chcą puścić dłuższy odcinek kolejki wąskotorowej (potrzeba kilka mln. zł na nowe pomysły i przejęcie - remonty kolejnych obiektów). Oby starczyło sił...

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 26 Wrz, 2009 23:24

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kibicując pasjonatom zauważę tylko, że "Walki we wrześniu 1939 roku pokazały że kluczem do panowania nad wodami Zatoki Gdańskiej jest posiadanie" nie "Półwyspu Helskiego" tylko blisko położonego lotniska Twisted Evil
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 01 Paź, 2009 13:40

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ze swoej strony życzę Muzeum rozwoju równie dynamicznego jak do tej pory :)
Oby nigdy nie zabrakło Wam sił i chęci! :)

Pozdrowienia
Grendel

Pon 12 Paź, 2009 19:27

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem w tym roku na Helu. Zwiedzałem MOW. Powiem krótko REWELACJA. Polecam wszystkim.

Nie 10 Lis, 2013 12:48

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Staramy się ich naśladować, na razie w walce o wywalenie śmieci z innych fortyfikacji Gdańska.

Działamy na razie w Gdańsku-Stogach...

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=53&t=133338

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 10 Lis, 2013 12:55

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Życzę powodzenia. Chętnie bym pomógł, ale mam trochę daleko. Pozdrawiam. Super

Nie 10 Lis, 2013 15:24

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT Ponury

Życząc powodzenia i ..coraz więcej podobnych PT Wam .

Pomóc na miejscu nie mogę ( za daleko i za starym jest ) ,ale jeżeli potrzeba będzie materiałów , dokumentów itp to proszę Waści o kontakt . W miarę możliwości postaram się pomóc.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata .

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 10 Lis, 2013 23:29

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mamy kilka kwestii związanych z byłym 25 BAS w Gdańsku-Stogach

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=127&t=331&p=289180#p289180

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 10 Lis, 2013 23:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.