| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rusek44
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 73
Skąd: Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Partyzanci na Pomorzu

Czy ktoś coś wie na temat partyzantki polskiej na pomorzu podczas okupacji niemieckiej?? Jakie większe akcje odbywały się w tym rejonie?

Pon 12 Cze, 2006 22:10

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piękna działalność "Gryfa Pomorskiego". Ekipa ludzi, który prowadzili niezły wywiad, likwidowali konfidentów, robili małą dywersję,a w to wszystko na terenach włączonych do Rzeszy. Ekipa harcerzy skopiowała plany myśliwców wytwarzanych w fabryce samolotów w Bydgoszczy. Planowali także zamach na Hitlera w Gdańsku,a i też rozkręcenie szyn na trasie jego pociągu "Ameryka",gdy jechał do Gierłoży. I masę innych spraw...

A dowódcą jednego z oddziałów był KSI?DZ w stopniu podpułkownika rezerwy przedwojennej armii. Po prostu podczas mszy powiedział do wiernych "bracia i siostry,czas już na mnie",zdjął sutannę,założył tzw. dżins i poszedł do lasu walczyć. I stworzył niezły oddział partyzancki Uśmiech

Sro 14 Cze, 2006 8:38

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak ktos chce poczytac nieco wiecej

http://sitwp.umwp.pl/gryf_pomorski/historia.htm

pz
l'A

_________________
Barwny ich strój, amaranty zapięte pod szyją.
Ach, Boże mój, jak ci polscy ułani się biją.
Ziemia aż drży, stary szyldwach swe oczy przeciera.
Wszak on ich zna, to są ułani spod Samosierry.

Czw 15 Cze, 2006 17:43

Powrót do góry
RSOOST
Chorąży

Chorąży




Posty: 181
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Ale o co chodzi z tą partyzantką na pomorzu z tego co wiem żadnej nie było a organizacja Gryf do partyzantki miała daleko. W 1944 Rosjanie próbowali na tereny Pomorza przeżucić swoje dywersyjne grupy spadachroniarzy to co z tego jak wszystkie były odrazu odnajdowane i niszczone mimo ogromnych kompleksów leśnych bez wsparcia miejscowej ludności taki dywersant nawet przez 24 godziny nie przetrwał równie dobrze mogli partyzantkę utworzyć pod Berlinem. Pozdrawiam.

Czw 15 Cze, 2006 18:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.