| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
xys
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ołowiany żołnierzyk

Nie znam się na tym zupełnie. Wygrzebany wśród staroci na targu. Dać dzieciom do zabawy, czy ma jakąś wartość? Podpowie ktoś?
Figurka ma wysokość 6 cm. Jest z ołowiu lub innego metalu.

Sob 13 Sie, 2011 17:45

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Figurka ta przypomina, z grubsza, huzara w mundurze z wieku XVIII. Wartość, mimo oryginalnej formy z której odlano tą figurkę, raczej symboliczna. Między 10-20 złotych.

Sob 13 Sie, 2011 17:59

Powrót do góry
xys
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A na co zwracać uwagę? Po czym wiadomo, czy forma jest oryginalna, czy nie? Laik jest w stanie coś wypatrzyć czy raczej trzeba siedzieć w temacie?

Pytam, bo sam zbieram krzyże harcerskie i "widzę" rzeczy, których nie widzą inni, dla których wszystkie krzyże są jednakowe Uśmiech

Sob 13 Sie, 2011 20:49

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

xys;

Cytat:
Po czym wiadomo, czy forma jest oryginalna, czy nie?


Forma do figurek płaskich nie jest czymś rzadkim. Trafiają się nawet na allegro. Mało kto pamięta ale odlewano żołnierzyki jeszcze w latach 70-tych. Co do formy z której odlano Twoją figurkę nie powinno być zastrzeżeń. Pytanie brzmi jak stara jest ta figurka ? Oryginał powinien być "niebiesko" matowy. Przez kilkadziesiąt lat ołów mocno się utlenia i przebarwia. Do odlewania figurek, tak aby błyszczały i były mocniejsze, dodawano do ołowiu, cynę. Nawet współcześnie można kupić figurki konnych. Kilka lat temu kupiłem podobny wyrób w Pomorskim Muzeum Wojskowym w Bydgoszczy.

Nie 14 Sie, 2011 11:58

Powrót do góry
xys
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:

Pytanie brzmi jak stara jest ta figurka ? Oryginał powinien być "niebiesko" matowy.


Hmmm... Ta moja może rzeczywiście jest niebiesko-matowa. Na wszelki wypadek zostawię sobie Uśmiech Może coś jeszcze gdzieś się trafi.
Dzięki za zainteresowanie tematem.

Nie 14 Sie, 2011 22:54

Powrót do góry
tendrzak
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 17
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

figurka ze współczesnych form Nurnberg Masterzinn http://www.zinnbleisoldaten.com/shop/page/6?shop_param=
przedstawia pruskiego huzara z okresu wojen prusko - rosyjsko -austriackich Fryderyka Wielkiego. Formy tych figurek są do dziś produkowane , więc odlew jest współczesny z lat 1990-2011. Sam mam kilkadziesiąt form firm Nurnberg Masterzinn, Schildkrota " te są kauczukowe",HD i Schneidera te dwie ostatnie firmy to formy z okresu międzywojennego . tak zwane formy płaskie , ale za to był ich ogrom i praktycznie wszystkie epoki i różne regiony świata , wojskowe i cywilne - czyli zwierzątka ,myśliwi, ptactwo itp. .Prawdą jest to że większość figurek to figurki ołowiane z uwagi że ołów był najtańszy i łatwo było go zdobyć co i teraz nie jest problemem. Formy znowu były projektowane dla odlewów cynowych z czystej cyny. co praktycznie i współcześnie jest problematyczne z uwagi że ciężko dostać czystą cynę . problem ten występuje przy odlewaniu figurek , raz że trzeba mocno nagrzewać formy co grozi ich odkształceniem lub wręcz pęknięciem a formy są najczęściej robione z aluminium lub stali . obie powodują że ołów przy niskiej temperaturze topnienia szybciej zastyga niż wypełni formę i jest masa niedolewek a co za tym idzie masa powtórzeń , zaś przy przegrzanej formie ołów niestety jest tak rzadki że się często wylewa przez najmniejszą szparę odpowietrzającą i robota jest od nowa. Większość obecnie odlewanych figurek to figurki wykonywane z lasek cynkowo -ołowianych które kiedyś dekarze wykorzystywali do lutowania rynien . Laski są stopem albo 30 albo 60 czyli 1/3 cyny - 2/3 ołowiu lub na abarotno . oczywiście najlepszy stop to 60 2/3 cyny. Niestety przy odlewaniu z ołowiu lub jego stopów zalecane odlewanie na świeżym powietrzu lub mocno wentylowanym pomieszczeniu z uwagi na opary tlenków ołowiu . inaczej można się ciut pochorować . Co do malowania i zbierania to w świecie nadal istnieje gigantyczna grupa modelarzy którzy tylko wykonują modele lub całe armie cynowe . wystarczy napisać w google zinn soldaten lub master Zinn i zaczną wyskakiwać strony masowo tego hobby. Dlaczego modelarstwo cynowe jest w cenie . raz że wszystko wykonujemy od podstaw . dwa cyna lub jej stopy to rewelacyjny materiał do rzeźbienia czyli dorabiania akcesoriów których nie odlewa forma , trzy istnieje masa form gdzie żołnierzyk jest wykonywany z kilku elementów . 4 jak się wojak zepsuje to nic się nie niszczy bo go z powrotem bez problemu stopimy i zrobimy nowego Bardzo szczęśliwy
Jakość obecnych nowo produkowanych form jest tak wysoka jak plastikowych żołnierzyków masowo wytwarzanych a urok jest zdecydowanie większy jak mamy kawał ciężkiego metalu w ręce. Wzorce malowań znowu są w necie i na niemieckich czy anglojęzycznych stronach można zdobyć tego masę. Ja swoje wojo po odlaniu i wyczyszczeniu nadlewek , wyrzeźbieniu dodatków najpierw umyję w wodzie z płynem do mycia naczyń "Fairy" aby wojaka odtłuścić " inaczej farba z wojaka po pewnym czasie zaczyna się łuszczyć , odpadać lub w trakcie malowania nierówno kryje wojaka " tak samo trzeba robić z wojakiem plastikowym z uwagi na tłuszcz na naszych rękach". Po odczyszczeniu mam puszkę spreju z białą matową farbą samochodową podkładową , która maluję podkładem grupę przygotowanego woja. a potem to już wg wzorców maluję najczęściej farbami typu Humbrol , Talens, Testor, Pactra. i na wystawkę

Wto 03 Sty, 2012 18:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.