| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
majdan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

FESTUNG GLOGAU 1944-1945

Od kilku dni w sprzedaży znajduje się książka pt. FESTUNG GLOGAU 1944-1945. Jej tematem są tragiczne losy Głogowa pod koniec II wojny światowej, od momentu ogłoszenia miasta twierdzą latem 1944 roku, poprzez prawie dwa miesiące oblężenia na początku 1945 roku, aż do przybycia pierwszych osadników i ukształtowania się administracji państwowej. Książka jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją w całości poświęconą tym zagadnieniom. Jak dotąd historia ostatnich walk o twierdzę głogowską zawsze była tylko częścią szerszych opracowań bądź też niewielkim fragmentem prac innych autorów. Tym razem, dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Głogów, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wydało książkę, która w szczegółowy sposób traktuje wyłącznie kwestie związane z miastem i jego dziejami w czasie II wojny Światowej.

Książka ma formę kalendarium, którego treść stanowią oficjalne i tajne raporty oraz meldunki wojskowe obu walczących stron, doniesienia prasowe, informacje dotyczące sytuacji na froncie jak i w samej twierdzy. Jednak przede wszystkim są to wspomnienia i relacje bezpośrednich świadków tamtych dramatycznych wydarzeń, żołnierzy Wehrmachtu i Armii Radzieckiej, jeńców wojennych i robotników przymusowych różnych narodowości, ludności cywilnej, członków Volkssturmu, personelu medycznego, osób duchownych, Polaków przybyłych już po zakończeniu walk i wielu innych ludzi. Niektóre zagadnienia, budzące do dziś skrajne emocje, zostały opisane w bardziej kompleksowy sposób ze względu na ich kontrowersyjny charakter (zbiorowe mogiły niemieckie na terenie miasta, obozy pracy, losy zaginionych zabytków i dzieł sztuki, powojenne zniszczenia Głogowa). Uzupełnieniem poruszanych tematów jest 150 fotografii, planów, dokumentów i rysunków. Są to w większości zupełnie nieznane i nigdzie wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, które rzucają nowe światło na wiele spraw, uważanych dotąd za całkowicie wyjaśnione. Dla bardziej zainteresowanych doskonałym źródłem informacji będzie obszerna bibliografia, która zawiera ponad 170 pozycji polskich, niemieckich oraz rosyjskich.

Publikacja ukazała się w niewielkim nakładzie 500 egzemplarzy, w przypadku dużego zainteresowania planowany jest ewentualny dodruk, jednak jest to uzależnione od możliwości finansowych wydawcy. Książkę można kupić wyłącznie w Głogowie, a także na jednym z internetowych portali aukcyjnych.

MAJDAN



Opis załącznika:

Nie 07 Cze, 2009 14:59

Powrót do góry
Ropri
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super pozycja - polecam serdecznie.

Sro 21 Lip, 2010 21:35

Powrót do góry
modlau
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem po lekturze książki i nie żałuję wydanych pieniędzy. Polecam i gratuluję Panu Lewickiemu Piwo

Sob 07 Sie, 2010 21:41

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

modlau napisał:
Jestem po lekturze książki i nie żałuję wydanych pieniędzy. Polecam i gratuluję Panu Lewickiemu Piwo

Tym, którzy mu dostarczali materiały i pomagali w tłumaczeniach, też gratulujesz? Bardzo szczęśliwy No, nie trzeba, nie trzeba - lubię Przemka, to mu pomagałem Wink

Sob 07 Sie, 2010 22:30

Powrót do góry
mollwitz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Książka ta jest niewątpliwie ciekawa ale mnie osobiście trochę rozczarowała sądziłem, że będzie wiele więcej szczegółów zwłaszcza że przed wydaniem rozmawiałem z autorem i po rozmowie odniosłem właśnie takie wrażenie. Nie bardzo przypadł mi do gustu sposób pisania autora, choć spodobały mi się kilka rzeczy jakie zastosował autor. Za dużo w tekście niepotrzebnych wtrąceń np na temat życiorysów osób które według mnie powinny być na końcu książki. Po drugie autor pominął wiele wątków. Praktycznie jest całkowity brak opisu działań strony rosyjskiej, z tego powodu praca ta jest praktycznie spojrzeniem z niemieckiej strony. Dość bezsensu są ostatnie strony opisujące okres po zakończeniu działań bojowych, a raczej forma ich przedstawienia. Jednakże największym mankamentem jest to, że autor nie dotarł do wielu źródeł w których jest wiele ciekawych wątków i to nie są 2-3 książki ale dość pokaźna ilość w dodatku podstawowej literatury która wcale nie jest aż tak trudno dostępna. Nie jest to pierwsza praca o walkach o Głogów lecz kolejna, na szczęście autor ustrzegł się powielania wcześniejszych prac jak to się często dzieje i wniósł wiele nowych wątków co się chwali.

Pon 20 Gru, 2010 23:57

Powrót do góry
Janek 233
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, to może kolega poda kilka pozycji oraz watków, które zostały pominięte. Bo tak, to jedynie wygląda na marudzenie. Potrzebne są konkrety. Książkę czytałem i gratuluję Panu Lewickiemu.

Wto 21 Gru, 2010 13:10

Powrót do góry
mollwitz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim nie ma opisu walk na niemieckim przyczółku po północnej stronie Odry jeszcze przed jak i w trakcie zamykania pierścienia wokół Głogowa. Brak wzmianki o wypadzie grupy bojowej z Głogowa do Góry śl. Jak już mówiłem nie ma opisu strony rosyjskiej a książki na ten temat są. Brakuje opisu z walk na przedpolach miasta i w jaki sposób zostało okrążone. To tak na szybko kilka przykładów żeby podać więcej musiałbym zerknąć do książki. Marudzeniem moje słowa nie są bo trochę na ten temat wiem jak i literatury sporo przeczytałem i wiem do jakich pozycji autor nie dotarł. A swoje zdanie o tej książce mogę wyrazić.
Na korzyść autora przemawia fakt iż jest on amatorem a nie zawodowym historykiem wtedy bym ją mocnej zrecenzował. Praca ta nie wyczerpuje tematu jest to praktycznie zarys walk.

Wto 21 Gru, 2010 22:43

Powrót do góry
Janek 233
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście swoje zdanie ma prawo wyrazić każdy. Jednak stwierdzenia nie są opiniami i warto je czymś poprzeć, bo powstają pseudorecenzje bez wsparcia w postaci argumentów. Nie zgadzam się jednak, że autor pozycji popularnonaukowej musi wykorzystać wszystkie źródla - ich dobór to jego sprawa i nie ma takiego obowiązku.Ciekawe jakie to pozycje pan Lewicki pominął i na czym polegała ich wartość. Na to pytanie odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Zresztą, przy tak rozległej wiedzy (deklarowanej) warto coś zaprezentować, a nie tylko krytykować. Czekamy na publikacje kolegi, a przynajmiej szersze wypowiedzi dotyczące omawianych tematów.
Wesołych Świąt

Sro 22 Gru, 2010 11:06

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kupiłem dawno ale dopiero teraz znalazłem chwilę żeby przeczytać i nie żałuję. Pozycja godna uwagi wiele ciekawych relacji naocznych świadków. Książka dobrze poparta dokumentacją fotograficzną. Wcześniej czytałem podobną książkę pisaną w ten sam sposób, tzn. relacja z poszczególnych dni, tylko tamta była o festung Braslau - Kroniki dni oblężenia Paula Peikerta. Dobry pomysł na opisanie wydarzeń tamtych czasów Piwo
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 27 Wrz, 2011 20:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.