| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bruce
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 137
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[Toruń] Lasy i laski Torunia i okolic

Cytat:
Toruń położony jest w zalesionej Kotlinie Toruńskiej, po obu stronach rzeki Wisły, otoczony prawie ze wszystkich stron lasami. Tereny w Toruniu i okolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły są obniżone (najczęściej do poziomu 33-36 m n.p.m.) i stanowią wąski, długi pas terenu równinnego, położony na linii wschód-zachód, o szerokości ok. 100-500 metrów po obu stronach Wisły i o wysokiej jakości gleby (organiczna, II, III klasa). Dalej od niecki rzeki teren wznosi się (50-60 m n.p.m.), często stromo (np. osiedle Na Skarpie), staje się pagórkowaty, tworząc malownicze tarasy, o ziemi piaszczystej (V, VI klasa). Generalnie teren wokół Torunia określany jako pagórkowaty (w 90%).

Bezpośrednio wokół Torunia, prawie ze wszystkich stron, otaczają go znaczne obszary leśne (co jest w Polsce rzadkością), stanowiące atrakcyjne tereny rekreacyjne – Barbarka, Las Bielawski, Bielański, Łysomicki, Papowski, Lasy Ciechocińskie, Puszcza Bydgoska, oraz trzy rezerwaty. Część terenów leśnych oraz duża ilość parków znajduje się w samym mieście.
(...)
Poza tym w Toruniu znajduje się kilkanaście innych parków. Największymi terenami rekreacyjnym są Barbarka, ze szkołą leśną, urządzeniami rekreacyjnymi, placami zabaw; niedawno zagospodarowane Błonia Wisły oraz trzy rezerwaty. Najstarszymi terenami zielonymi są Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, Park na Bielawach założony w XVIII wieku oraz najstarszy w Polsce Ogród Zoobotaniczny z 1797

http://miasteria.pl/miejsce/Lasy-Torunia.html

Od wiosny planuję wzmożyć wypady i wycieczki po toruńskich i okolicznych lasach, ale najpierw chciałbym zebrać informacje na ich temat. Chciałbym poznać wiek lasów, historię (podobno przez las w Brzozówce przebiegała kiedyś granica z Prusami), a najbardziej chciałbym pooglądać mapy, zarówno stare jak i nowe z obecnymi duktami. Oczywiście nie chodzi mi o dokładne dane, wystarczą mi pobieżne informacje. :)

Dysponuje ktoś taką wiedzą lub materiałami i mógłby się podzielić? :) Nie ukrywam, że najbardziej interesują mnie lasy i laski okolic osiedla Na Skarpie. Tam po prostu najczęściej przebywam.

PS. Jaki obszar nazywany Lasem Bielawskim?

Sob 19 Mar, 2011 23:42

Powrót do góry
Bruce
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 137
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapomniałem dodać linka do świetnej inicjatywy na Rubinkowie:
Cytat:
Partycypator Toruński to projekt, podczas którego powstanie społeczna koncepcja zagospodarowania parku na Rubinkowie, a jej twórcami będą mieszkańcy Torunia.

http://www.pzr.org.pl/Partycypator/

Korty, orlik, zimą lodowisko, tor rowerowy (mam nadzieje, że będzie się rozwijał), może w niedalekiej przyszłości coś większego na "placu cyrkowym". Gdyby do tego dołożyć zadbany lasek i (uwaga! zaczynam marzyć) wykorzystać Fort I jako atrakcję dla mieszkańców... To miejsce ma ogromny potencjał! Ciekawe jakie będą efekty finalne Partycypatora :)

Pon 21 Mar, 2011 23:31

Powrót do góry
Bruce
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 137
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No proszę, chyba wywołałem sarenkę z lasu Wink Na facebookowej stronie OrbiToruń pokazano takie zdjęcie, z takim podpisem (załącznik). Niestety więcej informacji na ten temat nie mam.

Niektóre obiekty wyglądają bardzo zagadkowo... Intrygujące.



Opis załącznika:
"Makieta lasku między ulicami Przy Skarpie i Szosą Lubicką. Po prawej strony miniaturowe baseny - magistrat chce je wybudować w niedalekiej przyszłości." (w prawym, górnym rogu OBI)

Wto 22 Mar, 2011 21:57

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.