| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IOH BOT
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4004
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obchody 150-lecia zjednoczenia Włoch w Polsce


Koncert odbędzie się w czwartek 17 marca - w dzień 150. rocznicy powstania Królestwa Włoch.

Wydarzenia kulturalne towarzyszące obchodom rocznicy zjednoczenia Włoch potrwają w Polsce do czerwca - poinformowała PAP Ambasada Republiki Włoskiej w Warszawie.

Obok koncertu w warszawskiej Filharmonii Narodowej, organizująca rocznicowe obchody w Polsce ambasada włoska zapowiedziała również ekspozycję nieznanego do tej pory polskiej publiczności "Portretu Vincenza Mosti" - obrazu pędzla Tycjana, który przedstawia młodego florenckiego szlachcica. Namalowane przez jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego renesansu dzieło będzie można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.

17 marca rocznicę proklamowania Królestwa Włoch upamiętni występ zespołu Filarmonica della Scala, który działa przy mediolańskim teatrze operowym La Scala. Przewodzić mu w warszawskiej Filharmonii Narodowej będzie włoski dyrygent Stefano Ranzani.

Występ włoskich muzyków rozpocznie się odegraniem hymnów włoskiego i polskiego. W hymnach obu państw znajdują się wzajemne odniesienia narodowe: w hymnie polskim słowa "z ziemi włoskiej do Polski", w hymnie włoskim - "orzeł austriacki stracił swe pióra, i krew włoską wraz z polską pije z kozakami".

Podczas rocznicowego koncertu wykonane zostaną utwory kompozytorów włoskich i polskich z okresu walk niepodległościowych obu krajów. Będą to: uwertura do opery "Wilhelm Tell" Gioachina Rossiniego, intermezzo z opery "Manon Lescaut" i chór "A bocca chiusa" z drugiego aktu opery "Madama Butterfly" Giacoma Pucciniego, finałowy Mazur z czwartego aktu opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki oraz dzieła Giuseppe Verdiego: uwertura do opery "Nabucco", chór "Gerusalem!" i chór "O sonore, dal tetto natio" z opery "Lombardczycy", uwertura do opery "Nieszpory sycylijskie" i uwertura do opery "Moc przeznaczenia".

Honorowy patronat nad koncertem objęli: prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz prezydent Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano.

Artyści włoskiej orkiestry wystąpią z Chórem Filharmonii Narodowej przygotowanym przez jej kierownika Henryka Wojnarowskiego.

Filarmonica della Scala została założona w 1982 roku przez dyrygenta i pianistę Claudio Abbado i muzyków orkiestry teatru La Scala jako niezależny zespół, który ma swój własny program symfoniczny i swoje odrębne koncerty w sezonie. Pochodzący z Mediolanu dyrygent Stefano Ranzani ma za sobą występy ze słynnymi orkiestrami, m.in.: Berliner Philharmoniker, Bayerische Rundfunk i Tokyo Philharmonic Orchestra, oraz wykonania oper w najważniejszych teatrach świata.

Risorgimento - po włosku zjednoczenie Włoch - stanowiło kilkuletni proces politycznego jednoczenia ziem Półwyspu Apenińskiego. Polegał on na przyłączaniu kolejnych państw włoskich do Królestwa Sardynii, będącego centrum włoskiego ruchu narodowego. Królestwo Włoskie powstało 17 marca 1861 roku, gdy zwołany przez premiera Sardynii Camillo Cavoura do Turynu ogólnowłoski parlament obwołał królem zjednoczonego państwa Wiktora Emanuela II.

Znaczącą rolę w zjednoczeniu Półwyspu Apenińskiego odegrał Giuseppe Garibaldi - rewolucjonista i włoski bohater narodowy, który na czele Tysiąca Czerwonych Koszul zdobył w 1860 roku Sycylię.(PAP)

mce/ abe/

Pon 14 Mar, 2011 8:00

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.