| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal500
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moje biedne monety - pomocy !

Dostałem kilka monet i niestety chyba wszystko popsułem przez złe czyszczenie. Monety to nie żadne cuda ale mi ich szkoda.
Zrobiłem tak:
1. włożyłem monetę do roztworu kwasu cytrynowego
2. przepłukałem wodą
3. przetarłem pastą do zębów
4. i na koniec woda i suszenie.
Jednak niektóre monety (np: 10 000 zł - Solidarność 1980-1990) dostały takiego "miedzianego nalotu" - są żółte a raczej takie złotawe
Jak to można zlikwidować. ?
Proszę o pomoc bo się zupełnie na tym nie znam.
Pozdrawiam

Nie 04 Sty, 2009 17:17

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba nie czytałeś porad kolegi MBS w innym wątku? Zszokowany Laughing KWASKU UŻYWAMY TYKO DO SREBRA!!!!! Procesu już raczej nie odwrócisz!!!
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Nie 04 Sty, 2009 17:28

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zadzwoniłem do wujka powiedział, że jeśli użyłeś kwasku cytrynowego (tego ze sklepu w torebce) to nie ma już prawie żadnej szansy na ratunek.

Nie 04 Sty, 2009 21:52

Powrót do góry
stg
Porucznik

Porucznik





Posty: 721
Skąd: Żórawina/Wrocław przed 1937(Rothsürben) po 1937(Rothbach)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MBS napisał:
Zadzwoniłem do wujka powiedział, że jeśli użyłeś kwasku cytrynowego (tego ze sklepu w torebce) to nie ma już prawie żadnej szansy na ratunek.

Na zwykły sok z cytryny też nie ma ratunku!!!!!!!

Nie 04 Sty, 2009 23:06

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale nie myślisz, że je wkładam na parę godzin albo dni.
Leżą w nim może 15 góra 30 min, a przed włożeniem do klasera jeszcze je wycieram.

Wto 06 Sty, 2009 16:12

Powrót do góry
olin
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kwasek sok z cytryny

Kiedy ludzie wrescie zrozumieja ze kwasek i sok z cytryny to to samo. Kwasek cytrynowy nie nadaje sie nawet do srebra. Sa inne preparaty jak np: winian sodowo potasowy. Jak slysze o doswiadczonych numizmatykach czyszczacych swoje moniaki kwaskiem to az mnie skreca
Pozdrawiam

Sro 18 Lut, 2009 21:41

Powrót do góry
hekssogen
Feldwebel

Feldwebel





Posty: 89
Skąd: OSTERODE(OST PR)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kwas z tego co mi się wydaje, gdziekolwiek użyty, potem chyba wymagałaby neutralizacji np. mydłem, nie wiem jak to działa z metalami kolorowymi, nigdy takich eksperymentów nie prowadziłem, ale za to na złomie stosuję często kwas szczawiowy i potem zawsze neutralizuje go mydłem szarym, ale co do kolorów to i tak kwasów nie polecam raczej. polerka czy pasta jubilerska to już prędzej, można odkupić od jubilera, ale nie jestem pewny co do nazwy, ale mają i używają coś w ten deseń.

Pią 19 Lis, 2010 13:01

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jedyny sposób na usunięcie tego "miedzianego nalotu" to chyba spolerowanie go, ale to oznacza lekkie zatarcie szczegółów, czyli i tak źle i tak nie dobrze Rolling Eyes
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 19 Lis, 2010 14:21

Powrót do góry
hekssogen
Feldwebel

Feldwebel





Posty: 89
Skąd: OSTERODE(OST PR)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a czemu tej monety w nafcie nie wymoczyć przez tydzień czy 2 a potem tylko szczotką ryżową przetrzeć? nafta nigdy nie zaszkodzi a polerka zawsze może poczekać

Pią 19 Lis, 2010 16:37

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Te 10.000 to bodajze miedzionikiel-nic z tym juz nie zrobisz-chyba najlepiej wygladalaby pod jakas patyna.a ze nie jest to jakas bardzo rzadka moneta mozesz tez przepolerowac-pasta polerska ,szczoteczka do zebow i ...pare dni zabawy ./ja czesto uzywam elektrycznej-ale to do nagarow nie poleruje:)

pasta najlepsza zielona-tlenek chromu

@heksogen-co da moczenie-skoro ze stopu wytracily sie inne metale a zostala miedz?
co do zlugowania /neutralizacji kwasu/ masz 100% racje

Nie 21 Lis, 2010 23:31

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobre efekty w polerowaniu daje pasta polerska do lakieru "tempo" nałożona na kawałek filcu
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 21 Lis, 2010 23:38

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tempo to ta motoryzacyjna? Nie za delikatna?
Nie wiem ,nie poleruje monet, ale do przedmiotow uzywam porzadnej chromowej-zielonej.

Pon 22 Lis, 2010 0:07

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jms-bytom napisał:
Tempo to ta motoryzacyjna? Nie za delikatna?
Nie wiem ,nie poleruje monet, ale do przedmiotow uzywam porzadnej chromowej-zielonej.


tak ,motoryzacyjna, pare różnych rzeczy(pierdół z demoludów) kiedyś tym polerowałem z filcem i efekty były całkiem fajne.
Jest raczej delikatna, ale czy za bardzo do tego to nie wiem.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 22 Lis, 2010 10:36

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szanowni panowie! O zgrozo, można zawału połączonego z udarem dostać czytając rewelacje dotyczące polerowania i czyszczenia monet! Tego się po prostu nie robi. No chyba, że chcemy pochwalić się błyszczącym kawałkiem metalu a nie monetą. Generalnie większość serwisów numizmatycznych i numizmatycy odradzają jakiekolwiek czyszczenie monet. Czyż naleciałości czasu (brud lub lepiej patyna, z brudem mylona) nie są równie atrakcyjne co sama moneta (w końcu gdzieś przeleżała). Jeśli jednak, w niektórych przypadkach czyścić już ją trzeba (wykopek) to nigdy nie używajcie kwasu (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Przenigdy - szczoteczki do zębów i żadnego czyściwa nienaturalnego, gdyż monetę uszkodzi (rysy, rysy i jeszcze raz rysy). Jeśli lubisz już szczotkować i to nie tylko zęby używaj szczotek z włókien naturalnych (miękkich) lub specjalnie do tego przeznaczonych (w handlu są dostępne czyściwa do srebra i monet).

Przestrzec należy także każdego przed czyszczeniem współczesnych monet bitych lustrzanym stemplem (tzw. lustrzanek). Najczęściej tego typu zabiegi kończą się zniszczeniem monety.

Co do polerowania. Jeśli chcesz polerować monetę, która ma mieć jakąkolwiek wartość, poza wartością błyszczącego kawałka blachy, to odpocznij, napij się piwa (a jeśliś niepełnoletni coś bez % zawartości alkoholu) i przemyśl to. MONET SIĘ NIE POLERUJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Muszę odsapnąć panowie. Kiedyś, ciut głupszym będąc, nie czytając i nie słuchając porad trochę monet sobie zniszczyłem.
Polecam zatem lekturę nim zaczniecie bawić się w niszczenie monet!!!!!!!!!!

Nie 06 Mar, 2011 13:50

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Basileus napisał:

Polecam zatem lekturę nim zaczniecie bawić się w niszczenie monet!!!!!!!!!!


Basileus- czytaj ze zrozumieniem.....caly watek jest poswiecony probie uratowania monety-ktora autor wie ze spartaczyl juz w na poczatku.

Nie 06 Mar, 2011 16:00

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak wiem. Obawiam się jednak, że pomysły polerowania i szczoteczki do zębów mogą natchnąć do czyszczenia monet w ogóle a nie tylko próby ratowania monety.

Nie 06 Mar, 2011 16:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.