| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tannenberg

Prośba do znawców tematu o polecenie jakiejś książki Uśmiech Bitwa duża ,ważna ale kompletnie nieznana .

Czw 03 Lut, 2011 21:47

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W tym temacie mamy książkę z serii Historyczne Bitwy " Tannenberg 1914" autorstwa Piotra Szlanty. Równie ciekawa jest "Tannenberg 1914- zderzenie imperiów" autorstwa Dennisa Showaltera ( Książka i Wiedza 2005). Oczywiście warto przeczytać książkę " Sierpniowe salwy" Barbary Tuchman (przynajmniej dwa wydania. Ostatnie 1995). Lekka pozycja opisująca działania wojenne w sierpniu 1914, w tym bitwę pod Tannenbergiem.
Ostatnią pozycją w języku polskim jest " Tannenberg 1914", panów Domańskiego i Wilczka. Wydane przez Militaria w 2005. Niestety tej pozycji nie znam.

Pią 04 Lut, 2011 15:49

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Showalter napisał grubą książkę, ale o Tannenbergu tam jest mniej niż połowa. Poza tym tłumacz się tam nie spisał za bardzo - pomylił oddziały rezerwowe z zapasowymi, a to jednak spora różnica Wink Pisałem kiedyś recenzję do Przeglądu Historyczno-Wojskowego.
Praca Szlanty na początek jest lepsza - tańsza, bardziej na temat i mniej do czytania Wink

Oprócz rzeczy, które wymienił Seth mogę polecić jeszcze pierwszy tom pracy Dąbrowski Jan, Wielka wojna, Warszawa 1937. Poszukaj w bibliotece. Warto, bo styl dobry jest.
Jeszcze chyba coś w międzywojniu wyszło - nie wiem czy nie w ramach studiów taktycznych z wielkiej wojny - "kampania letnio-jesienna w Prusach Wschodnich" o ile dobrze pamiętam, ale właśnie z pamięci pisze, więc może nie być dokładnie Wink

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Pią 04 Lut, 2011 19:37

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za pomoc , niestety w miejscowych bibliotekach jest tylko ,,Sierpniowe salwy" może na początek wystarczy Zniesmaczony

Sob 05 Lut, 2011 11:52

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GRE:

Cytat:
niestety w miejscowych bibliotekach jest tylko ,,Sierpniowe salwy" może na początek wystarczy



I to jest cała prawda o bibliotece w najbliższej okolicy Rolling Eyes Niestety Rolling Eyes

Tu książka Szlanty:

http://allegro.pl/szlanta-tannenberg-1914-historyczne-bitwy-gdansk-i1411753800.html

Redbaron:

Cytat:
mogę polecić jeszcze pierwszy tom pracy Dąbrowski Jan, Wielka wojna, Warszawa 1937. Poszukaj w bibliotece. Warto, bo styl dobry jest.



Jak dotąd, jest to podstawowa praca o I wojnie, która przekrojowo i całkiem przystępnie traktuje o działaniach w latach 1914-18.
Oryginał jest trudno dostępny, natomiast 4 tomowy reprint ukazał się nakładem wydawnictwa Kurpisz S.A w Poznaniu w roku 2001. Biblioteki uniwersyteckie najczęściej mają ten zestaw ( mówię o Bydgoszczy Wink ). Wydatek na reprint też jest niemały, o ile pamiętam coś powyżej 300 złotych. Ale w naszym kraju nie brakuje kuriozalnych sytuacji i tom II i IV był w sprzedaży w popularnej sieci marketów, jako tania książka, coś w granicach 4 zł. za sztukę Laughing Laughing Kto chciał ten kupił Laughing

Sob 05 Lut, 2011 14:37

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

poszukam w antykwariacie albo w marketowym koszu Uśmiech bo cena internetowa +wysyłka =cena sklepowa Zniesmaczony .Ale chyba mam rację pisząc że bitwa jest zapomniana (w Polsce oczywiście )

Sob 05 Lut, 2011 15:28

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GRE:

Cytat:
chyba mam rację pisząc że bitwa jest zapomniana (w Polsce oczywiście )



W tym przypadku nie zgodziłbym się Wink Tannenberg 1914 = Grunwald 1410. Obie nacje mają w ten sposób bardzo wspólną historię. Jeżeli chodzi o zwykłego śmiertelnika, który datę bitwy pod Grunwaldem zna jak amen w pacierzu, kolejna bitwa z roku 1914 bywa zaskoczeniem. I tu masz rację. Natomiast bardziej światły Niemiec, zna paralelę między Tannenbergiem 1410, a Tannenbergiem 1914. Wszak był to odwet nad słowińskim zalewem Wink , ujmując rzecz w ramy nacjonalizmu.
Bitwa pod Tannenbergiem znana jest w Polsce od nieco innej strony Laughing Wszak chodzi tu o ukryty, gdzieś na dnie mazurskiego jeziora, skarb 2 armii rosyjskiej. To jest głównym powodem śledzenia map i analizy ruchów poszczególnych korpusów rosyjskich Laughing Iluż ludzi z wykrywaczami przeczesało lasy w rejonie kapitulacji carskich pułków. Ile rzeczy związanych z tą batalią wyciągnięto na światło dzienne Question Tego nikt dziś nie zliczy Wink

Sob 05 Lut, 2011 15:48

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pisząc zapomniana mam na myśli celowe wymazanie jej z pamięci . No bo przecież to Niemcy ją wygrali i to o zgrozo z Rosjanami Uśmiech rzecz nie do uwierzenia w PRL . Jeszcze jedno , czy to prawda że płyty granitowe z pomnika Tanenberskiego zostały użyte do budowy PKiN w Warszawie ?

Ostatnio zmieniony przez GRE dnia Sob 05 Lut, 2011 17:00, w całości zmieniany 1 raz

Sob 05 Lut, 2011 16:53

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie, bitwa pod Tannenbergiem jest akurat całkiem znana. Może nie w szczegółach, ale jednak większość ludzi o niej słyszała - czasem nawet w szkole, co w przypadku I wojny światowej było rzadkością

Seth ja słyszałem o reprincie, ale niestety nie o tym, że był za grosze sprzedawany... w każdym razie na UMK mamy reprint i oryginał - ten ostatni nawet w bibliotece wydziałowej. W Książnicy Kopernikańskiej też był oryginał, o ile mnie pamięć nie myli. Ale w każdym razie gratuluję zakupu Laughing

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sob 05 Lut, 2011 16:53

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GRE:

Cytat:
rzecz nie do uwierzenia w PRL .


Też nie do końca. W Mówią Wieki był artykuł na ten temat. Nie pamiętam tylko czy w końcu lat 70, czy na początku 80-tych. Ale czytałem i zainspirował mnie do pogłębiania wiedzy w tym temacie Wink

Sob 05 Lut, 2011 19:29

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron:

Cytat:
Ale w każdym razie gratuluję zakupu



Teraz dopiero zauważyłem Twój wpis. Niestety ( a raczej stety), Wielką Wojnę kupiłem w bydgoskim antykwariacie w 82' za dosyć "ciężkie" pieniądze.
W ubiegłym roku ( a może dwa lata temu?) widziałem na wystawie w tymże antykwariacie również oryginalny egzemplarz. Nie pytałem o cenę.
Najsmutniejsze jest to, że w obecnych czasach, w przeddzień 100 rocznicy wybuchu tej wojny, tak niewiele ciekawych pozycji książkowych ukazuje się na naszym rynku. Cieszy mnie zatem, że są młodzi historycy, którzy zajmują się tą tematyką i wbrew modzie i trendom, piszą książki o tamtych bataliach. Redbaronie ! W Twoje ręce Piwo

Sob 05 Lut, 2011 20:03

Powrót do góry
jabba
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam,

jestem na forum nowy ale tematem T-bergu zajmuje się już od bardzo dawna Uśmiech

pozwolę sobie wtrącić kilka pozycji (to te które tak z pamięci - jak dotrę do notatek postaram się listę uzupełnić):
Prof. dr hab. Tadeusz Maria Gelewski " Kulisy śmierci gen Samsonowa"
autor w tej chwili mi nieznany " Studja(org.) z wojny światowej"
Hoffman Max "Wspomnienia" - nie pamiętam skąd ale mam po polsku jakieś 10str ksero dotyczącego bitwy
Kilka ciekawych artykuł w Gazecie Olsztyńskiej autorstwa Sebastiana Mierzyńskiego
Kilkanaście równie ciekawych artykułów w Kurku Mazurskim (powinny być na stronie) autorstwa Sławomira Ambroziaka
Kilka artykułów popełnionych przez Damiana Czerniewicza w Odkrywcy
oraz niezastąpiona pozycja niemieckojęzyczna (na tą chwilę tą tylko pamiętam w całości)Reichsariv bd.19 Tannenberg lub Schlacht bei Tannenberg (w miarę dobre mapy - przebieg bitwy dzień po dniu 15szt)
Ponadto każda z wymienionych w tym topicu pozycji ma przypisy i bibliografię i pójście tym tropem też wiele pomoże.

Jak coś służę radą i pomocą
jabba

Wto 08 Lut, 2011 21:54

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No jak już się bawimy w uzupełnianie bibliografii, to może to trwać baaaaardzo długo Wink
Wyszły też wspomnienia Ludendorffa, Hindenburga, coś na kształt wspomnień Mackensena. Do tego jeszcze historie niemieckich pułków i samodzielnych batalionów oraz rosyjskie Golowin, Iz kampanii 1914 goda na wostocznom frontie (o ile dobrze tytuł pamiętam) no i do tego "sbornik dokumentow" za operację wschodniopruską 1914. Ciekawa jest też praca Walthera Elze - nie pamiętam tytułu, ale są tam fragmenty rozkazów. No i mój skromniutki artykuł o walkach pod Waplewem Wink
No i jeszcze 2 tom wielkiej syntezy "Der Weltkrieg 1914 bis 1918".

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Wto 08 Lut, 2011 22:33

Powrót do góry
jabba
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

przecież chyba o to chodziło żeby kolega mógł sobie coś wybrać Wink

żeby nie być kompletnym rusofobem Embarassed

mamy jeszcze książkę napisaną przez zmarłego niedawno laureata literackiej Nagrody Nobla Aleksandera Sołżenicyna „Август четырнадцатого” („Sierpień czternastego”)

krótka decyzja - uzupełniamy czy nie ??

pozdrawiam

Wto 08 Lut, 2011 23:17

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jabba napisał:

krótka decyzja - uzupełniamy czy nie ??

Od Ciebie zależy, ja nie mam czasu by wrzucać bibliografię na forum, ale myślę, że mogę uzupełnić Twój spis jeżeli będzie Ci się chciało go wrzucić alfabetycznie Wink

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Wto 08 Lut, 2011 23:37

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Gliwicach znalazłem ,,Pierwsza Wojna Światowa " Pajewski PWN 2004 + wspomniane wcześniej ,,Sierpniowe Salwy" dobre i to Uśmiech

Sro 09 Lut, 2011 12:36

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GRE napisał:
W Gliwicach znalazłem ,,Pierwsza Wojna Światowa " Pajewski PWN 2004 + wspomniane wcześniej ,,Sierpniowe Salwy" dobre i to Uśmiech

Szału nie ma, ale panią Tuchmann bardzo przyjemnie się czyta. Pajewskiego zaś to sobie podaruj, szkoda Twojego czasu. W bibliotece miejskiej w Gliwicach jest kawałek "Wielkiej historji powszechnej" z okresu międzywojennego - jest tam też jakaś część z I wojnę - zobacz lepiej to niż Pajewskiego - z jego książki warto poczytać o zjeździe socjalistów w Sztokholmie a jeszcze lepiej o rokowaniach w Brześciu Litewskim - miałem ubaw po pachy - piękna bolszewicka propaganda Wink

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sro 09 Lut, 2011 13:17

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki salwy poczytam a Pajewskiego pooglądam Uśmiech . I jeszcze jedno pytanie czy warto czytać ,,Polska w I -szej WŚ " J Holzer J Molenda

Sro 09 Lut, 2011 13:43

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GRE napisał:
I jeszcze jedno pytanie czy warto czytać ,,Polska w I -szej WŚ " J Holzer J Molenda

Tej książki nie znam, chyba kiedyś tylko miałem w ręku. Ciężko się zatem wypowiadać. Zobacz na rok wydania i pamiętaj, że do 1989 r. była to "I IMPERIALISTYCZNA wojna światowa", masy robotnicze chciały pokoju, a bolszewicy chcieli dać nam raj na ziemi Wink Po założeniu tych filtrów możesz czytać każdą książkę nawet historiografii stalinowskiej Wink

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sro 09 Lut, 2011 13:55

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GRE:

Cytat:
warto czytać ,,Polska w I -szej WŚ " J Holzer J Molenda



Słabo pamiętam treść, ale łatwo nie było. Książka wydana w 1973 lub 74. Jeżeli zastosujesz się do rady redbarona:


Cytat:
Po założeniu tych filtrów możesz czytać każdą książkę nawet historiografii stalinowskiej


To może coś tej lektury wyniknie. Jednak materializm dialektyczny góruje nad treścią. Lata 70-te to bardzo zły okres dla polskiej literatury historycznej. Jednak drążąc temat pod tym kątem, mamy dwutomowe kieszonkowe wydania "Od Sarajewa do Wersalu" autorstwa małżeństwa Bernaś. Tam o Tannenbergu jest na pewno, a całość dobrze ilustrowana ( jak na te czasy). Wydano, to to, w 1969. Na allegro bywa za kasę relatywnie małą, współmierną do treści
Laughing

A to:

Cytat:
,,Pierwsza Wojna Światowa " Pajewski PWN 2004


Świetnie pasuje jako podkładka pod kwiaty Laughing Jednak, aby oddać sprawiedliwość tej "cegle", autor skupił się na działaniach dyplomatycznych i takich opisów jest najwięcej.

Sro 09 Lut, 2011 17:33

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sierpniowe salwy przeczytane Uśmiech teraz nabrałem chęci na dalszy ciąg wszak książka kończy się we wrześniu 1914 ,a do końca wojny daleko .No i będzie problem bo w bibliotekach pusto Smutny

Sro 23 Lut, 2011 14:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.