| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tutus85
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

prośba o pomoc

witam,
Chciałbym Was prosić o namiary na publikacje/ informacje na temat adopcji( przysposobienia) w okresie starożytności, głownie starożytny Rzym.
Interesują mnie przede wszystkim teksty pozaprawne.Interesuje mnie ten temat i mam nadzieje poznać nowe źródła wiedzy na ten temat
Z góry dziękuję za pomoc!

Sob 06 Lis, 2010 14:52

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trudna sprawa bowiem większość publikacji jakie znam i które dotykają tegoż problemu ukazują go z punktu widzenia prawa. Może sięgniesz po Adoption in the Roman World Hugh Lindsay , Cambridge University Press 2009. Znalazłam też pewien artykuł http://www.pilgrimtours.com/church_history/italy/devotionals_history/Adoption.htm Trochę informacji podaje nam ciocia Wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Adoption_in_ancient_Rome
Możesz się też zaznajomić z biografiami osób , które były poddane adopcji. W czasach Republiki takim dość ciekawym przypadkiem był Klodiusz Pulcher. Jego życie opisał T. Łoposzko, Trybunat Publiusza Klodiusza w świetle źródeł i historiografii, Warszawa 1974.
W dobie Cesarstwa adopcja była czymś powszechnym w rodzinie panującej zapewniając ciągłość władzy. Adoptowani zostali Tyberiusz, Kaligula, Neron, Trajan, Kommodus, Hadrian, Antoninus Pius . Więc coś niecoś na temat adopcji możesz znaleźć wśród ich życiorysów Wink Wink

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię


Ostatnio zmieniony przez Amica dnia Sob 06 Lis, 2010 20:56, w całości zmieniany 1 raz

Sob 06 Lis, 2010 18:57

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja ze swej strony polecam pierwszy tom Historii życia prywatnego...od Cesarstwa Rzymskiego do roku tysięcznego.
Wydane przez Ossolineum.Taka tam przeglądówka ale na pewno znajdziesz ciekawe szczegóły.
Powodzenia życzy groszek zawsze pomocny Wink Mr. Green

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sob 06 Lis, 2010 19:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.