| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zagadkowe miejsce

Witam
Co do Bytomskich zagadek itp.
Od lat ciekawi mnie te miasto wraz z dzielnicami sporo dziwnych i tajemniczych miejsc już widziałem ale jest jeszcze dużo do poznania i wyjaśnienia.
A więc pisząc dalej chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was wie co to jest ma jakieś informacje na ten temat bo od 10 lat próbujemy się dowiedzieć i lipa.
Szombierki - jadąc ulicą Zabrzańską i wysiadając na przystanku gdzie idzie się do Zespołu Szkół nr.4 na ul. Małachowskiego (jednak nie chodzi o ten kierunek ino przeciwny w stronę Fazańca (nie duża ścieżka w dół obok ogródków działkowych) po lewej górka na końcu górki tajemnicze wejście murowane częściowe już zawalone. Mam fotki ino na tym forum się chyba nie da ich dać? / Owe wejście wygląda jak zakończenie dawnej sztolni lub wejście do schronu (obok był szyb wentylacyjny Janina z KWK Szombierki). Jedni twierdzą że to sztolnia inni podają że był tam schron, ktoś lepiej zorientowany w tamtych terenach może wie coś lepiej.
10 lat wstecz kawałek dało się tam wejść (pod skosem w dół) obecnie jest tak zawalone śmiećmi że szok. Całość już nie istnieje zapewne ale nie lubię spraw nie wyjaśnionych więc proszę o pomoc może ktoś coś wie.
Kiedyś zeszliśmy kawałek na dół lecz na dole było zamurowane lub jakaś płyta - obecnie już się nie da wejść.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 04 Sie, 2010 8:44

Powrót do góry
Edwus
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 342
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

U mnie w Żarach też jest takie coś. Można wejść tylko dalej jest zamurowane..... Mad Mad. Jak będę w tamtej okolicy to cykne fotki.

Sro 18 Sie, 2010 20:10

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

fajnie czekam z niecierpliwością Wyluzowany

Czw 19 Sie, 2010 8:47

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do podobnych miejsc
Bytom obok szybu Witczak - ul. Witczaka (obecnie zasypane, kiedyś były tam żelazne drzwi), zastanawiam się czy w Bytomiu jest więcej takich ,,obiektów"



Opis załącznika:
widok od przodu

Opis załącznika:
widok z boku

Czw 02 Wrz, 2010 10:45

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do pierwszego obiektu-na Gemandrze-bawilem sie tam za bajtla-prawie 40 lat wstecz-nic ciekawego, po pochylni odbijal w lewo i dwie salki-dosc spore tez o lukowym sklepieniu.dlugosc-moze z 50m.
w okolicy byly kochbunkry-teren pod ogrodkami byl stalagiem.
Sadze ze to byl schron dla obslugi stalagu.zamieszkujacej dwa budynki przy Zabrzanskiej.

Moze i przy Witczaku byl identyczny-Niemcy mieli bardzo rygorystyczne przepisy w tych sprawach i budowali je wg jednego wzoru-tu widac bardzo podobne wejscie.W chaldzie?

Ciekawy obiekt masz na Bobrku-blisko granicy trojkata B-m Zabrze Ruda-podobny tunel tylko poziomy,za "labiryntem" /uniemozliwia wlot pocisku/ do tego uregulowany brzeg rzeczki,zelbetowy most,resztki zelbetowej wartowni...
kiedys prowadzilismy tam prace "gornicze"ale gdy tunel poszerzyl sie spasowalismy

Sob 04 Wrz, 2010 17:38

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fantastycznie w końcu konkretna odpowiedz
Mógłbym prosić o jakiś prosty szkic (ważna sprawa jak dla mnie bynajmniej) lub foto tego obiektu (narysowany ręcznie i wrzucony na forum).
Co do tego obiektu to mówi Pan schron dla obsługi Stalagu (pewne?)

O kochbunkrach w tamtym terenie słyszałem ale już nie istnieją

O tym na Bobrku nie słyszałem istnieje jeszcze czy poszedł w zapomnienie?

Nie 05 Wrz, 2010 18:39

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do Bobrka po głębokim namyśle nie wiem na pewno ale czy nie chodzi Panu o ten schron w skarpie mniej więcej jest na granicy miast?


Opis załącznika:

Nie 05 Wrz, 2010 18:42

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PoLo napisał:

Mógłbym prosić o jakiś prosty szkic (ważna sprawa jak dla mnie bynajmniej) lub foto tego obiektu (narysowany ręcznie i wrzucony na forum).
Co do tego obiektu to mówi Pan schron dla obsługi Stalagu (pewne?)


A czy tu robiles fotki swoich zabaw dzieciecych? Tych bez zgody rodzicow.
A wtedy nie bylo cyfrakow tylko trzeba bylo oddac do fotografa...
Tak teraz analizuje co do planu-bylby bardzo prosty -schody w dol i w lewo salka ,o ile dobrze pamietam przedzielona cienka przemurowana na 1 cegle scianka.
Chyba tez przesadzilem z tymi 50m -w oczach dziecka swiat jest wiekszy- ale ze 20-30x7-10 m powinno byc.
Coz blisko 40 lat minelo, pamiec jest ulotna.
Kochbunkry lezaly zwalone a dolku-pomiedzy ogrodkami a ul.Godulska-na jej koncu .
Czy to schron dla obslugi stalagu-nie wiem na 100% tak zakladam-ze wzgledu na dwa murowane budynki obok.raczej nie byl to magazyn-schody-wiec wszystko trzeba byloby znosic recznie.
Ostatnio bylem tam ze 20 lat temu-tylko z zewnatrz-gdyz chcialem to kupic ale miasto stwierdzilo ze to obiekt wojskowy-choc nie wiem czy nawet sprawdzili o ktory mi chodzi.

Co do Bobrka-nie wiem-brak tla a cegly sa wszedzie prawie takie same.....wyglada podobnie,przednia zapora zwalona-ja pamietam ja wieksza,na prawej scianie zewnetrznej powinny byc slady -wglebienia po pociskach.
Wink Wink

Pon 06 Wrz, 2010 19:52

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do zdjęcia to rozumiem tak ino zapytałem

To narysuje mi Pan ten szkic i wklei na forum ewent. na mejla ([email protected]) tak z Pana perspektywy jak to wyglądało.

Co do kochbunkrów to kolejna ciekawa rzecz sprawdzę to na pewno.

Co do Bobrka drugie wejście wysadzili Rosjanie to wiem od dziadka kolegi co podczas wojny tam był, dziury po kulach nie wiem czy są nie patrzyłem aż tak dokładnie (jest w skarpie na górze są domy obecnie)

Pon 06 Wrz, 2010 22:35

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem dziś przed pracą obadać tamte tereny za ulicą Godulską czy coś może jeszcze pozostało z tamtych kochbunkrów ale niestety nic się nie uchowało jest duży dól ale obecnie są prowadzone tam jakieś roboty wykarczowane trochę, zwożą ziemię itp.


Opis załącznika:
dół

Opis załącznika:
niszczejąca historia - smętny obraz tego co było - szkoda że miasto nic nie robi w takich sprawach

Sro 08 Wrz, 2010 11:13

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Takie drzewa urosly???? to kolo basenu? ten istnieje jeszcze?
Coz lata leca.

Chyba nie mowimy o tych samych obiektach-Bobrka tam na gorze sa dzialki i kiedys biegla kolejka-sadze ze byl to tylko tunel pod jej nasypem,potem nasypano kolejna halde i..stal sie zbedny-tylko dlaczego tak obwarowany?
Byl kiedys spory obiekt w haldzie na Goduli-analogiczny-dlatego prowadzilismy tam wykopy.
No i podobny masz z Zabrzu-poczatkowo obetonowany przechodzi w halde.

Jest kilku maniakow w okolicy -moze jak spadnie snieg -bedzie troche czasu zorganizuje objazd okolicznych miejsc.

Cos sie tak uparl na ten plan-prostokacik i schody do wyjscia.....nie ma co rysowac

Pią 17 Wrz, 2010 22:18

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajnie że Pan napisał, ten plan potrzebuję do swojej dokumentacji.
Co do tych miejsc to napiszę Pan dokładną lokalizację, chętnie odwiedzę i obadam.
Co do Bobrka ogródki też są u góry

Sob 18 Wrz, 2010 10:26

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do planu narysowałem szkic z Pana opisu proszę nanieść ewentualne błędy


Opis załącznika:

Nie 19 Wrz, 2010 18:41

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest OK Tylko inny stosunek dlugosci bokow prostokatu z salami-ok 1:3 czyli 30x10m


Opis załącznika:

Pon 20 Wrz, 2010 23:18

Powrót do góry
PoLo
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za sprostowanie planu a co do lokalizacji obiektów na Goduli i w Zabrzu jakaś podpowiedz gdzie tego szukać?

p.s Co do tego planu żadnych innych wejść nie było

Wto 21 Wrz, 2010 8:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.