| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
triglav
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Okolice Torunia - Ringstandy, Unterstandy i mogiły

Witam

Interesują mnie dwa miejsca w okolicach Torunia, a dokładniej w pobliżu jeziora Kamionki we wsi Nowy Dwór. W owej okolicy znajdują się 3 stanowiska typu Ringstand 58C, oraz R 668 Unterstand. Ze stanu obecnego można z całą pewnością domniemywać, że miały tu miejsce dość ciężkie ostrzały na co wskazuje ów R 668. Czy ktoś z Was ma jakieś info dotyczące wydarzeń mających tu ongiś miejsce?

Nie mniej ciekawym miejscem są położone nieopodal w lesie mogiły, które na ten czas są już bardzo zapuszczone i zaniedbane. Jeszcze kilka lat wstecz były względnie widoczne, dziś giną w niewysokiej nawet trawie.

Grobów jest kilka, bez krzyży, bez jakichkolwiek elementów poza kamiennym – pustym w środku prostokątem. Ponadto dwie (przynajmniej) mogiły wskazują na podwójny pochówek – są zaraz obok siebie.

Ze źródeł map historycznych doszedłem do 1910 roku, na którym owe miejsce było oznaczone jako niewielki cmentarz. Późniejsze nieco mapy wskazują jako bardzo mały cmentarz, współczesne zaś nie wspominają o tym miejscu w ogóle. Intryguje mnie to miejsce, bowiem jak dotąd bezskutecznie szukam jakiejkolwiek wzmianki o tym miejscu.

Dziś jeszcze mam zamiar kolejny raz wybrać się w to miejsce (mieszkam 5 km obok) i o ile komary mnie nie zagryzą postaram się o kilka foto.

A może ktoś jest chętny do wspólnego wypadu w ten rejon? Pobieżnie tylko opisuję to miejsce, bowiem w pojedynkę nie bardzo człowiek ma ochotę krążyć po lesie, a zainteresowanie tematem póki co nie wyrasta poza mnie i fora.

Pozdrawiam

Sob 10 Lip, 2010 12:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.