| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozwolenie na kupno detektora - czy to przyszłość ???

Od nie pamiętnych czasów toczą się wojny pomiędzy poszukiwaczami a prawem. I mimo, że dostanie pozwolenia na kopanie to rzecz ciężka wykrywkę może kupić dosłownie każdy. Tak to jest absurd. Jednak tak jak wiele ludzi dąży do powszechnej legalizacji, tak nie wiele mniej do zaostrzenia przepisów.
Czy według was jest możliwe, że w przyszłości wejdzie przepis na sprzedaż detektorów tylko z upoważnieniem ? Czy raczej wszystko idzie w kierunku zachodu i będzie można dobrowolnie ratować przed korozją pamiątki naszej historii ?
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Czw 15 Kwi, 2010 21:57

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wątpie aby coś takiego powstało, no ale nasi politycy nie raz juz zaskoczyli dziwnymi pomysłami.

Sądze że obecnie w PL jest co najmniej kilkadziesiąt tys wykrywaczy metalu, tego nie da się opanować żadnymi zakazami, zakazać można wszystkiego, ale prochibicja w USA pokazała jaka jest tego skuteczność Wink

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 15 Kwi, 2010 23:09

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciezko w tej chwili cos powiedziec-akurat w prezydenckiej katastrofie zgina kompetentny mam czlowiek-ktory pomimo ciaglej niecheci dla detektorystow jednak jednak uznal ze to "wojna z wiatrakami" i mialo sie nam polepszyc....

Samego detektora nie mozna zabronic posiadania-ja np czasem wykonuje uslugi poszukiwania rur czy kabli firmom budowlanym-z reguly w planach geodezyjnych jest ok 2m bledu,czasem szukamy innych rzeczy-nie zabytkow- wiec jak mozna mi zabronic posiadania narzedzia pracy?

Dwa-sporo z nas wspolpracuje z archeologami,czy zblizonymi instytucjami-kopie legalnie,bez lamania prawa,sa juz pierwsze firmy wykunujace prace detektorem dla w/w....tez to narzedzie.

Ale jak stwierdzil Indiana a mawial Zulu Gula "Polska to dziwny kraj.." wiec ....

A a`propos "zachodu" - tam tez nie maja tak idealnie jak sie nam nieraz wydaje,np w niemczech sa "landy"gdzie jest jeszcze ostrzejsze prawo niz u nas /i bardziej egzekwowane/,w sporej czesci Francji nie mozna,Grecja Wlochy-tez nielatwo lub wcale...u nas sie caly czas mowi o "modelu brytyjskim" i do niego uogolnia.

Wto 20 Kwi, 2010 0:33

Powrót do góry
idfx
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hmmm... napisze male odniesienie - bodajze 2 lata temu Anglia nie mogla sobie poradzic z malolatami dzgajacymi na ulicy nozem, po to by nakrecic filmik i pokazywac kolegom... przynioslo to calkowity zakaz posiadania na ulicy noza, pod grozba kary wiezienia. Niedlugo potem policja zatrzymala starszego Polaka idacego do pracy. Po przeszukaniu, znalezli w plecaku bulki, pomidory, konserwe i noz kuchenny. Poszedl siedziec, o ile sie nie myle na 2 lata. To jest absurd, jednak nigdy nie mozna zakazac sprzedarzy nozy kuchennych. Tak bedzie i z wykrywaczami, mozna je kupic, ale nie mozna uzywac do poszukiwan. Chyba, ze przewodow w scianach, lub jak kolega wspomnial rur wodociagowych i innych instalacji. Wracajac do noza, to jest to kolejne puste prawo w UK. Jak sobie wyobrazacie kupno noza w sklepie i przetransportowanie go do domu do potrzeb kuchennych Uśmiech) ?? tego juz ustawodawcy nie potrafia rozwiazac. Zgodnie z tym - zostaniesz podciety potluczona butelka - zakaz posiadania butelek. Wiec z tym brytyjskim wzorcem, nie zawsze jest tak kolorowo.

Pozdrawiam !!

sorki za brak polskich liter, musze pozmieniac ustawienia, nie mam polskiego systemu.

Wto 20 Kwi, 2010 15:48

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli sytuacja rysuje się powiedzmy w miarę optymistycznie Wink , po staremu na partyzanta Twisted Evil , ale jednak nie zapowiada się też na znaczna poprawę. Jak sądzicie czas przyniesie wolność, czy jednak ograniczenia ?
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Wto 20 Kwi, 2010 17:39

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Konrado napisał:
po staremu na partyzanta Twisted Evil


Dlaczego na partyzanta? Kto broni postarać się o pozwolenie u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków...? Rolling Eyes

Wto 20 Kwi, 2010 17:42

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak realistycznie... czy widzisz tych wszystkich ludzi jak biegną do WKZ i płacą za poszukiwania? Szlachetne, ale mało możliwe.
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Wto 20 Kwi, 2010 17:46

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co mnie wszyscy interesują, kto nie chce to partyzantki nie uprawia! Uśmiech
I to nie są żadne pieniądze a tylko 80zł, cena chyba warta spokoju. Wink

Wto 20 Kwi, 2010 17:50

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No wiadomo że partyzantka nie jest przymusem, ale... jest taka możliwość i to bez większego narażenia. A Polacy juz tak mają, że jak może jechać szosą 5 km, lub przez rezerwat 500m to najczęściej wybierze rezerwat (narazi sie, ale zaoszczedzi na cos innego...) . Tak to u nas było jest i będzie, że większość będzie z cykorem spoglądać na zbliżjących się ludzi Mr. Green
Poza wielu interesuje się tym, a nie stać ich na legalne uprawianie swego hobby.
"Bez prawa nie ma bezprawia, a bezprawia nie ma prawa"[i] :]]]
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Wto 20 Kwi, 2010 17:58

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problem pewnie w tym że nie każdy WKZ daje pozwolenia detektorystom.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 20 Kwi, 2010 18:39

Powrót do góry
idfx
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a jak to dokladnie jest z tym pozwoleniem ? juz napisales ile kosztuje, co jednak z reszta ? spodziewam sie, ze wydawane jest na konkretne miejsce i pore, jak to sie ma do czasu oczekiwania na takie pozwolenie ? dla mnie to hobby ponad wszystko, wiec wolalbym poswiecic majatek latami i spacerowac sobie niezauwazalnie, niz kupic "fure" i cieszyc sie, ze wszyscy mnie widza, zajadajac sie w domu pasztetowa.......
za grosze....
w Polsce bywam srednio co miesiac, stad pytanie co do oczekiwania na pozowlenie, zeby sie spasowalo.

Wto 20 Kwi, 2010 18:44

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
spodziewam się, ze wydawane jest na konkretne miejsce i pore, jak to sie ma do czasu oczekiwania na takie pozwolenie ?


Wydawane jest na teren który Cię interesuje i na który masz pozwolenie jego właściciela. Pierwsze wydawane jest na 3 miesiące, kolejne na rok. Czas oczekiwania to ok 2tyg, no chyba że zapomnisz o jakimś załączniku to okres może się przedłużyć.

Więc jeśli w Polsce jesteś gościem to chyba nie warto. Wink

Wto 20 Kwi, 2010 18:57

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy trzeba być pełnoletnim by starać się o takie pozwolenie?

Wto 20 Kwi, 2010 20:41

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sheeska z Paćkowa napisał:
Czy trzeba być pełnoletnim by starać się o takie pozwolenie?


A wiesz że nie wiem... Rolling Eyes Wydaje mi się jednak że tak, w końcu bierzesz na siebie pewne zobowiązania.

Sro 21 Kwi, 2010 7:57

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sheeska z Paćkowa napisał:
Czy trzeba być pełnoletnim by starać się o takie pozwolenie?


Zgodnie z art 36 ust. 7 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami Pozwolenie na prowadzenie badań konserwatorskich i architektonicznych przy zabytku wpisanym do rejestru albo badań archeologicznych lub poszukiwań ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, wydaje się również na wniosek osób fizycznych albo jednostek organizacyjnych zamierzających prowadzić te badania lub poszukiwania. W przypadku nieuzyskania zgody właściciela lub posiadacza nieruchomości na przeprowadzenie tych badań lub poszukiwań przepisy art. 30 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

Z kolei osoby fizyczne posiadają bez żadnych ograniczeń zdolność występowania w postępowaniu administracyjnym jako strony od chwili urodzenia do chwili śmierci, ponieważ każda osoba fizyczna może być podmiotem praw i obowiązków administracyjnoprawnych. Zdolność proceduralną posiada także nasciturus, tj. dziecko poczęte, a jeszcze nienarodzone, jeżeli urodzi się żywe.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sro 21 Kwi, 2010 8:21

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od siebie dodam że o takie pozwolenia muszą się też starać archeolodzy na badanie stanowisk Wink nie jest tak że archeolog to ma fajnie i sobie idzie i kopie lub łazi po polach i zbiera skorupy bez kwita Wink

aha, konserwa może chcieć was kontrolować, czyli umówi się na spotkanie w plenerze aby zobaczyć co robicie, jak mu się nie spodoba to ma prawo cofnąć pozwolenie.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 21 Kwi, 2010 9:19

Powrót do góry
idfx
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 124
Skąd: EU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak bardzo precyzyjnie trzeba okreslac miejsce poszukiwan ? - wies taka i taka,pole takie i takie czy moze konkretne 100 m kwadratowych itp. ??

Sro 21 Kwi, 2010 9:26

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

z tego co wiem musi być podane miejsce poszukiwań, obszar badań (np 10ha) okres czasu na te poszukiwania, mapka z zaznaczonym obszarem.
W archeologii podaje się AZP (cała polska podzielona jest na takie archeo obszary) ale chyba od zwykłego poszukiwacza nie będą wymagać Wink

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 21 Kwi, 2010 9:46

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

idfx napisał:
jak bardzo precyzyjnie trzeba okreslac miejsce poszukiwan ? - wies taka i taka,pole takie i takie czy moze konkretne 100 m kwadratowych itp. ??


No konieczne jest całkiem dokładne zaznaczenie lokalizacji... Mój przykład z zeszłego roku: Starałem się o pozwolenie na poszukiwania na obszarze jednego z nadleśnictw, zaznaczając interesujące mnie obszary zahaczyłem o tereny sąsiedniego nadleśnictwa... i po tygodniu przyszło pisemko z WKZ że konieczne jest jeszcze kolejne pozwolenie właściciela terenu właśnie tego sąsiedniego nadleśnictwa. Uśmiech
Jeśli chodzi o pola to zaznaczasz interesująca Cię działkę, na którą masz pisemne pozwolenie jej właściciela. Nie jest to trudne bo używasz całkiem dokładnych map jak 1:10 000 lub 1:25 000.

Mapki wracają do Ciebie z powrotem z zaznaczonymi miejscami które objęte są nadzorem konserwatorskim i tam twoja noga postać nie może. Uśmiech

Naprawdę warto wyrobić sobie kontakty i dobre imię w WKZ, ja w tym roku nie występowałem jeszcze o pozwolenie bo nie mam za bardzo czasu na kopanie, ale w lato załatwię sobie papierek.

A oto przykład mojej współpracy z archeo i muzeum. Zapinka podkowiasta z X-XI wieku znaleziona prze ze mnie przed kilkoma tygodniami, rzadkie znalezisko na naszych ziemiach. Zapinka oczywiście jest już w rękach archeologów z Muzeum Warmii i Mazur. Uśmiech



Opis załącznika:

Sro 21 Kwi, 2010 10:13

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie jeszcze interesuje, wydaje mi się, bardzo wazna rzecz. Chodząc znajdujemy np. luski, ale i drogocenne monetki itd. słyszałem że część mniej cennego łupu mozna zabrac do domu. Jak to wyglada w rzeczywistości ?
pozdro

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Sro 21 Kwi, 2010 18:15

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz obowiązek wszystkie znaleziska pokazać konserwie, on pewnie zdecyduje czy zostawi tobie czy zmagazynuje w piwnicy w pudle.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 21 Kwi, 2010 19:47

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Kriss

Sro 21 Kwi, 2010 20:09

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:
Sheeska z Paćkowa napisał:
Czy trzeba być pełnoletnim by starać się o takie pozwolenie?


Zgodnie z art 36 ust. 7 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami Pozwolenie na prowadzenie badań konserwatorskich i architektonicznych przy zabytku wpisanym do rejestru albo badań archeologicznych lub poszukiwań ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, wydaje się również na wniosek osób fizycznych albo jednostek organizacyjnych zamierzających prowadzić te badania lub poszukiwania. W przypadku nieuzyskania zgody właściciela lub posiadacza nieruchomości na przeprowadzenie tych badań lub poszukiwań przepisy art. 30 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

Z kolei osoby fizyczne posiadają bez żadnych ograniczeń zdolność występowania w postępowaniu administracyjnym jako strony od chwili urodzenia do chwili śmierci, ponieważ każda osoba fizyczna może być podmiotem praw i obowiązków administracyjnoprawnych. Zdolność proceduralną posiada także nasciturus, tj. dziecko poczęte, a jeszcze nienarodzone, jeżeli urodzi się żywe.


Trzeba jeszcze pamiętać, że dziecko do czasu uzyskania pełnoletności nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych- oznacza to, że nie może samodzielnie występować w procesie ani w czynnościach administracyjnych.
Dzieci mogą być stronami postępowania sądowego o czym pisałem wyżej, w sprawach cywilnych (jako powodowie lub pozwani)- czy administracyjnych o ile postępowanie dotyczy ich praw i obowiązków.
Natomiast do czasu uzyskania pełnoletności dziecko reprezentują jego przedstawiciele ustawowi, tj. w zasadzie rodzice bądź inni opiekunowie prawni lub przedstawiciele.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Czw 29 Kwi, 2010 7:47

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.