| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kaplica Św. Stanisława Kostki w Mielcu

Jest w moim mieście takowa kaplica jak w temacie.
Kaplica św. Stanisława Kostki urządzona jest w zachodniej części bursy gimnazjalnej. Wybudowana w/g projektu byłego katechety gimnazjalnego ks. Romana Sitki (wyniesionego później na ołtarze) do użytku została oddana w 1912 r. Poświęcenia tak kaplicy jak i bursy dokonał w dniu 3.XII.1912 r. Biskup Tarnowski ks. Leon Wałęga.

Do wybuchu II wojny światowej opiekunami kaplicy byli : ks. Roman Sitko, ks. Walenty Chrobak, ks. Wawrzyniec Dudziak i ks. Wincenty Bialik. Ponadto opiekunem a później Rektorem Kaplicy św. Stanisława Kostki był ks. Bolesław Gwoździowski. W czasie okupacji niemieckiej kaplica była zamknięta. Po opuszczeniu Mielca przez Niemców natychmiast wznowiono odprawianie nabożeństw, ale 13.11.1944 r. w czasie ostrzału Mielca jeden z pocisków niemieckich uderzył w zachodnią część kaplicy w której odbywała się Msza Św. z okazji 218 rocznicy kanonizacji św. Stanisława Kostki. Kilka osób zginęło, a ks. Gwoździowski stracił nogę. Kaplicę wkrótce odbudowano, a ks. Gwoździowski, do końca życia pełnił obowiązki katechety szkół średnich, oraz opiekował się kaplicą, która była jego ulubionym miejscem modlitwy. Historia jest o wiele bardziej szczegółowa, ale na razie nie chce się w to zbytnio wgłębiać.

W roku 2007 społecznym zaangażowaniem odnowiono część frontową kaplicy łącznie z figurą Matki Boskiej. Organizacją i kierowaniem odnowy zajął się Leon Pisarczyk jeden z wiernych parafii Ducha Św. oraz Stanisław Dusberger - organista kaplicy. Dokonano całkowitej przebudowy schodów wejściowych, stopnie schodów wyłożono efektownie płytkami, a przed kaplicą ustawiono nowe ławki. W górnej części elewacji frontowej rodzina Czesława Głodzika ze Złotnik wykonała metalowy krzyż.

Po zmianie proboszcza po zmarłym w 2007 roku ks.Marcinowskim, nowy proboszcz zamierza przeprowadzić w niej generalny remont. Co w samym sobie nie jest złym pomysłem. Niestety w jego planach jest spalenie całego ołtarza, zrobionego w 1912r. oprócz wbudowanego w nim obrazu św. Stanisława. Zamierza dać na spalenie konfesjonał i stół ołtarzowy które są może nieco nowsze ale i tak już z 30 lat mają. Nawet już mający swoje lata keyboard (albo coś co mi go przypomina) maja iść na straty.
Sam ołtarz jest już trochę zjedzony przez korniki ale według mnie parę miesięcy lub lat pracy i przywróciło by się mu dawną świetność, na jego miejsce ma być jego wierna replika, która po opowiadaniach proboszcza wierna nie będzie choćby z powodu innego koloru, jakiś szczegółów wykończeniowych i skróceniu pułki przed tabernakulum na której można odprawiać dawną msze rzymską.
Cała drewniana podłoga ma być wydarta, a wylane ma zostać około 5 ton betonu i to obłożone granitem Cała posadzka ołtarzowa w kaplicy z 1912r. ma być wyłożona granitem ? Czy Wy to sobie wyobrażacie ??

Do niedawna w zimie kaplica była ogrzewana przez 3 piece dwa w prezbiterium i jeden w zachrystii. Niestety chciwość ks. Probosza jest taka, że kazał piec w zachrysti wydrzeć, a te dwa już nie doczekają następnej zimy.

Wejście z remontem planowane jest na 1 września. Do tego czasu jest jeszcze możliwość ratowania tego dobytku, jeżeli możecie, powiedźcie mi czy plany proboszcza mają sens ? I jeżeli była by to tylko jego postać legalnego wandalizmu to czy można coś z tym zrobić ??

_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Pon 04 Maj, 2009 20:35

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia znalezione w internecie. Dam wam inne i leprze za jakiś czas.


Opis załącznika:
Budowa Budynku Bursy z Kaplicą

Opis załącznika:
Budynek w latach dwudziestych.

Opis załącznika:
Nie najlepszej jakości ale mniej więcej obecny wygląd ołtarza.

Opis załącznika:
Wejście do kaplicy.

_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Pon 04 Maj, 2009 20:48

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli szukasz pomocy to proponowałbym się zgłosić do konserwatora zabytków. Może on coś zdziała. Ciekawe, gdyby spróbować zrobić coś razem z innymi parafianami. Co ty na to??
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Pon 04 Maj, 2009 21:17

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapomniałem napisać o ornatach, które też mają swoje lata, a po jego zachowaniu wnioskuje, że pójdą na podpałkę. Wydaje mi się, że mam po swojej stronie dwóch księży. Ks. Piotra Muchę i Ks. Krzysztofa Szeble. Mucha jest wikarym w mojej parafii to ma bardziej mi jak pomóc ratować, a Krzysiek ma zamiłowanie do dawnych rzeczy takich jak msza tyłem i ornaty kielichy. Jak się dowiedział, o tym, że proboszcz chce skrócić ten blat przed tabernakulum bardzo się zasmucił, z powodu, że nie będzie miejsca na taką dawną mszę.
_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Pon 04 Maj, 2009 21:22

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale czy ten proboszcz ma pozwolenie na tego typu działania. przecież to są zabytki, a ich nie można ot tak sobie niszczyć. Przecież jakiś konserwator czy ktoś musiał wydać na to pozwolenie. A propos. Co temu proboszczowi się nie podoba w tej starodawnej modzie?

Ten twój proboszcz bardzo mi przypomina proboszcza z pewnej parafii pw. Św. Rocha. Jest to kościół zbudowany w 20 - leciu międzywojennym, na miejscu dawnego lcmentarza. Nie będę przytaczał historii, bo google wystarczą. BTW. Wg. planów architekta, który wymyślił ten kościół, bo jego bokach wzdłuż murów miały rosnąć drzewa. Sam jeszcze pamiętam jak to ładnie i pięknie wyglądało, jak kilkudziesięcioletnie drzewa rozkwitały i przez całe lato dawały cień i wytchnienie w czasie spacerów po mieście. Ale pewien ks. Ż. (proboszcz) powiedział, że drzewa zatrzymują wilgoć i mury pleśnieją. Ja osobiście niczego takiego nie zauważyłem (ale też się za specjalnie nie przyglądałem). Owszem można wyciąć tę pierwszą linie, ew. część drugiej, ale żeby wycinać wszystkie drzewa?? Tak samo było z krzaczkami. Fakt, tak się rozrosły, że rozrosły się tak, że aż nie można było przejść, ale wystarczyło podciąć je, aby nikomu nie zawadzały. Oczywiście zamiast przyciąć, łatwiej jest to wszystko zlikwidować. Owszem, zimą może to i by wyglądało (pod warunkiem, że byłaby wieeeelka hałda śniegu), ale latem, gdy mamy najwięcej turystów i innych odwiedzających, to wygląda koszmarnie. I jak tu zadbać o wygląd miasta, zachowanie dorobku kultury, gdy bezmyślnie niszczy się zabytki.

Przykładem może być wnętrze. Owszem, ładne, fajne, surowe, ale jeśli chodzi o pleśń i kurz to masakra. Tam, gdzie chodzą wierni to pół biedy. Ale płaskorzeźba nad prezbiterium to Sodoma i Gomora. Tak zarosła pleśnią i kurzem, że sprawia efekt światłocienia Mr. Green . Zamiast zainstalować ogrzewanie, karczuje drzewa, bo na murach niby pleśń rośnie. Jeśli już, to na pewno nie widać jej tak mocno, jak we wnętrzu.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Pon 04 Maj, 2009 21:41

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

U nas było dużo pleśni w zachrysti, ale ściana została okuta i we wrześnie położą na to jakąś watę i zatynkują. Powiedział, że potrzebuje jakiegoś eksperta który mu wyliczy czy podpory w piwnicy wytrzymają ciężar tego betonu. Po czymś takim wolał bym aby się zawaliły podczas kiedy on tam stał będzie.

Co do konserwatora. Komisja zabytkowa miała być już dawno, zdaje mi się, że on sobie załatwił żeby ją przesunąć i kaplica zostanie wpisana jako całość do zabytku, a nie każda rzecz osobno.

Były dwa kielichy z roku około 1926, choć pewności nie mam, które wziął tutaj do kościoła, a dał jakieś blaszaki za 50 zł . Mamy jeszcze dwie puszki jedna jest z pewnością z 1926r. bo na dole jest wyryta ta data z fundatorem i kadzidło z 1926r, bo pisze u góry "Od Ks.Mateusza Jeż, 1926r"

_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Wto 05 Maj, 2009 8:07

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale czemu on chce to wszystko zlikwidować?? Co mu to wszystko przeszkadza??

P.S. Jakbyś pisał petycję, czy coś to daj znać, podpiszę się.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 05 Maj, 2009 16:35

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

On chce mieć wszystko nowe. Wczoraj na majówce się czepiał, o nieco "brudną" ampułkę z winem, a jak pan kościelny powiedział, to ze starości to ten odpowiedział "To wyrzucić! I kupić nowe." Mówić to ma kto ale nie ma kto dać pieniędzy. Jak się po iluś tam latach przepaliła, żarówka w starym reflektorze ołtarzowym, to pan kościelny kupił za swoje nową żarówkę za 313 zł, to proboszcz powiedział, że za droga ale oddał pieniądze. Nie zmienia to faktu, że na wystrój kwiatami nie daje ani grosza. Tylko pan kościelny kombinuje z własnych pieniędzy albo jak jakaś babcia która tu przychodzi da mu.
_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Wto 05 Maj, 2009 17:05

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dowiedziałem się nowej rzeczy. Bo było pytanie o tego konserwatora. Chodzi o to, że budynek część "kapliczna" budynku zostanie oddana pod jego opiekę dopiero w przyszłym roku i dlatego ks. Cioskowi śpieszy się z tym remontem (niszczeniem) bo potem będzie miał ręce związane. Dowiedziałem, się także, że szkoła która jest w tym samym budynku nic może nawet przemalować niektórych części korytarzy.
_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Pią 15 Maj, 2009 21:28

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to skoro się spieszy, to trzeba mu to uniemożliwić. Twisted Evil Twisted Evil

Tu Wisła! Tu Wisła! Ja grab 3, Ja grab 3 zgłoś się!! Misja specjalna. Pewien księdzu chce zniszczyć kościół. Odbiór!

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Pią 15 Maj, 2009 23:40

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może by tak napisać anonimowego e-maila do lokalnej gazety Korso ??
_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Sob 16 Maj, 2009 12:28

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobry pomysł. Można też zebrać podpisu pod petycją do władz miasta/miasteczka/wsi (niepotrzebne skreślić). Jeszcze może by tak internetowe podpisy pod petycją.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 16 Maj, 2009 13:11

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety remont kaplicy dobiegł do końca. Nic nie zostało z starych rzeczy tak jak opowiadałem. Ołtarz jest nowy w kolorze drzewa o zmienionych niektórych rzeczach. Cała posadzka jest nowa, granitowa. Nowy konfesjonał, ławki oświetlenie, obrazy, figury księgi, szaty i inne rzeczy. Ściany zostały przemalowane na biało i zmienione zostało rozłożenie schodów koło ołtarza. Jak tam wszedłem o mało się nie załamałem co oni zrobili. Niestety nowoczesność przegania starość i nic go nie uratuje. Jeżeli ktoś chce mogę dać parę zdjęć z przed remontu i mogę iść dorobić zdjęcia po remoncie. Crying or Very sad
_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Sro 18 Lis, 2009 16:43

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.