| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sprzeciw państw trzecich wobec rozbiorów RP

Witam
Dziś w ramach wakacyjnych lektur przejrzłem informacje na temat kulisów I rozbioru RP - min. natrafiłem na informację, że jedynym krajem, który oficjalnie zaprotestował wobec tego ciekawego aktu była Hiszpania, której ambasador złożył oficjalnie takie oświadczenie - czy wiadomo wam ciś więcej na temat okoliczności i przyczyn tego zdanierzania???

Wto 28 Lip, 2009 13:48

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, czy okaże się to dla Ciebie przydatne, ale znalazłem bibliografię, która traktuje o stosunku Hiszpanii wobec rozbiorów RON. A mianowicie:
> Hiszpania wobec trzeciego rozbioru Polski Barbary Obtułowicz
> Konfederacja targowicka i drugi rozbiór Polski w relacjach dyplomatów hiszpańskich także autorstwa Barbary Obtułowicz

*Wiem, że napisała jeszcze Powstanie Kościuszkowskie w relacjach dyplomatów hiszpańskich, ale nie wiem, gdzie mógłbyś znaleźć tę publikację.

Oba teksty opublikowane w "Przeglądzie Historycznym". Drugi jest z numeru 3/2000 a pierwszy z 3/1999. Niestety nie posiadam ich w swoich prywatnych zbiorach a online w Internecie też nie są one dostępne. Mam jednak nadzieję, że okazałem się przydatny Wink. Może samemu uda Ci się je zdobyć, powodzenia! Bardzo szczęśliwy

O "Hiszpanii wobec..." znalazłem w Internecie jedynie taką notkę:

Tekst zawiera publikację dwóch listów z jesieni 1797 r., dotyczących stanowiska Hiszpanii wobec upadku państwa polskiego: premiera Godoya do ambasadora hiszpańskiego w Paryżu oraz odpowiedzi nań. Autorka wskazuje, że powściągliwy stosunek Hiszpanii wobec trzeciego robioru Polski nie był efektem nastrojów propolskich, lecz ówczesnej konfiguracji sojuszy politycznych. B. Obtułowicz podkreśla fakt słabej orientacji dworu hiszpańskiego w sprawach polskich i traktowanie przezeń stosunków z Polską jako polityki wobec Prus, Austrii i Rosji.
GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Nie 16 Sie, 2009 16:14

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za cenne tropy.
Pozdrawiam Serdecznie

Pon 17 Sie, 2009 10:00

Powrót do góry
Gustaw II Adolf
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Pochwał: 1
Skąd: Mazowieckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie miałem napisać. Nawiązałem kontakt z autorką tych tekstów i niebawem udzieli mi ona odpowiedzi na Twoje pytanie. Jak dostanę odp. to Cię w tym topicu poinformuję. Wink

Zgodnie z tym, co pisałem Ci na priva:

Cytat:
Hiszpania bardzo negatywnie przyjęła fakt I rozbioru Polski. Chodziło z jednej strony o naruszenie równowagi politycznej w Europie Środkowej, ale chyba jeszcze bardziej niepokoiła się losem polskiego Kościoła i katolików pod zaborem pruskim i rosyjskim. Podejmowała pewne działania dyplomatyczne, np. w Londynie (ambasador Masserano). Rozważano możliwość akcji wojskowej. Jednak bez aktywnej pomocy Anglii i Francji hiszpańska inicjatywa była skazana na klęskę.


Chyba orientujesz się po przeczytaniu mojej PM-ki czyja to odp. (tak jak Ci obiecałem). Mr. Green

GIIA

_________________
"Niemcy oczekują Króla Szwecji, jak Żydzi swego Mesjasza."
Albrecht von Wallenstein

Wto 18 Sie, 2009 9:48

Powrót do góry
Kalesony Boga Wojny
Jeonsa

Jeonsa




Posty: 10
Skąd: z nikąd
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to po III rozbiorze tylko Turcja nie uznawała (nie pamiętam jak długo ) wymazania Polski z mapy Europy
Słynne "poseł z Lechistanu jeszcze nie przybył". Oczywiście było to też podyktowane względami politycznymi bo przecież Rosja i Austria to wrogowie ówczesnej Turcji a zabory Polski wzmacniały owe kraje co oczywiście było nie na rękę sułtanowi tureckiemu.

Pią 18 Wrz, 2009 22:32

Powrót do góry
NRohirrim
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 100
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadza się, ponadto od dłuższego czasu Polska już dawno nie wojowała z Turcją (wieczny pokój), a same Imperium Osmańskie wyciągało pomocną rękę Polakom, żeby chociaż wspomnieć Adama Mickiewicza czy Józefa Bema.

Czw 08 Paź, 2009 16:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.