| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
david-s1
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obóz pracy w Mieroszowie dawny Friedland

Poszukuję wszelkich informacji o obozie pracy w Mieroszowie filia obozu Gross Rosen.
_________________
www.mieroszow.cba.pl

Sob 13 Wrz, 2008 18:03

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Arbeitslager Friedland był męskim podobozem KL Gross-Rosen, założonym 8 IX 1944 r., zlikwidowanym 8 V 1945 r. W podobozie przebywało kilkuset więźniów (stan na dzień 16 II 1945 - 570), którzy pracowali w zakładach "VDM" oraz "Fritz Schubert".

Przez Mieroszów przebiegały w lutym 1945 r. trasy pieszych transportów ewakuacyjnych więźniów z AL Riese (więźniowie zatrudnieni przy budowie kompleksów podziemnych w Górach Sowich) do Czech (a stamtąd koleją do KL Flossenbürg i KL Bergen Belsen). Uczestnicy "marszów śmierci" nocowali w Mieroszowie - w AL Friedland lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. Częśc z nich zmarła i została pochowana przez więźniów AL Friedland. Szczegóły znajdziesz w pracy Bogdana Cybulskiego pt. Ewakuacja więźniów AL Riese do Trautenau - próba rekonstrukcji wydarzeń , wydanej w 1989 r.


W celu uzyskania szerszych informacji nt. mieroszowskiej filii KL Gross-Rosen skontaktuj się z Państwowym Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (mają stronę www). Warto odwiedzić teren tego b. obozu koncentracyjnego. W kiosku obok parkingu można zakupić wiele wydawnictw poświęconych temu kacetowi, w tym wspomnianą wyżej pracę Cybulskiego.

Sob 20 Wrz, 2008 21:48

Powrót do góry
david-s1
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obóz pracy w Mieroszowie dawny Friedland

Dzięki Leuthen za post. Z pewnością skorzystam z Twoich rad. Obecnie w miejscu dawnego obozu jest osiedle mieszkaniowe. Z tamtego okresu pozostał w nienaruszonym stanie betonowy bunkier wartowniczy, który można zobaczyć na mojej stronie www.mieroszow.cba.pl zakładka "inne obiekty i ciekawostki"
_________________
www.mieroszow.cba.pl

Sob 27 Wrz, 2008 17:45

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma sprawy. Cieszę się, że mogłem pomóc. Trzeba wspierać ludzi zainteresowanych lokalną historią Wink

Jeszcze uzupełniając - w "Przewodniku po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa. Lata wojny 1939-1945" (Warszawa 1988) jest na s. 776 informacja, że na cmentarzu miejskim w Mieroszowie znajdują się mogiły jeńców wojennych (oraz postawiony tam dla ich upamiętnienia w 1986 r. pomnik). Nie wiem, czy chodzi na pewno o żołnierzy, czy też o więźniów Gross-Rosen z filii AL Friedland i ofiar wspomnianych marszów ewakuacyjnych z AL Riese.
Ponadto przy drodze między Mieroszowem a Kowalową jest pomnik upamiętniający więźniów KL Gross-Rosen.

PS 1 Zapraszam do kontaktu na priv (mail: [email protected]). Być może uda mi się jeszcze wspomóc w przyszłości Twoją stronkę ciekawymi materiałami.

PS 2 Strona www muzeum w Rogoźnicy coś chwilowo nie chce działać...

PS 3 Znam dość nieźle góry dookoła Mieroszowa, bo sporo się tam kręciłem (m.in. przeszedłem w zeszłym roku z Chełmska Śląskiego przez Mieroszowskie Ściany do Mieroszowa, a także z Mieroszowa na Lesistą Wielką, zaś w tym roku wraz z dziewczyną i znajomym w jeden z dni długiego weekendu majowego przeszliśmy górami z Kowalowej do Wałbrzycha).

Nie 28 Wrz, 2008 10:10

Powrót do góry
gizzio
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przesyłam linki do paru relacji z obozu. Wszystko to jest po angielsku ale w sieci jest znacznie więcej po niemiecku.

1) http://www.holocaustresearchproject.org/survivor/brichta5.html
Frank Brichta. Friedland Camp and Freedom, Part Five

2) http://www.cet.ac.il/terezin/d-k1e.htm
Frank Bright i Peter Kien

3) http://www.fpp.co.uk/HNet/KleinFriedland.html
Fred Klein

4) http://www.bbc.co.uk/suffolk/content/articles/2006/01/26/frank_bright_part4_feature.shtml
(zobacz też pozostałe części 1-5)
From Berlin To Auschwitz: Part 4

Poniżejinni więźniowie którzy zostawili relacje

Peter Kien
Ernst Sterzer’s
Fred Sterzer’s
Fred Klein
Arno?t Reiser

Poszukaj w sieci po tych nazwiskach to na pewno coś znajdziesz.

Pozdrawiam

Sro 15 Paź, 2008 10:35

Powrót do góry
david-s1
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki GIZZIO za linki z pewnością skorzystam. ustaliłem jeszcze 2 inne nazwiska byłych więźniów :
Felix Kolmer i Ernest Domby.
Pozdrawiam.

_________________
www.mieroszow.cba.pl

Nie 19 Paź, 2008 12:36

Powrót do góry
Miero
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś z was może wie co się znajduje na gorze "Lipniak" chodzi mi o ten kawałek muru(co wejście jest najprawdopodobniej zamurowane) co w ziemie wchodzi czy był tam kiedyś jakiś bunkier czy coś podobnego??

EDIT:
Przepraszam, że tu, ale nie chciałem robić nowego tematu.

Wto 05 Maj, 2009 15:08

Powrót do góry
david-s1
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Mieroszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obiekt ten to ujęcie wody, służyło do pojenia bydła. Patrz zakładka "Inne obiekty i ciekawostki" na mojej stronie.[/i]
_________________
www.mieroszow.cba.pl

Pią 05 Cze, 2009 18:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.