| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
j23
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 346
Skąd: Kolbuszowa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MAHDI

Mahdi z Sudanu, właściwie Muhammad Ahmad ibn Abd Allāh al-MahdĪ - mało o nim wiemy informacji np o jego śmierci.

Pią 13 Lut, 2009 20:43

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dlaczego " mało wiemy o jego śmierci " ??? Czy jest to jakaś tajemnica ???

Pią 13 Lut, 2009 21:01

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zginął w zamachu i tyle. Co to za tajemnica. Ale jego życie było ciekawe i jest warte opisania.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 14 Lut, 2009 1:29

Powrót do góry
j23
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 346
Skąd: Kolbuszowa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w pewnej encyklopedii wyczytałem " zginał w niewyjaśnionych okolicznościach" - wiec jest jakaś tajemnica

Sob 14 Lut, 2009 10:46

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro śmierć Mahdiego jest tajemnicza to rzućmy trochę światła na jej okoliczności :

".........zmarł Mahdi . O jego śmierci zachowało się kilka relacji . Wedle jednej z nich otruty przez kobietę , którą zgwałcił , konał przez tydzień w męczarniach. Inni utrzymywali , że przyczyną jego zgonu był tyfus lub ospa, jakie panowały w Omdurmanie. Jakakolwiek by była przyczyna śmierci Mahdiego , wiadomo na pewno , że umarł w dniu 22 czerwca 1885."

Cytat pochodzi z wspaniałej książki autorstwa Alana Mooreheada " Nad Nilem Błękitnym i Białym " wyd. PIW 1985 str.559

Mahdi był przed śmiercią bardzo otyłym człowiekiem , nie stronił od uciech łoża . Relacjaw.g Saltina z HB : Powstanie Mahdiego 1881-1889 Bellona 2004 str. 130 :

" Pogodne te chwile przerwała nagle w połowie czerwca wiadomość , że Mahdi od kilku dni nie ukazuje się podczas modlitw rannych....... zaczęto przebąkiwać że Mahdi zachorował . Kalif dniem i nocą nie opuszczał łoża .........siódmego dnia choroba wzmogła się do tego stopnia , że nikt nie wątpił o zbliżającym się końcu Mahdiego ........chory od czasu do czasu odzyskiwał przytomność , lecz koniec się zbliżał ...."

Ciało Mahdiego spoczęło w grobowcu w Omdurmannie . Budynek z charakterystyczną 25 metrową kopułą został ostrzelany przez rzeczną flotę Kitchenera . Na rysunkach z epoki widać co najmniej dwa trafienia w podstawę kopuły. Po zdobyciu miasta przez Brytyjczyków wyciągnięto zwłoki Mahdiego , którym obcięto głowę a resztę wrzucono do Nilu .

Sob 14 Lut, 2009 13:59

Powrót do góry
j23
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 346
Skąd: Kolbuszowa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki Seth twoje informacje mi pomogły

Sob 14 Lut, 2009 18:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.