| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skarb z Chęcin

Skarb sprzed 3 tys. lat odnalazł młody mieszkaniec Skib na polu koło Chęcin. - To prawdziwa rzadkość - chwalą znalezisko i znalazcę archeolodzy.


- Razem z dziadkiem zwoziliśmy zboże. Gdy przejechał kombajn, zobaczyłem jakiś przedmiot wystający z ziemi - mówi 17-letni Marcin Ziętal. Potem znalazł ich więcej. Wszystkie wyzbierał. - Interesuję się historią, numizmatyką. Zorientowałem się, że te przedmioty są bardzo stare. Potem dzięki wujkowi udało mi się powiadomić archeologów i wszystko przekazać, bo to przecież kawałek historii - opowiada. Marcin znalazł dziesięć ozdób wykonanych z brązu. - To przypadek szczególny. Mamy do czynienia z kompletnym depozytem, czyli skarbem. Dzięki świetnemu zachowaniu Marcina, który nie próbował np. czyścić znalezisk papierem ściernym, i jego informacjom mieliśmy możliwość dokładnego przebadania miejsca znaleziska - mówi doktor Szymon Orzechowski, archeolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zdaniem archeologów znalezione przedmioty powstały w późnej epoce brązu lub wczesnej epoce żelaza. - Chodzi o okres 1000-800 r. p.n.e. Podczas badań w terenie natrafiliśmy na fragmenty ceramiki kultury łużyckiej, z którą należy również wiązać skarb - mówi Orzechowski. Wśród przedmiotów są zapinki binoklowate, które służyły do spinania szat, naszyjniki i bransolety. - To kilka kilometrów od Miedzianki, gdzie wiadomo, że wydobywano miedź. Warto sprawdzić, czy to nie jest surowiec stamtąd. To byłaby rewelacja, bo ośrodkiem wytopu miedzi były w tym czasie głównie m.in. tereny dzisiejszej Słowacji - mówi Orzechowski. Przedmioty trafią prawdopodobnie do Muzeum Narodowego, bo prosił o to znalazca. Wojewódzki konserwator zabytków zapowiedział, że wystąpi o nagrodę dla znalazcy.


?ródło: Gazeta Wyborcza Kielce

Nie 07 Wrz, 2008 19:05

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawe znalezisko.
cieszy informacja, że są tacy świadomi odkrywcy.
pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 07 Wrz, 2008 20:23

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I to nasz szanowny kolega z forum,,, na razie milczę kto... całość sprawy wcześniej przedyskutowaliśmy co i jak i czy coś z tym znaleziskiem zrobić Uśmiech

Nie 07 Wrz, 2008 22:43

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to chyba już wiem Wink
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pon 08 Wrz, 2008 18:50

Powrót do góry
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

... i ja go znam rozmawiałem z nim kilka razy, ale z tego co mi wiadomo chciał by pozostać na forach anonimowy. Zniesmaczony
Pozdrawiam
elrex

Aaa i ludziska jak coś wklejacie to z fotkami nie raz pisałem że najbardziej cieszy oko fotka Wink



Opis załącznika:
Fotka z echa dnia

Opis załącznika:
Fotka z wyborczej

Opis załącznika:
Fotka TVP Kielce

_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Pon 08 Wrz, 2008 19:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.