| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Józef Bem

czy orientuje się ktoś, jaki stopień miał gen. Józef Bem w armii tureckiej? Bo na stronie:
http://www.poland.gov.pl/Jozef,Bem,(1794,%E2%80%93,1850),1834.html piszą, że marszałka, co jest dla mnie sporym zaskoczeniem - nigdy o tym nie słyszałem...

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 03 Mar, 2007 23:51

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZA obronę Imperium Tureckiego przed rebelią arabską został mianowany feldmarszałkiem (ale po ichniemu). Wcześniej przeszedł na islam i przybrał imię Murad Pasza.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 04 Mar, 2007 0:56

Powrót do góry
Bartek1235
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dobrze wiedzieć

Czw 21 Sie, 2008 13:37

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ZA obronę Imperium Tureckiego przed rebelią arabską został mianowany feldmarszałkiem



Wielce to dyskusyjne stwierdzenie. Bema vel Murad Paszę zesłano do Aleppo gdzie gubernator Mustafa Pasza ograniczył go we wszystkim. Natomiast żołd który nasz Murad otrzymywał równy był uposażeniu najniższego stopnia generalskiego ( ferika ), co kolidowało z rzeczywistym stopniem marszałka armii tureckiej . Stopień ten nie wynikał z zasług dla Turcji , bo takich wówczas nie było. Po nominacji sytuacja polityczna zmieniała się na tyle że Murad stał się kłopotliwym nabytkiem. Mimo nadziei na wybuch powstania na Węgrzech czy Chorwacji sytuacja Murada Paszy nie zmieniła się a jego stopień był pustym frazesem w jego szczytnym żywocie.

Czw 21 Sie, 2008 19:43

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to już się pogubiłem... Czyli formalnie miał ten stopień marszałka, a uposażenie dostawał generalskie (ferik), czy też nie? A jeżeli tak, to czy znana jest data nominacji? Czasu w którym nominacja by się mogła dokonać nie ma zbyt wiele (pomijając fakt że i tak musiała by się odbyć z przeskoczeniem przynajmniej jednego stopnia generalskiego), a nie bardzo mi się widzi by taki stopień nadawano osobie w sumie przebywającej w internowaniu?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 02 Wrz, 2008 10:28

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cała sytuacja rozwijała się wprost proporcjonalnie do napięcia między Turcją , Austrią i Rosją . Poselstwa dały noty z żądaniem ekstradycji , ale stanowisko sułtana Abdulmedżida było twarde . Bem będąc przekonany o rychłym wybuchu wojny , napisał list do sułtana w którym oddał się do jego dyspozycji. Zmiana wiary była wówczas konieczna aby objąć wyższe stanowisko dowódcze. Zacytuję Bema aby zaprzeczyć podłym oskarżeniom Moherowych Beretów . " Ja , moi panowie , nie ze strachu przyjąłem nową wiarę . Skłoniła mnie do tego kroku nadzieja , że w ten sposób będę mógł walczyć z nieprzyjacielem mej ojczyzny "
Tytuł Paszy i stopień marszałka otrzymał Murad vel Bem już w Widyniu .
Kiedy w grudniu 1849 okazało się ze wojny nie będzie postanowiono Murada Paszę gdzieś zesłać co równało się internowaniu i wybrano Aleppo . Tam istotnie wziął udział w walkach za Arabami , kiedy w garnizonie doszło do buntu , jednak za ten czyn nie otrzymał żadnej nagrody.

Wto 02 Wrz, 2008 21:45

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz juz w miarę jasne. Dzięki Piwo
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 03 Wrz, 2008 7:47

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.