| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mar
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podziemia Będzińskie

Podziemia Będzińskie według najnowszych insynuacji posiadają jeszcze jedno piętro znajdujące się poniżej obecnie dostępnego poziomu???!!!
Mnie do końca nie chce się w to uwierzyć bo znam ten obiekt jak własną kieszeń. Są przypuszczalne trzy newralgiczne miejsca gdzie mogły by insynuacje się potwierdzić, lecz jest to tak jak by oglądać film z "Archiwum X" !!!
Są to szczeliny obecnie nie dostępne dla człowieka z których ostro wieje powietrze, podejmowałem nie jeden raz próby eksploracji tych czeluści lecz bez skutku. Wszędzie w tych miejscach ściany się walą jak i stropy, taka skała a nie inna (triasowa), nawet stemplować się nie da bo za ciasno. 8)
Może ktoś się wypowie na powyższy temat i doda coś do tego wszystkiego czego ja do tej pory nie wiem i nie rozszyfrowałem, tylko proszę nie pisać mi że robiono w tym obiekcie V2 bo w to nie uwierzę, a takie legendy też krążą. Po prostu były to magazyny zbrojeniowe Arami Niemieckiej podczas II-giej Wojny Światowej które nie zostały do końca zmodernizowane i wykute.
Czekam na wieści od Szanownych Forumiaczy????
Serdeczne Dzięki . Uśmiech



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Podziemia Będzińskie są jedyne w swym rodzaju na tym terenie w Kraju.

Sob 29 Paź, 2005 13:39

Powrót do góry
Mar
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oto najnowsze plany i opis Podziemi Będzińskich mojego autorstwa zrobionego w ramach prac Inwentaryzacyjnych.
PODZIEMIA BęDZIńSKIE

Położenie: Będzin, Góra Zamkowa, Wyżyna Śląska, Woj. Śląskie.
Wysokość otworów: 300m.n.p.m.
Ekspozycja Otworów: N i S.
Długość: 680m.
Deniwelacja: 25m.
Opis Dojścia: Dwa otwory podziemi zlokalizowane są przy głównej drodze Czeladź – Dąbrowa Górnicza, obok Alei H. Kołatają około 350 metrów na wschód od zamku Będzińskiego i kościoła. W skarpie skalnej i oddalone są od siebie o 60 metrów.
Trzy pozostałe otwory znajdują się po przeciwnej stronie Góry Zamkowej w pobliżu ulicy Podzamcze. Pierwszy mieści się około 70 metrów na zachód od murów cmentarza w niepozornym zagłębieniu w skarpie ziemnej. Następne dwa położone są około 200 metrów dalej schodząc drogą na zachód w dół. Za cmentarzem żydowskim (Kirkut) i ruinami budynku poniżej muru skalnego. (W listopadzie 2003 roku dwa dostępne otwory podziemi zastały zasypane, a pozostałe trzy są już od bardzo dawna zawalone i nie możliwe do pokonania.)
Opis Podziemi: Otwór I to jedyne jeszcze miejsce do przekopania się i dostania najprostszym sposobem do wnętrza Podziemi Będzińskich. Od otworu numer I prowadzi w głąb prosty korytarz, który w partiach wstępnych rozdziela się na dwie odnogi, po czym z powrotem łączy się w jeden prosty ciąg. Około 20 metrów od wejścia na ścianach korytarza i w podłożu znajdują się pęknięcia powstałe prawdopodobnie w skutek szkód górniczych pobliskiej już nieczynnej kopalni węgla kamiennego. Po 30 metrach korytarz doprowadza do odnogi z lewej strony, która kontynuuje się dalej w głąb podziemi, w linii prostej obetonowany, główny ciąg rozwija się jeszcze na długość 80 metrów. W końcówce przechodzi przez odgradzające ściany jak i z prawej tak i z lewej strony korytarza, po czym wychodzi na powierzchnię do otworu III, obecnie zasypanego w listopadzie 2003 roku i niedostępnego do przejścia. Tuż przy odnodze w środkowej części korytarza głównego na podłożu spotyka się nacieki w postaci małych (wys.5cm.x szer. 2,5cm.) stalagmitów. Lewa odnoga to również obetonowany korytarz z ładnymi stalaktytami (makarony) w stropie, największy z nich osiągał 32 cm. długości niestety został zniszczony przez poszukiwaczy przygód. W prawo a następnie w lewo odchodzą korytarze przypominające swym wyglądem cyfrę „8”i podobne są do sztolni gdyż stropy i ściany podtrzymywane są przez stare zbutwiałe stemple. Prawa ósemka posiada w stropie wiecznie cieknącą wodę, lewa jest bardzo mocno zagruzowana na dnie przez odpadłe od stropu duże bloki skalne. W stronę południowo- zachodnią prowadzi korytarz doprowadzający do zawału, za którym znajduje się otwór II. W okolicy zawału w stropie zwisają korzenie krzewów i traw, wskazujące na bardzo bliski kontakt z powierzchnią. Na korzeniach przylegają krople wody przypominające wyglądem perły, na ścianach występuje polewa z białego mleka wapiennego. Od ósemki z zawaliskiem po stronie zachodniej w ścianie u podnóża wypływa czasami, okresowe źródło zalewające pobliskie przestrzenie. W kierunku północnym od źródła prowadzi opadający stopniowo w dół korytarz dochodzący do Wielkiej Szczeliny. Pęknięcie to powstało prawdopodobnie w skutek szkód górniczych, jego dostępna wysokość dochodzi do 13 metrów. Szczelina w prostopadłym swym sąsiedztwie od zachodu doprowadza do Partii Jaskiniowych. Partie te reprezentowane są przez potężne bloki skalne na dnie, a w końcówce mieści się ceglany murek z wysoką salką. W tej części podziemi jako jedyne pod względem występowania w obiekcie znajdują się nacieki grzybkowe. Z pod Wielkiej Szczeliny korytarz główny prowadzi w stronę północną, a następnie dzieli się na dwie odnogi wprost i w lewo. Prosto idzie korytarz z podłożem wyboistym zamknięty na końcu zawałem, za którym mieści się otwór IV. Lewy ciąg to szeroki i wysoki korytarz długości 50 metrów zakończony litą skałą. Prawdopodobnie a wszystko na to wskazuje prace eksploatacyjne zostały w tym miejscu niedokończone, o czym świadczy wykuty otwór V z krótkim korytarzykiem zamkniętym po przez zawał na końcu. Przypuszczalnie był to celem połączenia korytarza z otworem wlotowym. Przy końcu tego ostatniego korytarza znajduje się stary wagonik służący do transportu urobku. Korytarz ten nazwano Partie Z Nietoperzami gdyż hibernują tu zimą w szczelinach i stropie. Całe podziemia posiadają bardzo dużo obmurowanych wnęk niewiadomego pochodzenia.
Szata Naciekowa: stalaktyty(makarony), stalagmity, mleko wapienne, grzybki naciekowe.
Namulisko: podłoże gliniaste w środkowej części z gruzem skalnym, przy otworach humusowe.
Flora: Na stemplach występuje pleśń, w korytarzach rosną w zupełnych ciemnościach na podłożu okresowo nieliczne grzyby.
Fauna: Nietoperze nocek duży, oraz spotyka się sensacyjnie jak na te tereny Wyżyny Śląskiej pojedyncze gatunki podkowca małego, ćmy, komary.
Historia Poznania: Pierwsza wzmianka o podziemiach zawarta jest w książce „Będzin przez wieki” ( W. Błaszczyka 1982r.). W roku 1995 zostały opisane i pomierzone przez M. Pwełczyka na łamach biuletynu „Jaskinie Wyżyny”. Następnie pomierzone i opisane przez M. Bąka na łamach kwartalnika Przyroda Górnego Śląska w 1999r.(plany z 1998r.) W 2002r. opisane pobieżnie w Aktualnościach Będzińskich. Otwór I zasypany został na zlecenie władz miasta Będzina w 03.06.1997r., następnie w listopadzie 2003r. również władze miasta Będzina zleciły zasypanie jedynego dostępnego otworu III co spowodowało niemożliwość dostania się do podziemi. W lutym 2004r.otwór I od strony ulicy Kołatają zostaje częściowo podkopany i Podziemia Będzińskie znów są dostępne. Prawdopodobnie Podziemia Będzińskie miały służyć za magazyny broni wojskom niemieckim podczas drugiej wojny światowej. Niestety cel został nieosiągnięty ze względu na koniec wojny i wycofanie się armii niemieckiej z ziem polskich.



Opis załącznika:
Najnowszy Plan

Nie 06 Lis, 2005 22:57

Powrót do góry
Mar
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj dokonałem sensacyjnego odkrycia, może to być przełom w historii Podziemi Będzińskich.
Jest nim odkopany przeze mnie otwór wentylacyjny jakiegoś szybu, najprawdopodobniej nieznanych dotąd chodników tego obiektu!!!



Opis załącznika:

Opis załącznika:
Ciekawe co jest głębiej?
Pokopiemy zobaczymy, narazie trzeba zezwolenie uzyskać.

Nie 06 Lis, 2005 23:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.